Χωρίς κατηγορία

Το πανόραμα της 17ης αγωνιστικής

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 2-0
Με άδεια τα χέρια έφυγε η ομάδα μας από το Φάληρο, γνωρίζοντας την ήττα από τον Ολυμπιακό με 2-0. Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Μάριν βγήκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, και “τσίμπησε” την μπάλα, γράφοντας το 1-0. Αυτό το σκορ δεν έμελλε να μείνει μέχρι το ημίχρονο, καθώς ο Αναστασόπουλος έκανε μοιραίο λάθος, ο Ζιλέ έστρωσε στον Ανσαριφάρντ, κάνοντας το 2-0, και δίνοντας τεράστιο πλεονέκτημα στους Πειραιώτες. Οι ποδοσφαιριστές του Τεννέ ήταν υποτονικοί και θα μπορούσαν να πάνε καλύτερα, αφού οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν τόσο καλά, όσο αντικατοπτρίζει το σκορ. Ο Ολυμπιακός λοιπόν ξαναπήγε πρώτος στη βαθμολογία, ενώ η ομάδα μας παρέμεινε στους 16 βαθμούς.
Συνθέσεις :

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία) : Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένχελς, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Μάριν, Φορτούνης(81′ Σεμπά), Μιραλάς(70′ Πάρντο), Ανσαριφάρντ(85′ Τζούρτζεβιτς)

Λαμία (Μπάμπης Τεννές) : Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκόλης(72′ Oρτέγκα), Παντελιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασόπουλος(51′ Κουτρομάνος), Μπλάζιτς, Πίτι, Βάρντερσον, Ακόστα(53′ Βουό)

Σκόρερ : 9′ Μάριν, 37′ Ανσαριφάρντ

Γήπεδο : “Γ. Καραϊσκάκης”

ΞΑΝΘΗ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 3-2

“Καρδιοχτύπησε”, αλλά τελικά πήρε τους 3 βαθμούς από τον ουραγό Πλατανιά η Ξάνθη, νικώντας τους Κρητικούς 3-2 στην Θράκη. Το σκορ άνοιξε ο Γέντρισεκ με πέναλτι στο 5ο λεπτό, για να έρθει ο Μπαξεβανίδης είκοσι λεπτά αργότερα να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 78′ ο Γέντρισεκ εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Ζίβκοβιτς και πλήγωσε για δεύτερη φορά την εστία του Πλατανιά, ο οποίος πήγε να αγγίξει την ανατροπή. Αμέσως μετά το 3-0, ο Ενσικουλού με πέναλτι μείωσε, ενώ λίγο μετά ο Πετρόπουλος έφερε τη διαφορά στο ένα τέρμα, αλλά πλέον ήταν αργά.

Συνθέσεις :

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Μεχία, Λισγάρας, Φλίσκας, Λουσέρο (46′ Καμαρά), Κασάδο, Κίκε (82′ Σιλά), Τριάδης, Γέντρισεκ
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Χοσέ Μανουέλ Ρόκα): Κλιάιτς, Βάντερσον, Ντουαλά, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Ουές (68′ Παπανικολάου), Μάλσα, Ντικαμονά, Ενσικουλού, Δημούτσος, Πετρόπουλος, Ντουαλά (68′ Γκρέζλακ)
Σκόρερ : 5′, 78′ Γέντρισεκ, 25′ Μπαξεβανίδης – 80′ (π.) Ενσικουλού, 87′ Πετρόπουλος
Γήπεδο : XANTHI ARENA
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-1

