Match Center

Πρεμιέρα με το αριστερό / Λαμία – Άρης 0-3

Η Λαμία στην πρεμιέρα της στο νέο πρωτάθλημα εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε δίκαια με 0-3 από τον Άρη. Σε κανένα σημείο δεν απείλησε η ομάδα μας. Γκολ ποίημα από τον Γκάμα.

Μπήκε με το αριστερό. Η Λαμία αν και έπαιξε μπροστά στο κόσμο της είχε το άγχος πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας και ηττήθηκε από τον ανώτερο και σαφώς πιο ποιοτικό Άρη. Πρώτη παιχνίδι με ήττα λοιπόν για το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ επιβεβαιώνοντας πως θα έχουμε ένα δύσκολο πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση διεξήχθη υπό βροχή με τους περίπου 3500 φίλους που βρέθηκαν στο ΔΑΚ να την αψηφούν ζεσταίνοντας τόσο την ατμόσφαιρα όσο και τους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας. Μεταξύ αυτών και 300 και πλέον φίλοι των φιλοξενούμενων οι οποίοι ταξίδεψαν από την Θεσσαλονίκη για να βρεθούν κοντά στην αγαπημένη τους ομάδα.

Χωρίς εκπλήξεις η αρχική 11δα από τον Μπάμπη Τεννέ. Με σύστημα 3-4-3 και τους Σαράνοφ κάτω από τα δοκάρια, τους Αντέτζο, Αναστασιάδη και Ασίγκμπα στην τριάδα της άμυνας, τους Μπλάζιτς και Δημούτσο στα χαφ, Βάντερσον και Βασιλαντωνόπουλο στις πτέρυγες και τους Επστάιν και Μπερτόλιο πίσω από την αιχμή του δόρατος, τον Μπαράλες. Ένα σχήμα το οποίο δουλεψε πολύ ο Μπάμπης Τεννές το τελευταίο διάστημα με τον Σέρβο τερματόφυλακα να παίρνει γάντια βασικού από τον Μελίσσα.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Αρη, ισορρόπησε η Λαμία

Αγωνιστικά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γκαρσία να κάνει ένα μονοκόματο σουτ και την μπάλα να περνά εκτός εστίας.Η Λαμία απάντησε τρία λεπτά αργότερα με τον Μπερτόλιο να κάνει μια επέλαση από τα δεξιά και τη σέντρα του να κόβει τελευταία στιγμή ο Δεληζήσης. Στο 13ο λεπτό ένα γύρισμα του Γκάμα έκοψε ο Ασίγκμπα. Εννιά λεπτά αργότερα η Λαμία απείλησε ξανά με τον Δημούτσο να στοχεύει το κεφάλι του Μπαράλες, αυτός πήρε την κεφαλιά η οποία ήταν αδύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα. Στο 29′ ο Τζανακάκης έκανε μια επικίνδυνη σέντρα από δεξιά η μπάλα πέρασε μπροστά από όλους και από τον Γιουνές και κατέληξε άουτ με την άμυνα της Λαμίας να κοιμάται σε αυτή τη φάση.  Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ με τον ρέφερι να καταλογίζει επιθετικό φάουλ του Γιουνές στον Αντέτζο και την φάση να είναι ως μη γενόμενη.  Στο 39ο λεπτό και πάλι ο Άρης στο προσκήνιο με τον Γκαρσία να κάνει σουτ από δεξιά και τον Αντέτζο να διώχνει σωτήρια με το κεφάλι. Ένα λεπτό αργότερα και στην πιο κλασσική της ευκαιρία η Λαμία έφτασε κοντά στο γκολ με τον Επστάιν να ανοίγει αριστερά στον Βάντερσον, αυτός έκανε γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Βαλεριάνο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ προ του Μπαράλες που αν έκανε το σουτ θα έστελνε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Το ταμείο του ημιχρόνου

Η Λαμία μπήκε μουδιασμένη στον αγωνιστικό χώρο με τον Άρη να επιβάλει τον ρυθμό του από πολύ νωρίς. Οι κίτρινοι είχαν τις πιο καλές στιγμές στο παιχνίδι για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με τους κυανόλευκους να δυσκολεύονται τόσο να κρατήσουν μπάλα όσο και να δημιουργήσουν παιχνίδι.

Οι δύο ευκαιρίες της Λαμίας στο ημίχρονο ήταν προϊόν αντεπίθεσης. Βέβαια και ο αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης. Από τους κίτρινους διακρίθηκαν οι Γκαρσία και Γκάμα οι οποίοι ήταν και η μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα της Λαμίας. Εξαιρετική τεχνική κατάρτιση και από τους δύο.Πολύ κακό ημίχρονο από τον διαιτητή Διαμαντόπουλο ο οποίος επέτρεψε από το πρώτο λεπτό τα σκληρά μαρκαρίσματα των φιλοξενούμενων προκαλώντας πολλές φορές την έκρηξη της κερκίδας.

