Η Λαμία χάρισε τους 2 βαθμούς στον Ατρόμητο

Η ομάδα μας με τον Πίτι να ανοίγει το σκορ με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ δεν κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη απέναντι στον πολύ δυνατό φέτος Ατρόμητο και από τραγική συνεννόηση Παπαδόπουλου και Πριντέτα ήρθε το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Περίπου 2500 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν στο ΔΑΚ για να ενισχύσουν την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της ομαδας όμως ο Παπαδόπουλος  ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αφού φέρει ευθύνη στο γκολ της ισοφάρισης του Ατρομήτου όμως πραγματοποίησε στη συνέχεια κάποιες καλές επεμβάσεις κρατώντας αυτό το 1-1.

Αρκετές αλλαγές για ακόμη μια φορά από τον προπονητή της ομάδας ο οποίος αποφάσισε να ρίξει στην μάχη και τον Πριντέτα στην πρώτη του συμμετοχή.

Πιο συγκεκριμένα ο Μπάμπης Τεννές επέλεξε για την συγκεκριμένη αναμέτρηση τους Παπαδόπουλο κάτω από τα γκολποστ, Παντελιάδη, Αναστασιάδη, Πριντέτα και Ασίγκμπα στην τετράδα της άμυνας, Όμο και Μπλάζιτς στα χαφ, Ακόστα αριστερά, Βασιλαντωνόπουλο δεξιά και τον Βάντερσον πίσω από τον προωθημένο Μπούντνικ

Ο Ατρόμητος στο 8ο λεπτό λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ όταν μετά από λάθος πάσα του Πριντέτα ο Ουάρντα έκλεψε την μπάλα, πάτησε περιοχή, άργησε να δει στα δεξιά του τον αφύλακτο Βασιλακάκη με τον Ασίγκμπα να τον σταματά.Στην αμέσως επόμενη φάση και από ένα φάουλ των φιλοξενούμενων ο Ουάρντα προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά με τον Πριντέτα αυτή τη φορά να πηδά ψηλότερα και να παίρνει την κεφαλιά.H Λαμία με την σειρά της απειλησε στο 22′ με τον Ακόστα να εκτελεί ένα φάουλ από τα δεξιά και τον Παντελιάδη ν στέλνει με κεφαλιά την μπάλα πάνω στον Γιαννιώτη ο οποίος έδιωξε με τις γροθιές. Επτά λεπτά αργότερα μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα δεν αιφνιδίασε τον Παπαδόπουλο, με τον Βάντερσον δύο λεπτά αργότερα να επιχειρεί να ξεγελάσει τον Γιαννιώτη χωρίς επιτυχία. Στο 37′ ο Ακόστα τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Πίτι αφού δεν μπορούσε να συνεχίσει. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντάουντα από ευνοική θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά,  με τον Όμο στο 42΄ να πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ, ωστόσο είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ πάνω στον Χατζηισαΐα.

Το ταμείο του ημιχρόνου:

Ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο με αρκετές φάσεις και στις δύο πλευρές. Ο Κάναντι βλέποντας τον Ουάρντα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει απέναντι στον πολύ καλό Ασίγκμα τον έφερε στα δεξιά απέναντι στον Παντελιάδη. Ο Μπάμπης Τεννές φώναξε αρκετές φορές στους εκτελεστές των στημένων φάσεων διότι δεν εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα στο ψηλό παιχνίδι με τους Όμο, Αναστασιάδη,Μπούντνικ και Πριντέτα. Η Λαμία χτύπησε κυρίως στην κόντρα

Η Λαμία στη επανάληψη μπήκε αρκετά πιο επιθετικά δημιουργώντας συνεχώς φάσεις στην αντίπαλη άμυνα. Μία από αυτές ήταν στο49΄’ όμως ο Αναστασιάδης δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας από σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου. Δύο λεπτά αργόττερα ο Ατρόμητος βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ όμως ο Κιβρακίδης δεν πλάσαρε σωστά τον Παπαδόπουλο. Η Λαμία τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 55′ με τον Πίτι να πραγματοποιεί μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιαννιώτη. Ο Βασιλακάκης θέλησε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο όμως έκανε κακή εκτέλεσε και η μπάλα κατέληξε άουτ. Η ομάδα μας έμεινε με 10 παίκτες  λόγω αποβολής του Μπούντνικ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι σε εκτέλεση φάουλ των φιλοξενούμενων. Στην εκτέλεση του φάουλ ο Ντιγκινί εκτέλεσε έξυπνα όμως ο Παπαδόπουλος έδιωξε με υπερένταση. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 70′, από ένα τραγικό λάθος της άμυνας. Η μπάλα πήγαινε προς την μεγάλη περιοχή της ομάδας μας, ο Πριντέτα άργησε να πάει πάνω σε αυτήν με τον Παπαδόπουλου να βγαίνει ανούσια για να διώξει. Ο Πριντέτα δεν κατάλαβε τον πορτιέρο, οι δυό τους μπερδεύτηκαν και ο Ντιγκινί με πολύ μακρινό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσια και με αριθμητική υπεροχή. Οι γηπεδούχοι  απείλησαν εκ νέου στο 76′ με τον Μπλάζιτς να σουτάρει με το αριστερό και την μπάλα να περνά ψηλά άουτ. O Aτρόμητος ήθελε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή πιέζοντας ασφυκτικά στο μισό γήπεδο και έχοντας την κατοχή της μπάλας, όμως τα σουτ που επιχειρούσαν δεν είχαν καμία τύχη. Στο 86′ ο Παπαδόπουλος κράτησε την ισοπαλία όταν ο Ουάρντα σούταρε ο τερματφύλακας της Λαμίας έδιωξε ασταθώς και ο Ντάουντα στο “ριμπόυντ” προσπάθησε να σουτάρει με τον Παπαδόπουλο να λέει και πάλι όχι, ενώ στην επόμενη φάση και πάλι ο ίδιος παίκτης δυσκολεύτηκε να χριστεί σκόρερ.  Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεβων και πάλι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ όμως η μπάλα μετά από ωραία συνεργασία των Ουάρντα και Νασιμέντο και αρκετές κόντραρε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η Λαμία κατάφερε να σταθεί όρθια και να πάρει αυτόν τον πολύτιμο όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση βαθμό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπ. Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Πριντέτα, Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Βάντερσον, Μπούντνικ

Ατρόμητος (Νταμιρ. Κάναντι): Γιαννιώτης, Χτζηισαϊας, Καρασαλίδης, Κιβρακίδης, Νασιμέντο, Μπουσουλάζιτς, Βασιλακάκης, Γιαννούλης, Ντάουντα, Ουάρντα, Ντιγκινί