Χωρίς κατηγορία

Το πανόραμα της 10ης αγωνιστικής

Δείτε όλα όσα έγιναν και αυτή την αγωνιστική στα γήπεδα της Super League…

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 0-0

Μοιρασιά στο “Ντέρμπι της Ρούμελης”, με την ομάδα μας να μην καταφέρνει να νικήσει τον σφιχτό Λεβαδειακό, και να φεύγει από την απόρθητη μέχρι στιγμής Λιβαδειά με τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τις ευκαιρίες του Μεντί και του Γιακουμάκη να ξεχωρίζουν, και το δοκάρι του Τριποτσέρη να αγχώνει τους εκδρομείς της Λαμίας. Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ισορρόπησε, και στο 62′ ο Λεβαδειακός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μεντί. Η Λαμία προσπάθησε, ανέβηκε, αλλά δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική για την εστία του Επασί, ο οποίος ειδικά στο τέλος του αγώνα έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να καθυστερήσει. Στο τέλος, μένει η εξαιρετική εικόνα των Λαμιωτών εκδρομέων, και ο βαθμός σε μια έδρα που δεν θα περάσουν πολλοί ανταγωνιστές μας.

Συνθέσεις :

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό) : Επασί, Μεντί, Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Τσαμπούρης, Μητρόπουλος, Ομπιόρα (75′ Νιασέ), Μπελγκαζουανί (73′ Σουμπίνιο), Τόνι Σίλβα (64′ Φαβάρο), Γιακουμάκης

Λαμία (Μπάμπης Τεννές) : Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουτρομάνος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς (82′ Αναστασόπουλος), Ακόστα (59′ Τσούκαλος), Πίτι, Βάντερσον (84′ Φράγκος).

Σκόρερ :

Γήπεδο : Λιβαδειάς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΞΑΝΘΗ 1-3

Μεγάλη εμφάνιση της Ξάνθης στο Αγρίνιο, με εμφατική επικράτηση (1-3), κόντρα στον Παναιτωλικό. Ουσιαστικά, το παιχνίδι είχε τελειώσει από το ημίχρονο, καθώς στην ανάπαυλα οι Θρακιώτες προηγούνταν με 0-3. Το σκορ είχε ανοίξει ο Μπρίτο στο 3′ με ωραίο σουτ εντός περιοχής, με τον ίδιο παίκτη να γράφει το 0-2, πέντε λεπτά αργότερα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν, δεν μπορούσαν να απαντήσουν, και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Γέντρισεκ κλείδωσε το ματς. Το μόνο που έκαναν οι Αγρινιώτες ήταν να ισοφαρίσουν με τον Μάζουρεκ στο 88′.

Συνθέσεις :

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος) : Κυριακίδης, Μιχάι, Μύγας, Μαρινάκης, Μπράβο (46′ Μπεχαράνο), Λόπες (46′ Πάουλο), Μάζουρεκ, Ρόσα, Ντίας, Μόρας (60′ Χαντάκιας), Μοράρ

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς) : Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Σβάρνας, Τριάδης, Μεχία (69′ Μελιόπουλος), Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (86′ Κίκε), Γεντρισεν (78′ Ρότσε)

Σκόρερς : 88′ Μάζουρεκ – 3′,8′ Μπρίτο, 36′ Γέντρισεκ

Γήπεδο : Παναιτωλικού

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-0

Στο “Αθηναϊκό Ντέρμπι” της 10ης αγωνιστικής, ο πρωτοπόρος Ατρόμητος δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του, και έμεινε ισόπαλος 0-0 με τον μαχητικό Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν δοκάρι με τον Ουάρντα, και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για το πολυπόθητο τέρμα. Το τελικό σκορ σίγουρα αφήνει μια πικρία στους παίκτες, αλλά το γεγονός ότι είναι ακόμη στην πρώτη θέση είναι εντυπωσιακό από μόνο του.