Μοιρασιά στη Ριζούπολη, με τον Απόλλων και τον Πανιώνιο να έρχονται ισόπαλοι 1-1, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από φιλικό κλίμα, λόγω των προσφυγικών ριζών των δύο ομάδων. Το σκορ άνοιξε για τον Απόλλωνα ο Μπαρτολίνι, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ωραίο φάουλ του Μασούρα, το οποίο κατέληξε στο δοκάρι και στην πλάτη του Τσόβιτς. Στο τέλος του αγώνα, ο Σαραμαντάς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, και αποβλήθηκε, με το σκορ να παραμένει ως έχει.
Συνθέσεις :
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Στάθης, Κούρος, Κύργιας, Μπαρτολίνι, Παπάζογλου, Ναδάλες, Κονέ, Καστιγέχος (84′ Σιατραβάνης), Μενδρινός (80′ Ντεβέσα), Αλμπάνης
Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Γκιοατά, Σαραμαντάς (64′ Παπαγεωργίου), Κόρμπος, Σιώπης (64′ Σαββίδης), Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Λάμπρου (46′ Γεσίλ), Ντουρμισάι
Σκόρερ : 38′ Μπαρτολίνι – 79′ (αυτ.) Τσόβιτς
Γήπεδο : Ριζούπολη

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΑΟΚ 0-3
Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ στην Κέρκυρα, όπου επικράτησε εύκολα της τοπικής ομάδας με 0-3. Το σκορ άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο ο Λέο Μάτος με ωραία κοντινή προβολή, ενώ ο Τζάλμα Κάμπος πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ της αγωνιστικής, κρεμώντας από πλάγια θέση τον Κουτζαβασίλη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πέλκας, με πλασέ μέσα από την περιοχή, υπογράφοντας την νίκη του “Δικεφάλου του Βορρά”.
Συνθέσεις :

Κέρκυρα (Σάκης Τσιώλης) : Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Γρομητσάρης, Αναστασίου, Κ. Ντιόγκο, Μπάουμαν (Ρόλε 63’ ), Γεωργίου, Κόντος (Γεωργακόπουλος 76΄), Ζορμπάς, Μυτίδης (Τουράμ 59’)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Βιεϊρίνια, Τσίμιροτ, Μαουρίσιο, Πέλκας, Λημνιός (Μακ 59΄), Κάμπος (Μπίσεσβαρ 79’), Κουλούρης (Πρίγιοβιτς 59΄)

Σκόρερ : 23′ Μάτος, 57′ Κάμπος, 78′ Πέλκας

Γήπεδο : ΕΑΚ Κέρκυρας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΛΑΡΙΣΑ 3-1
Σημαντικό τρίποντο για τον Αστέρα, ο οποίος νίκησε στην Τρίπολη τη Λάρισα με 3-1. Ο Μιχάλης Μανιάς παραβίασε πρώτος την εστία του Μπόζοβιτς, μετά από σέντρα του Μπέρτου, με τον Ναζλίδη να ισοφαρίζει στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με πέναλτι. Όμως, στο 70ο λεπτό ο Μανιάς με ωραίο συρτό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε για δεύτερη φορά τον Μπόζοβιτς, γράφοντας το 2-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Κυριακόπουλος με τρομερό σουτ από πλάγια θέση έκανε το 3-1 μέσα σε αποθέωση, “ζωγραφίζοντας” με ένα εντυπωσιακό τέρμα.
Συνθέσεις :

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Τόνσο, Μουνάφο, Ισνάλδο (76′ Ντουντού), Μαντιντά (64′ Κώτσιρας), Μανιάς (82′ Γκοντό)

Λάρισα (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Λαγός, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (78′ Μλαντένοβιτς), Ναζλίδης, Κρίζμαν (82′ Λεοζίνιο)

Σκόρερ : 11′, 71′ Μανιάς, 84′ Κυριακόπουλος – 53′ (π.) Ναζλίδης

Γήπεδο : “Θ. Κολοκοτρώνης”

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-1

Μεγάλο διπλό του Παναιτωλικού στο Περιστέρι, όπου επικράτησε του Ατρομήτου με 0-1. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε ο Ρόσα, με εντυπωσιακό “κεραυνό” έξω από την περιοχή, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γιαννιώτη. Οι γηπεδούχοι ανασυγκροτήθηκαν, και παραλίγο να ισοφαρίσουν άμεσα με τον Ουάρντα, όμως ο Αιγύπτιος άσος αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε. Έτσι, ο Παναιτωλικός νίκησε τον πολύ καλό, φέτος, Ατρόμητο στο ντεμπούτο του Τραϊανού Δέλλα στον πάγκο των Αιτωλών.
Συνθέσεις :

