Χωρίς κατηγορία

Κ-19: ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΛ 2-1

Στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης της 22ης αγωνιστικής της Superleague Υποδομών, η ομάδα Κ19 του ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε την αντίστοιχη της ΑΕΛ.

Η ομάδα του Λάκη Παπανικολάου αν και προηγήθηκε με γκολ του Βλαχομήτρου, ισοφαρίστηκε από τον Ζαχαράκη στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Δημητρίου με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 2-1,δίνοντας τη νίκη στην ομάδα της Φθιώτιδας.
Το ματς:

Μόλις στο 7′ της αναμέτρησης ο Ανέστης Βλαχομήτρος με πολύ ωραίο πλασέ εντός της περιοχής της ΑΕΛ έκανε το 1-0, σκορπίζοντας χαμόγελα σε όλη την κερκίδα.
Αν και η Λαμία είχε τον έλεγχο του αγώνα, η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 22′ του παιχνιδιού όταν ο Καμπέρης έβγαλε εκπληκτική κάθετη πάσα στον Ζαχαράκη, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Σόμογλου να του λέει ένα μεγαλοπρεπές “οχι”.
Στο 30′ τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ, όταν ο Καραγιάννης εκτέλεσε άψογα το κόρνερ από τα δεξιά ο Λαμπρόπουλος πήδηξε πιο ψηλά απ όλους αλλά προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα άουτ.
Λίγο πριν τα 40′ ο Σόμογλου είπε ένα ακόμη “όχι” στον Ζαχαράκη, ο οποίος βρέθηκε και πάλι σε θέση τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να πέφτει στα πόδια του και να μπλοκάρει τη μπάλα,κρατώντας το 1-0.
Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον διαιτητή κ. Κουρλο να μην δίνει από ένα πέναλτι στις δύο ομάδες.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια, όμως το ψιλοκρεμαστό σουτ του Κοτσιανούλη πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σόμογλου.
Ότι δεν έγινε στην προηγούμενη φάση, επιτεύχθηκε λίγα λεπτά αργότερα. Σε μια φάση όπου ο Λαμπρόπουλος ήταν πεσμένος στο έδαφος με χτύπημα στο κεφάλι, ο Ζαχαράκης έφυγε στην κόντρα για την ΑΕΛ και έγραψε με δυνατό πλασέ το 1-1.
Με την ταπεινή μας άποψη πιστεύουμε πως ο διαιτητής θα έπρεπε να σταματήσει τη φάση καθώς ο νεαρός ποδοσφαιριστής ήταν πεσμένος στο έδαφος μετά από χτύπημα στο κεφάλι.
Έπειτα το γκολ της ισοφάρισης, η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε τα πάνω της, προσπαθώντας κυρίως από τον άξονα να απειλήσει.
Μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ όταν ο Χαλάτσης έβγαλε καταπληκτική πάσα στον Πινάκα στα αριστερά, αυτός προχώρησε, πάτησε περιοχή έβγαλε την σέντρα αλλά ο Κοτσιανιούλης δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Σόμογλου.
Η απάντηση της Λαμίας στις χαμένες ευκαιρίες ήρθε ένα λεπτό αργότερα.
Ο Καραγιάννης Η. έβγαλε ωραία πάσα στον Βλαχομήτρο, αυτός είδε αριστερά τον Νικολόπουλο ο οποίος απέναντι στον Μισυρλή δεν πλάσαρε σωστά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Ο πιο επικίνδυνος παίκτης της ΑΕΛ, ο Ζαχαράκης έχασε μια ακόμη ευκαιρία για να κάνει το 1-2, ενώ η Λαμία απάντησε με τον Καραγιάννη Η. να πλασάρει πάνω στον Μισυρλή, από πλεονεκτική θέση.
Δύο απανωτές ευκαιρίες για τη Λαμία στο τέλος. Αρχικά ο Δημητρίου από καλή θέση σούταρε με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ λίγο αργότερα και μετά από λάθος συνεννόηση των αμυντικών της ΑΕΛ, ο Νικολόπουλος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Δημητρίου με σουτ εκτός της περιοχής κέρδισε για δεύτερη φορά τον Μισυρλή γράφοντας το τελικό 2-1…
Το 2-1 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τη Λαμία να παίρνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.