Συνθέσεις :

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι) : Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαϊας, Ρισβάνης, Γιαννούλης-Μάντσον, Μπουσούλατζιτς (68΄ Ούμπιδες), Βασιλακάκης (87΄ Μενσά), Ουάρντα, Ντιγκινί (69΄ Ντάουντα), Μανούσος

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου) : Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου, Σαραμαντάς (65΄ Λάμπρου)-Σιώπης, Κόρμπος-Χατζησαφί, Μασούντ (75΄ Σαββίδης), Μασούρας (83΄ Παπαγεωργίου)-Ντουρμισάι

Σκόρερ : –

Γήπεδο : Περιστερίου

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0

Συνέχεια στις απογοητευτικές εμφανίσεις μακριά από τη Λεωφόρο έδωσε ο Παναθηναϊκός, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τον Αστέρα στη Τρίπολη. Το παιχνίδι ήταν κλειστό με λίγες ευκαιρίες και για τις λίγες ομάδες, και στην ατμόσφαιρα ήταν διάχυτη η εντύπωση ότι όδευε για ισοπαλία. Όμως, ο Μουνάφο είχε αντίθετη άποψη, και 4 λεπτά πριν το τέλος, έδωσε την νίκη στην ομάδα του με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από στημένη μπάλα. Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη, και οι “πράσινοι” έφυγαν απογοητευμένοι για ακόμη μια φορά, δημιουργώντας ένα ανεπανάληπτο σερί εκτός έδρας αγώνων χωρίς νίκη.

Συνθέσεις :

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης) : Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς (82’ Ιγκορ), Τόνσο, Κυριακόπουλος (60’ Μαντίντα), Δουβίκας (57’ Γκόντο)

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης) : Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί (42’ Γιόχανσον), Κολοβέτσιος, Μολέδο, Χουλτ, Σιλά, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες (62’ Μουνιέ), Χίλιεμαρκ (73’ Καμπέσας), Λουντ, Μολίνς

Σκόρερ : 86′ Μουνάφο

Γήπεδο : “Θ. Κολοκοτρώνης”

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 5-1

Ξέσπασμα του Ολυμπιακού μετά τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα, επικρατώντας του πολύ κακού Πλατανιά με το εμφατικό 5-1. Το σκορ άνοιξε μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Πάρντο, εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του Βάντερσον, για να έρθει ο Μποτία στο 19′ να διπλασιάσει τα τέρματα με κεφαλιά. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σισέ ανενόχλητος από εκτέλεση κόρνερ έγραψε το 3-0, με τον Καρίμ Ανσαριφάντ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στο παιχνίδι, με πέναλντι στο 68ο λεπτό. Ο Πλατανιάς μείωσε με τον Παπανικολάου, με τον Πάρντο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα λίγο πριν τη λήξη, διαμορφώνοντας το εντυπωσιακό 5-1.

Συνθέσεις :

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής) : Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία (46′ Νικολάου), Σισέ, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ρομαό (67′ Μαρτίνς), Οτζίτζα (72′ Φορτούνης), Πάρντο, Μάριν, Ανσαριφάρντ

Πλατανιάς (Νίκος Μαναρώλης) : Κοκκαλάς, Κρος, Στανισάβλιεβιτς, Κοροβέσης, Στάθης, Βάντερσον (70′ Παπανικολάου), Πλιάτσικας (24′ Ντικαμονά, 76′ Πριντέτα), Πατράλης, Ενσικουλού, Στάμου, Μπούντνικ

Σκόρερς : 2′,90’+2′ Πάρντο, 19′ Μποτία, 32′ Σισέ, 68′(π.) Ανσαριφάντ – 88′ Παπανικολάου

Γήπεδο : “Γ. Καραϊσκάκης”

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΛΑΡΙΣΑ 1-1

Ισόπαλο ήρθε το παιχνίδι ανάμεσα στην Κέρκυρα και στη Λάρισα, σε ένα πολύ ενδιαφέρον βαθμολογικά παιχνίδι. Το σκορ άνοιξε ο Κριζμάν στο 33′, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν λίγα λεπτά αργότερα με πέναλντι του Γκόμες. Το παιχνίδι στη συνέχεια είχε αρκετά νεύρα από αμφότερες τις ομάδες, με το σκορ να παραμένει ως έχει. Πάντως, η Λάρισα συνέχισε τις καλές εμφανίσεις μετά την πρόσληψη του Ηλία Φυντάνη, κάτι που είναι ιδιαίτερα διακριτό.
Συνθέσεις :

