Χωρίς κατηγορία

Κ17: Λαμία-ΑΕΛ 1-4

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε εκτός έδρας η ομάδα Κ17 της Λάρισας, καθώς επικράτησε με 4-1 της αντίστοιχης ομάδας της Λαμίας, στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου, στο Eνωσιακό γήπεδο Φθιώτιδας, στο Φραντζή, για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η ΑΕΛ, μετά τη σημερινή νίκη της στη Λαμία.

Η ομάδα του Ζήση Ζιάγκα ήταν ανώτερη της Λαμίας, κυρίαρχη σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, έκανε πολλές φάσεις, πέτυχε τέσσερα γκολ και δεν κινδύνεψε καθόλου.

Ο «χορός» των γκολ άρχισε μόλις στο 8′ όταν ο Μαλάκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 για την ΑΕΛ και δυο λεπτά αργότερα (10’) ο Πινακάς έπαιξε ωραία το ένα-δυο με τον Καμπέρη και ο τελευταίος με ατομική προσπάθεια και σουτ έκανε το 0-2.

Η Λαμία μείωσε προσωρινά σε 1-2 στο 34′ με τον Καβαλάρη και επτά λεπτά αργότερα (41’) ο Πινακάς με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Φουρκιώτη έκανε το 1-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αλλά οι παίκτες της Λάρισας δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.

Στο 83′ ο Μιλτιάδης με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Η ομάδα Κ17 της Λαμίας έμεινε στην 5η θέση έχοντας 4 βαθμούς ενώ η ΑΕΛ σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αφήνοντας πίσω τον ΠΑΟΚ με 8 βαθμούς.

Οι συνθέσεις:

ΛΑΜΙΑ:(Αποστόλης Καραπλής): Τσίτζηρας, Γιαννακάκος, Κοντογεώργος, Ντίτσας, Σταθαράς, Πλιάτσικας (30΄ Μηλιώτης), Νικολόπουλος, Ζαγγογιάννης (52΄ Κουδούνας), Καβαλάρης, Καρβέλης, Πουρνάρας (66΄ Καραμπότσης)

ΛΑΡΙΣΑ (Ζήσης Ζιάγκας): Σουλούκος, Μαλούσι (86′ Μαγιάκος), Κοντογιώργος, Φουρκιώτης Χ. Παπακωνσταντίνου, Τέλιος, Μπουζούκης (65′ Μιλτιάδης), Καμπέρης (78′ Πετάνι), Φουρκιώτης Μ., Πινακάς (83′ Κόφφας), Μαλάκος (78′ Δημόπουλος).