Χτίζει αήττητο στη Λάρισα η Λαμία / ΑΕΛ – Λαμία 0-3

Το πρώτο της διπλό στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Λαμία και μάλιστα με τρόπο εμφατικό αφού σκόρπισε στους τρεις ανέμους την ΑΕΛ η οποία με νίκη έβλεπε την 3η θέση. Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Άκη Μάντζιο ο οποίος διάβασε σωστά το παιχνίδι της ΑΕΛ.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της SuperLeague 1 ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε εκτός έδρας με αντίπαλο την ΑΕΛ.

Ένα πραγματικό πάρτι με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Σκόνδρα έστησε ο ΠΑΣ Λαμία μέσα στο γήπεδο της ΑΕΛ.

Με τελικό σκορ 0-3 ο ΠΑΣ πέρασε από το «AEL FC Arena», κερδίζοντας την ΑΕΛ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της SuperLeague 1 και παραμένει τρία χρόνια αήττητη στο συγκεκριμένο γήπεδο!

Πρώτο διπλό στη σεζόν για τη Λαμία, κάτι που πέτυχε και πέρυσι στο ίδιο γήπεδο! Σκόρερ για τον ΠΑΣ ο Τουράμ και δύο φορές ο Σκόνδρας!

Αγωνιστικά, πρώτη καλή στιγμή στο 8ο λεπτό για τους γηπεδούχους με τον Ουάρντα ύστερα από σέντρα του Στάνκοβιτς από αριστερά να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στην αγκαλιά του Θεωδορόπουλου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας χωρίς τη μεγάλη φάση στο παιχνίδι με τους κυανόλευκους να περιμένουν υπομονετικά χτυπώντας κυρίως στην αντεπίθεση.

Στο 28′ μια κεφαλιά του Ουάρντα Ουάρντα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Λαμίας ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπέρτος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας.

Κάπου εκεί η Λαμία πήρε τα πάνω της και με δύο πανομοιότυπες φάσεις κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 38′ ο Ρόμανιτς έφυγε στη κόντρα από αριστερά, έκανε και το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι με τον Τουράμ με σουτ στη κίνηση να στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Κρίστινσον. Ένα λεπτό αργότερα όμως, με τον Ρόμανιτς να σεντράρει και πάλι από αριστερά, ο Τουράμ βρέθηκε μόνος του, έκανε και το κοντρόλ και σούταρε, με τον Κρίστινσον να βλέπει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του.

Το 0-1 δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τη Λαμία να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της αυτό σκορ.

Το δεύτερ ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΛ να κάνει δύο αλλαγές και τους Μπούστος και Ασούμπρε να περνάνε εντός αγωνιστικού χώρου.

Στο 56΄τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Η σέντρα βγαίνει από τα δεξιά, ο Στάνκοβιτς είναι ολομόναχος μέσα στην περιχοχή και σε άδειο τέρμα σουτάρει άουτ!

Από την αρχή τοτ δευτέρου 45λεπτου, η ομάδα που πίεζε ήταν η ΑΕΛ, με τη Λαμία να αμύνεται μαζικά…

Σουτ του Μπούστου από την κορυφή της μεγάλης περιοχής του ΠΑΣ Λαμία, ο Θεοδωρόπουλος με πίσω βήματα μπλοκάρει τη μπάλα. Η πίεση της γηπεδούχου ομάδας ήταν ασφυκτική, με τη Λαμία απλά να διώχνει τη μπάλα.

Και κάπου εκεί ήρθε η γκολάρα του Σκόνδρα!

Ο Ρόμανιτς «σπάει» τη μπάλα από τα αριστερά στο κέντρο, ο Δημούτσος άφησε ο Σκόνδρας έγινε κάτοχός της, προχώρησε και με μία βολίδα από τα 25 μέτρα έκανε το 0-2! Καταπληκτικό γκολ από τον Έλληνα αμυντικό, ο οποίος έπιασε πραγματικά ένα απίστευτο σουτ εκτός περιοχής!

Η ΑΕΛ πήγε να απαντήσει στο 67΄με τον Μπούστος να σουτάρει από την κορυφή της περιοχής, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε σε κόρνερ με τις γροθιές.

Χτύπησε και πάλι ο Σκόνδρας!

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο ΠΑΣ Λαμία στο 73΄με τον Ρόμανιτς να φεύγει στην κόντρα να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Σκόνδρα και αυτός με πλασέ έκανε το 0-3, κάνοντας πάρτι μέσα στο «AEL FC Arena».

Απίστευτο δεύτερο ημίχρονο για τη Λαμία, η οποία χτυπάει στην κόντρα και κάνοντας φοβερή ζημιά στην ΑΕΛ.

Καταπληκτικό σουτ του Ουάρντα στο 81΄με αρκετό φάλτσο, όμως ο Θεοδωρόπουλος έπεσε και έδιωξε. Στη συνέχεια της φάσης, ο Κάτσε έγινε κάτοχος της μπάλας δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Πλιάτσικας έδιωξε τον κίνδυνο.

Πάσα με τακουνάκι από τον Ντάουντα με στόχο τον Νούνιτς, ο σεντερ φορ της ΑΕΛ πήρε την μπάλα αλλά σούταρε πάνω στα σώματα. Το 0-3 παρέμεινε και σε αυτή τη φάση!

Δυνατό σουτ του Ουάρντα ο Θεοδωρόπουλος και πάλι ήταν εκεί και είπε ένα μεγάλο όχι στον Αιγύπτιο ποδοσφαριστή της ΑΕΛ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα Ουάρντα και Μόρας άνοιξαν διάλογο με τους οπαδούς της ΑΕΛ, οι οποίοι φώναζαν και έβριζαν συνέχεια την ομάδα τους, με τον αρχηγό της Λάρισας να είναι πολύ εκνευρισμένος.

Το 0-3 έμεινε έως το τέλος του αγώνα, με τον ΠΑΣ Λαμία να κάνει πραγματικό πάρτι στην έδρα της Λάρισας!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ: Kρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντάουντα, Μόρας, Σετσέροβιτς, Μπέρτος, Κάτσε, Μπράλιτς, Στάνκοβιτς

ΠΑΣ Λαμία,  Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Μπεχαράνο ,Σκόνδρας, Ρόμανιτς, Καραμάνος,  Τουράμ