Γρήγορο γκολ και ρεσιτάλ Γκάμα

Στην επανάληψη ο Μπάμπης Τεννές πέρασε στο παιχνίδι τον Καραγκούνη στη θέση του Μπερτόλιο. Η Λαμία μπήκε με διάθεση να αιφνιδιάσει και απείλησε δις. Αρχικά στο 50′ με τον Καραγκούνη να βγάζει ωραία σέντρα και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ και στην εκτέλεση αυτού, τους Μπαράλες και Αναστασιάδη να πηδούν μόνοι τους για σέντρα και να μπερδεύονται μεταξύ τους σπαταλώντας σημαντική ευκαιρία.

Οι κιτρινόμαυροι ωστόσο ήταν αυτοί που βρήκαν το γκολ στο 53′ όταν ο Ματίγια εκτέλεσε ένα κερδισμένο φάουλ και ο Ντιγκινί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο “Γ” της εστίας του Σαράνοφ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι κυανόλευκοι κέρδισαν ένα φάουλ σε καλή θέση με τον Ασίγκμπα να δοκιμάζει ένα γυριστό σουτ και την μπάλα να περνά άουτ.Στο 70′ ο Τσούκαλος χάνει σπουδαία ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια όταν μετά από πάσα του Mπλάζιτς στοπάρει εντός περιοχής την μπάλα με το στήθος, δοκιμάζει και το σουτ με την μπάλα να καταλήγει αδύναμα προς την εστία του Κουέστα ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον Τζανακάκη να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Γκαρσία με κεφαλιά να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε και το τελειωτικό χτύπημα από τους φιλοξενούμενους με τον Γκάμα να πετυχαίνει ένα γκολ ποίημα με βολίδα εκτός περιοχής. Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Μπλάζιτς επιχείρησε ένα μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του Κουέστα ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τσούκαλος πήρε μόνος του τη κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Από εκεί και έπειτα τα εναπομείναντα λεπτά ήταν τυπικά με το 0-3 να μένει μέχρι τη λήξη.

Επόμενος αντίπαλος της ομάδας μας θα είναι ο Παναθηναϊκός, γα την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, το ερχόμενο Σάββατο στις 17:15.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία(Μπάμπης Τεννές): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Επστάιν (61′ Τσούκαλος), Ασίγκμπα (73′ Οσμάν), Αντέτζο, Δημούτσος, Μπερτόλιο (46′ Καραγκούνης), Αναστασιάδης, Μπλάζιτς, Μπαράλες.

Άρης(Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Δεληζήσης, Μπασά, Ντιγκινί, Γκαρσία, Βαλεριάνος, Μπρούνο Γκάμα, Χαμζά Γουνές, Ματίγια (68′ Γκολάσο), Τζανακάκης, Φραν Χιμένεθ

Κύπελλο: Άνετα στους “16” η Λαμία με πρωταγωνιστή Τσούκαλο! (εικόνες)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Τσούκαλο, ο ΠΑΣ Λαμία πέρασε από το «Ελ Πάσο» κερδίζοντας την Ηλιούπολη με 0-3, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. #ΚύπελλοΕλλάδος #ΠΑΣΛαμία #Ηλιούπολη #slgr #Γ_Εθνική #season2021_2022

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΠΑΣ Λαμία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον σημερινό αρχηγός τη Νίκο Τσούκαλο.

Ο Λαμιώτης σέντερ φορ σκοράρωντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και μαζί και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Το τρίτο γκολ του ΠΑΣ σημείωσε ο Μαζουλουξής στις καθυστερήσεις. Πέναλτι έπιασε στο 60΄του αγώνα ο Μπόγιαν Σαράνοφ!

Το ματς:

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα που είχε τον έλεγχο ήταν αυτή τη Λαμίας. Μόλις στο 12΄ο αρχηγός του ΠΑΣ Νίκος Τσούκαλος με κεφαλιά σκόραρε έπειτα από σέντρα από τα δεξιά του Μανουσάκης, κάνοντας το 0-1.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, ο οποίος πραγματοποίησε 10 αλλαγές συνολικά σε σχέση με τον αγώνα της Κυριακής κόντρα στον ΟΦΗ, αγωνιζόταν αρκετά ψηλά ψάχνοντας και δεύτερο γκολ έτσι ώστε να «κλειδώσει» την πρόκριση πριν καλά καλά λήξει το πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο «κύλισε» αρκετά χαλαρά για τη Λαμία, η οποία είχε την κατοχή, πατούσε περιοχή χωρίς όμως να απειλεί. Η Ηλιούπολη από την άλλη, στο πρώτο μέρος είχε ένα σουτ που απέκρουσε ο Σαράνοφ στο 6΄ενώ η δεύτερη απειλή των γηπεδούχων ήταν και πάλι με σουτ το οποίο κατέληξε άουτ στο 15΄.

