Match Center

Λαμία- Παναθηναϊκός 1-1

Σε ένα ΔΑΚ βγαλμένο από άλλη εποχή, ίσως βγαλμένο και από όνειρο η Λαμία κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό, βρέθηκε μπροστά στο σκορ για 86 λεπτά όμως ισοφαρίστηκε και απώλεσε σπουδαία ευκαιρία να πετύχει μία ιστορική νίκη.

Περίπου 5500 κόσμος βρέθηκε στο ΔΑΚ Λαμίας για την μεγάλη αυτή αναμέτρηση με τους φίλους της Λαμίας να αποθεώνουν τους ποδοσφαιριστές τους. Δυναμικό παρόν και από τους φίλους των φιλοξενούμενων οι οποίοι παρά τις αρχικές  εκτιμήσεις τελικά ήταν λίγο λιγότεροι από 1000.

Ο Μπάμπης Τεννές παρέταξε την ομάδα του με συνταγή…Τούμπας καθώς δεν πραγματοποίησε καμία αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής  με τον Κρισάντους ωστόσο να συμπεριλαμβάνεται για πρώτη φορά σε αποστολή της ομάδας..

H Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε σε όλο το γήπεδο, και απείλησε την εστία του Βλαχοδήμου στο 8′ με τον Παντελιάδη από τα αριστερά να πιάνει ένα δυνατό σούτ και τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να εκτινάσσεται διώχνοντας σε κόρνερ. Ο Παναθηναϊκός κράτησε την μπάλα προσπαθώντας να ρίξει τον ενθουσιώδη ρυθμό της Λαμίας και απείλησε στο 18′ με ένα φάουλ του Χίλιεμαρκ να περνά ανεκμετάλλευτο, ενώ στο 20 έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Μολινς, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου. Στο 25′ ο Κουρμπέλης έκλεψε έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα σουτ με το αριστερό-κακό του πόδι με τον Παπαδόπουλο να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια.Στο 28′ νέο φάουλ για τον Παναθηναϊκό με τον τερματοφύλακα της ομάδας μας να βγαίνει και να μαζεύει. Ένα λεπτό αργότερο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το 0-1 με τον Κουρμπέλη να βλέπει τον Χίλιεμαρκ από τα δεξιά, αυτός έβγαλε πολύ καλή σέντρα με τον Λούντ στην κίνηση να σουτάρει ελάχιστα άουτ. Στο 30′ η Λαμία προσπάθησε να γίνει απειλητική όμως η κεφαλιά του Όμο ύστερα από πλάγιο του Παντελιάδη δεν ανησύχησε τον Βλαχοδήμο. Ωστόσο επτά λεπτά αργότερα η ομάδα μας χάνει τρομερή ευκαιρία με τον Πίτι να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Βασιλαντωνόπουλος μετά από μία περίεργη φάση πιάνει ένα δυνατό σούτ, ο Χούλτ διώχνει πάνω στη γραμμή με το κεφάλι, αυτή κοντράρει στον Κουλιμπαλί και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 μέσα σε πανδαιμόνιο. Μάλιστα στο 45′ η Λαμία λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της όμως η κεφαλιά του Όμο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με την Λαμία να προηγείται και να σοκάρει τον Παναθηναϊκό προσθέτοντας του ακόμη ένα εμπόδιο για τη συνέχεια.

Στην επανάληψη ο Μαρίνος Ουζουνίδης πέρασε στο παιχνίδι τον Μουνιέ αντί του Ρέις και απείλησε μόλις στο 47′ με τον Χίλιεμαρκ να εκτελεί ένα φάουλ από τα αριστερά και τον Μολίνς αφύλακτο να μην προλαβαίνει την μπάλα με το κεφάλι.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτοι στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο την ισοφάριση. Από την άλλη ο Μπάμπης Τεννές θέλοντας να διαφυλάξει αυτό το πολύτιμο 1-0 πέρασε εκτός τον Ασίγκμπα και στη θέση του τον Δημήτρη Κουτρόμανο φρεσκάροντας το δεξί άκρο της άμυνας. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 58′ σε δύο πανομοιότυπες φάσεις από κόρνερ με την αμυντική λειτουργία της να τα πηγαίνει περίφημα. Ο Ουζουνίδης πέρασε και τον Καμπέσας στην θέση το Λούντ για να φρεσκάρει την επίθεση του, και στο 64′ απείλησαν με τον Αναστασιάδη να διώχνει ένα επικίνδυνο γύρισμα του Χούλτ. Η Λαμία έκανε και δεύτερη αλλαγή με τον Καραγιάννη να παίρνει τη θέση του κουρασμένου Πίτι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τη πίεσή τους και στο 65′ μετά από φάση διαρκείας η μπάλα απομακρύνθηκε ύστερα από σουτ Χίλιεμαρκ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν τις αλλαγές τους με τον Πίσπα να εισέρχεται στην θέση του Κολοβέτσιου.Στο 73′  ο Βάντερσον ανέλαβε να εκτελέσει ένα κερδισμένο φάουλ με την μπάλα να καταλήγει  λίγο άουτ ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μολίνς πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Χίλιεμαρκ αλλά δεν μπόρεσε να σημαδέψει την εστία του Παπαδόπουλου.
Τελικά η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς στο 85′ όταν ο Μολίνς πλάσαρε τον Παπαδόπουλο για το 1-1. Ο Μπάμπης Τεννές έκλεισε τις αλλαγές του με τον Ντακόλ να περνά στην κορυφή της επίθεσης στη θέση του Βάντερσον ο οποίος να σημειωθεί πως στην φάση του γκολ βρισκόταν στο έδαφος με τον κόσμο να ζητά από τους ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού να περάσουν την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου. Οι πράσινοι έψαξαν και ένα δεύτερο γκολ και έφτασαν κοντά σε δύο περιπτώσεις με τον Μολίνς αρχικά να νικιέται από τον Παπαδόπουλο και στη συνέχεια το σουτ του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας.