Ντύθηκαν Ιάπωνες και έκαναν χαρακίρι οι κυανόλευκοι…/ 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννενα

Αυτοκτόνησε στο 86! Η Λαμία προηγήθηκε κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννενα, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού όμως σε μια ανυποψίαστη φάση στο 86ο λεπτό οι Γιαννιώτες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια και απέδρασαν με έναν υπερπολύτιμο βαθμό στη μάχη για παραμονή. Τους 29 βαθμούς έφτασε η Λαμία.

Έχασε την ευκαιρία να αγκαλιάσει την παραμονή η Λαμία. Οι κυανόλευκοι έχασαν μια δική τους νίκη μέσα από τα χέρια τους, ωστόσο κρατούν τον έναν υπερπολύτιμο βαθμό ενόψει της συνέχειας, παραμένοντας στην 9η θέση.

Την επόμενη αγωνιστική η Λαμία ταξιδεύει στην Τρίπολη με στόχο φυσικά ένα θετικό αποτέλεσμα που θα την φέρει πιο κοντά στην παραμονή η οποία….ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ..

Αρκετός κόσμος στο ΔΑΚ Λαμίας, με τους Γιαννιώτες να έχουν την υπσοτήριξη περίπου 50 φίλων τους. Μάλιστα έτυχαν θερμής υποδοχής από τους φίλους της Λαμίας οι οποίοι ανταπόδωσαν την φιλοξενία της οποίας είχαν τύχει στο παιχνίδι του 1ου γύρου.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τον Σαράνοφ κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Σκόνδρα, αριστερά τον Βάντερσον, ενώ στο κέντρο της άμυνας τους Καρυπίδη και Αντέτζο. Στον άξονα έπαιξαν οι Μπεχαράνο και Δημούτσος ενώ πιο μπροστά τους ο Πίτι. Αριστερά στην επίθεση επέλξε τον Μπερτόλιο, δεξιά τον Καραμάνο και στην κορυφή της επίθεσης τον Μπαράλες..

Από την άλλη ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε τους Νεόφυτο, Νικολιά, Τζημόπουλο, Μπουκουβάλα, Αθανασιάδη, Σκόνδρα, Κάστρο, Βιντάλ, Μάνο, Πάντελιτς και Κάργα.

Λίγες καλές στιγμές στο 1ο ημίχρονο

Αγωνιστικά η Λαμία μπήκε σαφώς πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 13′ με τον Μπερτόλιο ο οποίος σούταρε από μακρινή απόσταση με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Νεόφυτου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν τρία λεπτά αργότερα με τον Πάντελιτς να εκτελεί απευθείας έναν κερδισμένο φάουλ και την μπάλα, ύστερα από κόντρα στο τείχος να καταλήγει κόρνερ, το οποίο στη συνέχεια πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 22ο λεπτό ο Μπόγιαν Σαράνοφ έσωσε την εστία του από βέβαιο γκολ με μια εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά του Μάνου διώχνοντας στο κόρνερ. Στο 43′ και στην τελευταία καλή στιγμή του Α’ Ημιχρόνου ο Τάσος Καραμάνος έκανε μια  παράλληλη σέντρα με τους Μπαράλες και Πίτι να μην προλαβαίνουν να κάνουν την προβολή και να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Το 0-0 δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ.

Γκολάρα Καραμάνου με το καλησπέρα, ψυχρολουσία με Κάστρο στο 86′

Η Λαμία μπήκε εξίσου δυνατά στην επανάληψη και με την βοήθεια του κόσμου της βρήκε το γρήγορο γκολ από μια εξαιρετική φάση. Στο 55ο λεπτό ο Μπεχαράνο έβγαλε μια δυνατή μπαλιά στα αριστερά για τον Βάντερσον ο οποίος την πρόλαβε και έβγαλε μπαλιά ξυράφι στο 2ο δοκάρι με τον Τάσο Καραμάνο με κεφαλιά ψαράκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Νέοφυτου για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν σε αυτό το γκολ χωρίς επιτυχία αφού ότι καλύτερο είχαν να παρουσιάσουν ήταν μια ατομική ενέργεια του Λέο Μπατίστ στο 70′ το σουτ του οποίου δεν ήταν ικανό να απειλήσει την εστία του Σαράνοφ. Ο ΠΑΣ Γιάννενα προσπαθούσε, η Λαμία κρατούσε τη μπάλα και τα λεπτά περνούσαν υπέρ της ομάδας μας.  Ωστόσο οι Γιαννιώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη με τον Κάστρο στο 86′ σε μια ανυποψίαστη φάση πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σαράνοφ για το 1-1.

Η Λαμία έδειξε να αιφνιδιάζετε από αυτό το γκολ, δεν κατάφερε να βρει εκ νέου δίχτυα και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ που αφήνει δυσαρεστημένους τους γηπεδούχους.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Καρυπίδης, Αντέτζο, Bάντερσον, Σκόνδρας (46′ Βασιλαντωνόπουλος),  Δημούτσος (82′ Τομάς), Μπεχαράνο, Μπερτόλιο, Πίτι (68′ Μπλάζιτς), Καραμάνος, Μπαράλες

ΠΑΣ Γιάννενα (Γιάννης Πετράκης):  Nεόφυτος,  Νικολιάς, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Αθανασιάδης, Σκόνδρας (62′ Γιάκος), Κάστρο, Βιντάλ (60′ Αποστολόπουλος), Μάνος (66′ Λεό), Πάντελιτς, Κάργας