Το 0-1 με γκολ του Τσούκαλο έμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την Ηλιούπολη να θέλει αλλά να μην μπορεί να απειλήσει την άμυνα της Λαμίας.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ Λαμία πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα. Πιο συγκεκριμένα στο 56΄ο Τζανδάρης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έσκασε μέσα στην περιοχή του Τσάκαλου, κανένας δεν κατάφερε να την διώξει και ο Τσούκαλος με πλασέ έκανε το 0-2!

Δύο γκολ για τον αρχηγό του ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα μετά από αρκετό καιρό και βρήκε δίχτυα δύο φορές.

Αμέσως μετά το γκολ, ο Γρηγορίου έκανε και τις τρεις πρώτες αλλαγές του στο ματς. Εκτός αγώνα πέρασαν ο Ταϊρόν, ο Τζανδάρης και ο Μανουσάκης και πέρασαν εντός ο Βλαχομήτρος, ο Μπεχαράνο και ο Ρόμανιτς.

Τεράστια ευκαιρία στο 60΄για την Ηλιούπολη να σκοράρει και να μειώσει το σκορ. Ο Κράσι κερδίζει πέναλτι, το οποίο ανέλαβε ο ίδιος να εκτελέσει, όμως ο Σαράνοφ κατάφερε και μπλόκαρε την προσπάθεια του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων κρατώντας το 0-2.

Στο 74΄ ο Γρηγορίου απέσυρε από τον αγωνιστικό χώρου του «Ελ Πάσο» τον μεγάλο πρωταγωνιστή της Λαμίας στο σημερινό ματς, τον Νίκο Τσούκαλο και έβαλε στο παιχνίδι τον Γιώργο Μανούσο. Στο 87΄ο Γκέντσογλου άφησε τη θέση του στον νεαρό Τρούμπουλο.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Λαμία πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μαζουλουξή να «τρυπώνει» στην καρδιά της άμυνας της Ηλιούπολης και με κεφαλιά έκανε το 0-3.

Το 0-3 παρέμεινε έως το τέλος της αναμέτρησης με τη Λαμία να πανηγυρίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΓΣ Ηλιούπολης (Βαγγέλης Χαντές): Τσάκαλος, Πολίτης, Μπουσάι, Ρέτζο, Τσατσαρής, Μαλάϊ, Γάγγος, Ταβάρες, Ντινιωτάκης, Ζέλο, Λάμπι

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Saranov, Μαζουλουξής, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Γκέντσογλου, Tyronne, Ελευθεριάδης, Μανουσάκης, Τσούκαλος

Δείτε εικόνες από το ματς:

Πάλεψε για το τρίποντο, της έμεινε ο βαθμός / ΟΦΗ – ΠΑΣ Λαμία 0-0

Σε ένα ματς το οποίο θα ξεχαστεί σύντομα, ο ΠΑΣ Λαμία πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην έδρα του ΟΦΗ και τώρα έχει μπροστά του τον αγώνα του Κυπέλλου με την Ηλιούπολη αλλά και τον «τελικό» με τον Ατρόμητο στο ΔΑΚ Λαμίας! #slgr #lamiafc #oficretefc #slgrinterwetten #αγώνας #ρεπορτάζ #matchreport #season2021_2022

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΟΦΗ φιλοξένησε στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» τον ΠΑΣ Λαμία με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 0-0.

Δύο αναγκαστικές αλλαγές για τον Γρηγορίου, ο οποίος «έχασε» τον Νούνιες στο ημίχρονο αλλά και τον Σκόνδρα στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Μόλις στο 1΄ο Αραμπούλι απείλησε για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Γεωργιανός σούταρε αλλά ο Επασί μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Λίγο αργότερα, ο Τζανδάρης αποφάσισε να δοκιμάσει το πόδι του αφού του δόθηκε η ευκαιρία και ο χώρος, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ.

Μία σέντρα από τα δεξιά του Μαρινάκη, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου βρισκόταν ο Σκόνδρας και πριν προλάβει ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ να μπει στη φάση γύρισε και με το στήθος την έδωσε στον τερματοφύλακά του τον Γκαραβέλη.