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης) : Γιαννακόπουλος, Γκόμες, Σιόντης (31′ Αρτυματάς), Γρομητσάρης, Σοϊλέδης, Μπαλάφας, Σπίνουλας, Ζορμπάς (68′ Βάργκας), Ιωάννου, Επστάιν (76′ Μπάουμαν), Παμλίδης

Λάρισα (Ηλίας Φυντάνης) : Μπόζοβιτς, Γουάλας, Ζίζιτς, Μασούρας, Γκόλιας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο (78′ Λαγός), Κρίζμαν, Ναζλίδης (85′ Περόνε)

Σκόρερς : 40′ (π.) Γκόμες – 33′ Κριζμάν

Γήπεδο : ΔΑΚ Κέρκυρας
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 4-3

Πολύ ενδιαφέρον και ανατρεπτικό παιχνίδι εκτυλίχθηκε στη Ριζούπολη, όπου ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννενα με το “αγγλικό” 4-3. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Μπαρτολίνι, με τον νεαρό Μαυροπάνο να ισοφαρίζει πολύ γρήγορα για τους φιλοξενούμενους. Σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο αργότερα ο Πέδρο Κόντε ανέτρεψε το σκορ με ωραίο τελείωμα. Όμως, το παιχνίδι φύλαγε αρκετές συγκινήσεις ακόμα, με τον Θωμά Τζημόπουλο να βάζει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας άθελά του το 2-2. Ο Ανιέτε με πέναλντι στο 74′ έκανε την ολική ανατροπή για την “Ελαφρά Ταξιαρχία’, και ο Αλμπάνης λίγο πριν τη λήξη έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΣ , ήταν να μειώσει στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Κόντε, τελειώνοντας ένα από τα πιο γεμάτα παιχνίδια της σεζόν.

Συνθέσεις :

Απόλλων Σμύρνης (Ζόραν Βούλιτς) : Τσόβιτς, Κύργιας (12′ Μπαρτολίνι), Ντάσιος, Κονέ, Αλμπάνης, Μάατσι, Ανιέτε (90′ Μενδρινός), Καστιγέχος (71′ Χουάρες), Μπιτζιμίν, Παπάζογλου, Κούρος

ΠΑΣ Γιάννενα (Γιάννης Πετράκης) : Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος (80′ Μπουκουβάλας), Καρανίκας (71′ Μανθάτης), Νικολιάς, Χαλκιαδάκης (69′ Σολτάνι)

Σκόρερς : 26′ Μπαρτολίνι, 38′ (αυτ.) Τζημόπουλος, 74′ (π.) Ανιέτε, 86′ Αλμπάνης – 32′ Μαυροπάνος, 35′,90’+5′ Πέδρο Κόντε

Γήπεδο : Ριζούπολη

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-0

Μεγάλη νικήτρια στο “Ντέρμπι των δικεφάλων” αναδείχθηκε η ΑΕΚ, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 1-0 στο ΟΑΚΑ, “σκαρφαλώνοντας” στην πρώτη θέση μαζί με τον Ατρόμητο. Το παιχνίδι άρχισε πολύ άσχημα για τους “κιτρινόμαυρους”, αφού με ανόητη ενέργεια ο Αραούχο αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες από το 7ο λεπτό. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο ΠΑΟΚ ήταν ακίνδυνος, με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ λίγο αργότερα με τον Λιβάϊα. Στο 33′, ο Ζαμπράνο είδε δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας και αυτός την ομάδα του με δέκα, και το παιχνίδι άρχισε να γίνεται πολύ σκληρό, με τον Αρετόπουλο να μοιράζει πολλές κάρτες. Λίγο πριν τη λήξη, ο Μπίσεσβαρ άφησε τον ΠΑΟΚ με 9 παίκτες, λόγω χτυπήματος στον Μπακασέτα, και η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας σε ακόμη ένα καλό αποτέλεσμα.

Συνθέσεις :

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ) : Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Λόπες, Γιόχανσον, Σιμόες, Χριστοδουλόπουλος (74′ Γαλανόπουλος), Λιβάϊα (65′ Μπακασέτας), Αραούχο

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου) : Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Ζαμπράνο, Λέοβατς (42′ Κρέσπο), Τσίμιροτ, Σάκχοφ (46′ Κάμπος), Πέλκας (68′ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Βιεϊρίνια, Πρίγιοβιτς

Σκόρερ : 26′ Λιβάϊα