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι) : Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαϊας, Ρισβάνης (87΄ Καρασαλίδης), Γιαννούλης (86΄ Σάκιτς), Μάντσον, Μπουσούλατζιτς (66΄ Ούμπιδες),Ουάρντα, Ντιγκινί, Βασιλακάκης, Ντάουντα

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας) : Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Ροντρίγκεζ, Τσοκάνης, Μπεχεράνο, Μάρκους Πάουλο, Ντίαζ (85΄ Κλέσιο), Ρόσα (92΄ Γιαννιώτης), Μάζουρεκ (87΄ Χαντάκιας), Μοράρ
Σκόρερ : 48′ Ρόσα

Γήπεδο : Περιστερίου

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Τραγικός εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στη Λιβαδειά, στο παιχνίδι που άρχισε Σάββατο και τελείωσε…Κυριακή. Το παιχνίδι διεκόπη στο 10ο λεπτό το Σάββατο, καθώς η νεροποντή έκανε τη διεξαγωγή του ματς αδύνατη, και έτσι την Κυριακή ο Λεβαδειακός διέσυρε τους “πράσινους”, με 3-2. Ο Φαβάρο με κεφαλιά έγραψε το 1-0, και λίγο αργότερα ο Γιουσούφ με τρομερό σουτ έκανε το 2-0. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μητρόπουλος, μετά από αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό απλά να μειώνει με τον Λουντ και πέναλτι του Βιγιαφάνες.
Συνθέσεις :

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό) : Επασί, Τσαμπούρης, Λεονάρντο, Αντιλέχου, Φαβάρο, Μητρόπουλος (90’ Καλτσάς), Ομπιορά (85’ Νιάσε), Γιακουμάκης (88’ Ντιόγκο), Σουμπίνιο, Γιουσούφ, Μαρκόφσκι

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης) : Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Κολοβέτσιος (55’ Ινσούα), Οικονόμου, Βιγιαφάνιες, Τζανδάρης, Λουντ, Μουνιέ (λ.τ. 29’ Χατζηγιοβάνης), Αλτμαν (54’ Χίλιεμαρκ), Δώνης

Σκόρερ : 21′ Φαβάρο, 36′ Γιουσούφ, 50′ Μητρόπουλος – 76′ Λούντ, 90’+4′ (π.) Βιγιαφάνες

Γήπεδο : Δημοτικό Λιβαδειάς

ΑΕΚ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 3-1

Ξεπέρασε το δύσκολο εμπόδιο του ΠΑΣ η ΑΕΚ, αφού νίκησε τους Γιαννιώτες 3-1 στο ΟΑΚΑ, πιάνοντας για λίγο κορυφή. Ο Μάρκο Λιβάϊα άνοιξε το σκορ με μακρινό συρτό σουτ στο 11ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενοςυ να ισοφαρίζουν στο 46′ με “φωτοβολίδα” του Γαρουφαλιά. Οι “κιτρινόμαυροι” όμως, συνήλθαν γρήγορα, και ξαναμπήκαν μπροστά με τέρμα του Αραούχο. Λίγο αργότερα, ο Σκόνδρας αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη σε μαρκάρισμα στον Μασούντ, και ο Αραούχο σφράγισε το παιχνίδι, με κεφαλιά στο 87ο λεπτό.
Συνθεσεις :
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπες (67′ Χριστοδουλόπουλος), Μοράν, Κονέ, Μασούντ (63′ Μπακασέτας), Λιβάγια (90′ Αϊντάρεβιτς), Αραούχο
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος (71′ Μανθάτης), Μιχαήλ, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μπετρά (71′ Σολτάνι), Βιντάλ (89′ Καρανίκας), Γαρουφαλιάς, Κόντε
Σκόρερ : 11′ Λιβάϊα, 53′, 87′ Αραούχο – 46′ Γαρουφαλιάς