Ολυμπιακός-ΠΑΣ Λαμία 2-0

Για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ η Λαμία φιλοξενήθηκε από τον πρωταθλητή Ολυμπικό στο στάδιο Γ. Καραϊσκάκης και γνώρισε την ήττα με 2-0 έχοντας καλή ωστόσο καλή παρουσία.

Ο προπονητής της ομάδας μας παρέταξε την ομάδα με τον Παπαδόπουλο κάτω από ταα δοκάρια, τους Παντελιάδη, Κουκόλη, Αναστασιάδη και Ασίγκμπα στην τετράδα της άμυνας, τους Μπλάζιτς και Αναστασόπουλο στα χαφ, Τον Βασιλαντωνόπουλο δεξιά, τον Ακόστα αριστερά και τον Πίτι πίσω από τον προωθημένο Βάντερσον.

Να σημειωθεί ότι στις κερκίδες του Φαληρικού γηπέδου βρέθηκαν και περίπου 50 φίλοι της Λαμίας πιστοί πάντα στο ραντεβού τους.

Το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή Σέζου βρήκε τον Πίτι πάνω στην σέντρα, με την Λαμία να πιέζει αρκετά το πρώτο 5λεπτο θέλοντας να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους ωστόσο αυτοί ήταν που βρήκαν το γκολ στο 10′ με τον Μάριν να ξεπερνά τον Βασιλαντωνόπουλο ο οποίος γλίστρησε και να πλασάρει εύστοχα τον Παπαδόπουλο για το 1-0. Η ομάδα μας προσπάθησε στη συνέχεια να κρατήσει την μπάλα και να παγώσει το ρυθμό χωρίς να τα καταφέρει με επιτυχία αλλά ταυτόχρονα και χωρίς να απειληθεί αφού οι γηπεδούχοι δυσκολευόντουσαν να διασπάσουν την άμυνα μας. Μάλιστα αξιοσημείωτο είναι πως η κατοχή κυμαινόταν στο 75% -25% υπέρ του Ολυμπιακού.  Η επόμενη αξιόλογη στιγμή της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 32′ με τον Μάριν να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ χωρίς ωστόσο ν απειληθεί ο Παπαδόπουλος. Το 2-0 για τον Ολυμπιακό  ήρθε από ένα τραγικό λάθος της άμυνας της Λαμίας όταν ο Αναστασόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας, δεν είχε την εύκολη πάσα, προσπάθησε να κάνει την ντρίπλα με τον Ζιλέ να κλέβει και τον Ανσαριφάρντ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 42΄ και στην πιο ορθολογική επίθεση της ομάδας ο Βάντερσον έκανε ωραία κάθετη με τον Πίτι να μην προλαβαίνει. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να έχει καθαρό προβάδισμα.

Πάντως στα πρώτα 45 λεπτά είδαμε την Λαμία να αλλάζει αρκετές φορές τον σχηματισμό της παίζοντας με 5 αμυντικούς, έχοντας παράλληλα μεγάλο πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι. Αν και η αμυντική λειτουργία της πήγε καλά αρκετές φορές υπήρχε πρόβλημα στο δημιουργικό καθώς οι γραμμές ήταν ασύνδετες με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται να πατήσει περιοχή.

Με το καλησπέρα ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το 3-0 με τον Μάριν να περνά τρεις αντιπάλους και τον Φορτούνη μόνο του να σουτάρει απελπιστικά άουτ.  Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι από παρόμοια θέση δεν κατάφεραν και πάλι να πετύχουν το γκολ με τον Αναριφάρντ αυτή τη φορά να σουτάρει άουτ. Ο Μπάμπης Τεννές έριξε στο παιχνίδι τον Κουτρομάνο στη θέση του Ανασυτασόπουλου φρεσάροντας την μεσαία γραμμή της ομάδας του ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Βουό αντικατέστησε τον Ακόστα. Η Λαμία έφτασε κοντά στο γκολ στο 63′ με τον Βουό ύστερα από σέντρα του Παντελιάδη έπιασε την κεφαλιά η οποία κόντραρε και πέρασε λίγο έξω από την εστία του Προτό σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα και από νέο κόρνερ ο Αναστάσιαδης σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους στέλνοντας την μπάλα με το κεφάλι άουτ. Στο 68’΄σε ακόμη μια καλή στιγμή για την ομάδα μας ο Πίτι δοκίμασε ένα σουτ, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Προτό ο οποίος μπλόκαρε άνετα. Ο Τεννές έκλεισε τις αλλαγές του δίνοντας τα πρώτα λεπτά συμμετοχής στο νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας μας Αρμίτσε Ορτέγκα στην θέση του Κουκόλη, αλλάζοντας παράλληλα και τον σχηματισμό. Στο 76′ ο Πάρντο έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση και σούταρε με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει. Στην επόμενη φάση είδαμε και ένα δείγμα της τεχνικής του Αρμίτσε Ορτέγκα ο οποίος με την μπάλα στα πόδια απέφυγε τρεις αντιπάλους ανοίγοντας στον Βασιλαντωνόπουλο ο οποίος άργησε και έχασε την μπάλα. Στο 83′ ο Βουό έφτασε και πάλι μια ανάσα απ’ο το γκολ όμως το πλασέ του από το γύρισμα του Βασιλαντωνόπουλου δεν ήταν καλό. Ο Πάρντο στο επόμενο λεπτό έφτασε και αυτό κοντά στο γκολ όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Ο  Πίτι στο 85 επιχείρησε να πετύχει το γκολ της χρονιάς από τη σέντρα, αφού είδε τον Προτό εκτός εστίας όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ένα σουτ του Μάριν έφτασε εύκολα στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου  ενώ η Λαμία δεν κατάφερε να να αξιοποιήσει δύο καλές φάσεις στο τέλος της αναμέτρησης.

ΤΙ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ:

Η Λαμία στάθηκε αρκετά καλά απέναντι στον πρωταθλητή Ολυμπιακό των τεσσάρων τελικών στην εστία, και δεχόμενη δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο από δύο ατομικά λάθη της άμυνας έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Φάληρο. Στην επανάληψη και για περίπου 20 λεπτά προσπάθησε να ανέβει και να βάλει δύσκολα στην άμυνα των ερυθρολεύκων χάνοντας 2 καλές ευκαιρίες. Πλέον το έργο της Λαμίας αρχίζει να δυσκολεύει αρκετά και πάει στο παιχνίδι της ερχόμενης Κυριακής απέναντι στον ανεβασμένο Αστέρα Τρίπολης με στόχο το τρίποντο.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός(Οσκαρ Γκαρσία): Προτό, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένγκελς, Κούτρη, Ρομαό, Ζιλέ, Μάριν, Φορτούνη, Μιραλάς, Ανσαριφάρντ.

Λαμία( Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παντελιάδης, Μπλάζιτς, Αναστασόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα, Πίτι, Βάντερσον.