Το πρώτο τέταρτο πέρασε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Η επόμενη καλή φάση του αγώνα ανήκε στη Λαμία ξανά. Στο 17΄ ο Σκόνδρας μετά από τακουνάκι του Καραμάνου, προσπάθησε να γεμίσει μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ όπου ήταν αρκετοί ποδοσφαιριστές της Λαμίας, όμως ο Βούρος απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 23΄ένα σουτ του Αραμπούλι περνάει άουτ.

Το κύριο χαρακτηριστικό του ΠΑΣ Λαμία που είδαμε έντομα σήμερα, ήταν η πίεση ψηλά. Αρκετές φορές, όταν ο Επασί εκτελούσε ελεύθερο οι παίκτες της Λαμίας ήταν στο κέντρο του γήπεδο και πιο χαρακτηριστικά βλέπαμε τον Αντέτζο να είναι ακριβώς στο ημικύκλιο παίζοντας αρκετά ψηλά.

Το πρώτο αξιόλογο σουτ των γηπεδούχων, ήρθε στο 31΄όταν ο Λάμπρου δοκίμασε το πόδι του χωρίς να ανησυχήσει τον Γκαραβέλη. Η μεγαλύτερη παρόλο αυτά ευκαιρία του ΟΦΗ ήρθε στο 40΄. Ο Μαρινάκης πάτησε περιοχή από δεξιά, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε άουτ…

Η ατυχία όμως «χτύπησε ξανά την πόρτα» της Λαμίας όχι με κάποιο γκολ… αλλά με τραυματισμό. Ο Νούνιες λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έπεσε στο χορτάρι του «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» πιάνοντας τον οπίσθιο μηραίο και ζήτησε αμέσως αλλαγή. Ο τραυματισμός, όπως φάνηκε ήταν καθαρά μυϊκός και δεν προήλθε από κάποιο χτύπημα.

Το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου 45λεπτου με τον Γρηγορίου να μην πραγματοποιεί αλλαγή την στιγμή του τραυματισμού… αλλά με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γρηγορίου να περνάει στο παιχνίδι τον Ταϊρόν στη θέση του Νούνιες, λόγω του προβλήματος που προέκυψε με τον τραυματισμό του Κοσταρικανού.

Πιο δυνατά, ξεκίνησε ο γηπεδούχος ΟΦΗ στην επανάληψη λοιπόν με τον Νέιρα να απειλεί τη Λαμία στο 46΄. Ο Αργεντινός, σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Γκαραβέλης έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο Γκαγέγκος, προσπάθησε να απειλήσει τον Γκαραβέλη στο 56΄όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος και στο σημερινό παιχνίδι ήταν αρκετά σταθερός, μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα κρατώντας το 0-0. Στο 65΄ο Ταϊρόν είδε την μπάλα από γέμισμα του Μαρτίνεθ να φτάνει προς αυτόν, έκανε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση όμως η μπάλα κατέληξε εύκολα στα χέρια του Επασί.

«Χλυαρό» έως και «άνοστο» το παιχνίδι των δύο ομάδων. Τελικές προσπάθειες ελάχιστες, ενώ η φαντασία στο παιχνίδι έλειπε και από τους δύο συλλόγους…

Σε ένα ακόμη ματς, η Λαμία προχωρά σε δύο αναγκαστικές αλλαγές! Στο 72΄του ματς ο Σκόνδρας αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και στη θέση του πέρασε ο Λουκάς Βύντρα. Φέτος, δυστυχώς μετράει αρκετούς τραυματισμούς εντός αγωνιστικού χώρου που φέρνουν σε ορισμένες περιπτώσεις την ομάδα σε μειονεκτική θέση.

Στο 84΄ ο Καραμάνος κέρδισε ένα φάουλ σε καλή θέση, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ταϊρον. Ο Ισπανός κατάφερε να περάσει τη μπάλα πάνω από το τείχος, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Επασί. Μεγάλη ευκαιρία στο 89΄για τους γηπεδούχους. Ο Μπαλογιάννης πάτησε περιοχή, αλλαξε με τον Ντουρμισάι, σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας έσωσε την ομάδα του κρατώντας το 0-0.

Ένα 0-0 το οποίο έμεινε έως το τέλος του αγώνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς… αλλά όχι τις εντυπώσεις!

ΟΙ ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Λάμπρου (62΄Καμάου), Νέιρα (84΄Φαν Ντούινεν), Βούρος, Γκαγέγκος, Τοράλ (75΄Ναμπί), Μεγιάδο (85΄Σελίμοβιτς), Καστάνιος (62΄Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης.