Παράταση στην αγωνία. 1-1 με τον Λεβαδειακό

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η ομάδα της Λαμίας, με τον Λεβαδειακό να προηγείται στο σκορ και τον Νίκο Τσούκαλο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Πολλές χαμένες ευκαιρίες από τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ να μην αλλάζει και την ομάδα μας να έχει ακόμη δρόμο μπροστά της για να εξασφαλίσει την παραμονή της, κρατώντας ωστόσο την τύχη στα χέρια της….

Σε ένα ηλιόλουστο Κυριακάτικο απόγευμα με περίπου 3500 φίλους της ομάδας μας να δίνουν το παρόν, η Λαμία έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο και έφτασε ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή της στην κατηγορία.

Να σημειωθεί πως στο γήπεδο βρέθηκαν και περίπου 40 φίλοι των φιλοξενούμενων ενώ παρών ήταν και ο ισχυρός άνδρας των Βοιωτών, Γιάννης Κομπότης, ο οποίος είχε και μια ολιγόλεπτη συνομιλία με τον μεγαλομέτοχο της Λαμίας, Π. Παπαϊωάννου, πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Η ομάδα μας εντυπωσίασε με τις εμφανίσεις οι οποίες επιλέχθηκαν για την σημερινή αναμέτρηση, σε έναν συνδυασμό που είδαμε για πρώτη φορά φέτος, με λευκά σορτσάκια και την μπλε ριγέ μπλούζα..

H πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ανήκε στους κυανόλευκους, με τον Μπλάζιτς να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Σωτηρίου, με την μπάλα ωστόσο να περνά άουτ. Δευτερόλεπτα αργότερα και πάλι ο Μπλάζιτς ανέβηκε από αριστερά, δοκίμασε και πάλι το σουτ με τον Σωτηρίου να εκτινάσσεται και να διώχνει με γροθιές. Στο 9ο λεπτό ο Βάντερσον έγινε αποδέκτης της μπάλας από δεξιά, ξεπέρασε τον Φαβάρο και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.  Ένα λεπτό αργότερα ο Λεβαδειακός έφυγε όμορφα στην κόντρα με τον Αναστασιάδη να ανακόπτει αντικανονικά τον Γιακουμάκη σε καλή θέση, αντικρίζοντας παράλληλα και την κίτρινη κάρτα. Στο 14ο λεπτό ο Μπούντνικ δεν κατάφερε να απειλήσει με ένα ανάποδο ψαλιδάκι που επιχείρησε, με το σουτ του Μπλάζιτς στην συνέχεια να κοντράρει, ενώ δυο λεπτά αργότερα μια σέντρα του Ακόστα από τα δεξιά δεν είχε τύχη.  Στο 24 ο Αναστασιάδης έκανε νέο λάθος με τον Γιουσούφ να σουτάρει ψηλά άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα μια εκτέλεση φάουλ από τον ίδιο ποδοσφαιριστή δεν απείλησε τον Παπαδόπουλο. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Παπαργυρίου επιχείρησε μια σέντρα από αριστερά με τον Βάντερσον να μην μπορεί να σκοράρει με το κεφάλι, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Μαρκόφσκι σούταρε με τον Παπαδόπουλο να μαζεύει και πάλι. Τελικά το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους με τον Γιακουμάκη ύστερα από πάσα του Γιουσούφ να πλασάρει εύστοχα τον Παπαδόπουλο.Στο 35′ η Λαμία εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος διώξιμο του Σωτηρίου, ο Ακόστα έβγαλε τον Βάντερσον ο οποίος πάτησε περιοχή και στην συνέχεια βρέθηκε στο έδαφος με τον διαιτητή Τζήλο να το σκέφτεται για δευτερόλεπτα και δείχνει συνέχεια στο παιχνίδι, σε μια φάση που ξεσήκωσε το ΔΑΚ ενώ λίγο έλειψε να φέρει και το 0-2 αν οι φιλοξενούμενοι ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι.  Η ισοφάριση ήρθε με τον Τσούκαλο στο 40ο λεπτό να κάνει το σουτ και τον Σωτηρίου να μην μπορεί να αποκρούσει… Ένα γκολ το οποίο ήρθε για τον Λαμιώτη φορ, εξαργυρώνοντας την πολύ καλή παρουσία του, στα παιχνίδια που έχει αγωνιστεί φέτος, αλλά και προς επιβεβαίωση των όσων γράφαμε μέσα στην εβδομάδα για την φόρμα την οποία διανύει αλλά και το τι θα μπορούσε να προσφέρει παίρνοντας περισσότερες ευκαιρίες…Αν και η ομάδα μας είχε και άλλες καλές στιγμές να γυρίσει το παιχνίδι πριν το ημίχρονο αυτό δεν έγινε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το ισόπαλο 1-1.

Το ταμείο του ημιχρόνου

Η Λαμία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι ορμώμενη την δυναμική του κόσμου ο οποίος έδωσε δυναμικό παρόν στο ΔΑΚ. Δημιούργησε κάποιες απειλητικές καταστάσεις στην αντίπαλη εστία χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πάρει κεφάλι στο σκορ. Η ομάδα έδειξε αντίδραση στο γκολ που δέχθηκε στο 33′ από τους φιλοξενούμενους με τον Νίκο Τσούκαλο να σκοράρει στέλνοντας μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση. Ο Μπούντνικ για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν εκτός κλίματος ενώ σε κακή μέρα βρέθηκε και ο Ιορδάνης Παπαργυρίου, δείγμα της αγωνιστικής του απραξίας..

Στην επανάληψη η ομάδα μας προσπάθησε να αιφνιδιάσει με ένα γκολ με τον καλησπέρα. Ο Μπλάζιτς εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά,ο Αναστασιάδης πήρε την πρώτη κεφαλιά, όμως δεν βρέθηκε κανένας στην πορεία της μπάλας με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν. Στο 56′ η Λαμία αναπτύχθηκε ωραία από δεξιά, ο Μπλάζιτς συνεργάστηκε ωραία με τον Βασιλαντωνόπουλο, αυτός με πλάτη στη εστία γύρισε, σούταρε με τον Σωτηρίου να διώχνει σε πρώτο χρόνο και τον Τριποτσέρη να στέλνει την μπάλα πλάγιο. Ο Μπάμπης Τεννές όντας απογοητευμένος από την παρουσία του Παπαργυρίου τον αντικατέστησε, περνώντας στην θέση του τον Αναστασόπουλο. Ο Ακόστα υπαναχώρησε σαν αριστερός μπακ, με τον Τσούκαλο να μετατίθεται αριστερά και τον Μπλάζιτς να παίρνει ρόλο επιτελικού…Στο 61ο λεπτό ένα φάουλ του Μπλάζιτς πέρασε ανεκμετάλλευτο, ενώ στο 65ο λεπτό ο Αναστασόπουλος σε μια περίεργη φάση λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι! O προπονητής της ομάδας μας πέρασε και τον Καραγιάννη στην θέση του Τσούκαλου, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε και μάλιστα λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, όμως μετά την καταπληκτική ενέργεια του Βάντερσον από δεξιά, σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των Βοιωτών. Οι κυανόλευκοι μάλιστα διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Τριποτσέρη, όμως ο διαιτητής έδειξε “παίζεται”. Ένα λεπτό αργότερα ο Ακόστα εκτέλεσε απευθείας ένα κερδισμένο φάουλ με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Δέκα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90′ ο Μπάμπης Τεννές έριξε στην μάχη και τον Άστσεριτς στην θέση του Όμο γεμίζοντας την επίθεσή του.Στο 83′ ο Μπούντνικ δεν κατάφερε να κάνει καλό σουτ.ενώ στο 88′ και σε ακόμη μία καλή στιγμή στην αναμέτρηση ο ίδιος ποδοσφαιριστής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την προσπάθειά τους να πετύχουν το γκολ που θα της εδινε την νίκη με τον Αναστασιάδη στο 92′ να κάνει το γυριστό από θέση οφσάιντ ωστόσο. Το γκολ δεν ήρθε με το 1-1 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Όμο, Μπλάζιτς, Βάντερσον, Ακόστα, Τσούκαλος, Μπούντνικ

Λεβαδειακός(  Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τριποτσέρης, Αντιλέχου, Ντα Σίλβα, Τσαμπούρης, Φαβάρο, Νιάσε, Γιουσούφ, Γιακουμάκης, Μητρόπουλος, Μαρκόφκι

φώτο:intime.gr