Κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο / Ολυμπιακός – Λαμία 2-0

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League, η Λαμία φιλοξενήθηκε από τον Ολυμπιακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και αν και στάθηκε καλά για ένα ημίχρονο, στο δεύτερο δέχθηκε δύο γκολ και γνώρισε την 2η ήττα της στο πρωτάθλημα παραμένοντας στους 3 βαθμούς.

Ήττα “εντός προγράμματος” για τους κυανόλευκους οι οποίοι πάλεψαν για το καλύτερο στο αποψινό παιχνίδι, δέχθηκαν δύο φθηνά γκολ και μοιραία ηττήθηκαν με σκορ 2-0, στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στο ματς της επόμενης Δευτέρας με τον Παναιτωλικό στο ΔΑΚ.

Έτσι ξεκίνησαν

Με 3-5-2 παρέταξε την ομάδα του ο Σωτήρης Αντωνίου, με συνταγή ΑΕΚ θέλοντας να γεμίσει το κέντρο και την αμυντική του γραμμή. Ένα 3-5-2 που γινόταν 5-3-2 όταν αμυνόταν η Λαμία. Βελλίδης, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βύντρα, Βάντερσον, Σάλιακας, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Σκόνδρας, Καραμάνος, Ρόμανιτς οι εκλεκτοί του 43χρονου προπονητή.

Στον αντίποδα ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1 και τους Σα, Μπα, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Σουντανί, Βαλμπουενά, Ποντένσε, Ελ Αραμπί

Ντεμπούτο για Τζανετόπουλο

Ο Βασίλης Πλιάτσικας πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου αναγκαστικά λόγω τραυματισμού με τον Άνταμ Τζανετόπουλο να περνά στη θέση του πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του μετά από 7 μήνες(!) στα κυανόλευκα. Ένα ντεμπούτο το οποίο δεν συνδυάστηκε από κάτι θετικό για τον ίδιο αφού για όσο χρόνο αγωνίστηκε, κινήθηκε σε ρηχά νερά, φέροντας ευθύνη στο 2ο γκολ του Ολυμπιακού.

Μπήκε δυνατά ο Ολυμπιακός, είχε τις στιγμές της η Λαμία

Η Λαμία μπήκε στο παιχνίδι με στόχο να εκμεταλλευτεί τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού και να χτυπήσει στην κόντρα, εκμεταλλευόμενη τις μπαλιές των Μπεχαράνο και Δημούτσου και την ταχύτητα του Ρόμανιτς. Μια Λαμία η οποία πίεζε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, δυσκολεύοντας την δημιουργία του Ολυμπιακού. Από την άλλη οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθούν.

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 10ο λεπτό με τον Σουντανί να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Βελλίδη όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 17′ έχασε νέα καλή στιγμή με τον Ελ Αραμπί με σουτ να μην μπορεί ούτε αυτός να κάνει το 1-0.  Η Λαμία άρχισε να πιέζει και να κρατά μπάλα όμως στην τελική πάσα υστερούσε χάνοντας αρκετές στιγμές στις οποίες θα μπορούσε να γίνει επικίνδυνη.  Στο 27ο νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Σουντανί με κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Βαλμπουενά να στέλνει την μπάλα εκτός εστίας. Η Λαμία είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο πρώτο μέρος στο 39′ με τον Μπεχαράνο ο οποίος είχε βρεθεί εντός της αντίπαλης περιοχής να σουτάρει χλυαρά με τον Σα να μαζεύει εύκολα. Ο Ολυμπιακός είχε ακόμη μια δυο καλές στιγμές χωρίς να κατορθώσει να πετύχει κάποιο γκολ με κορυφαία αυτή του 45ου λεπτού με τον Βαλμπουενά να εκτελεί απευθείας ένα κερδισμένο φάουλ, τον Βελλίδη να διώχνει με τις γροθιές και τον Μπα να μην προλαβαίνει να μπει στη φάση. 0-0 το σκορ του ημιχρόνο με κατοχή 65%-35% για τους ερυθρόλευκους.

Δέχθηκε δύο φθηνά γκολ / Πληγή οι Πλιάτσικας και Σάλιακας που αποχώρησαν τραυματίες

Η Λαμία θέλησε να αιφνιδιάσει στην επανάληψη με τον Ρόμανιτς να βγάζει με τη μία τον Καραμάνο ο οποίος σούταρε από την γωνία της μεγάλης περιοχής με τον Σα να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 50′ ο Σα βγήκε αρκετά μακριά από την περιοχή του για να διώξει εντυπωσιακά με το κεφάλι προ του Ρόμανιτς. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 1-0 από μία υποδειγματική αντεπίθεση με τον Σουντανί να πλασάρει εύστοχα τον Βελλίδη. Ο Κούτρης στον Βαλμπουενά, ο Γάλλος στον Ποντένσε, ο Πορτογάλος έκανε γύρισμα στον Ελ Αραμπί που έβγαλε έτοιμο γκολ στον Σουντανί. Στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε 2ο γκολ με τον Ελ Αραμπί να νικά κατά κράτος τον Τζανετόπουλο ο οποίος έχασε τη φάση και με κεφαλιά να νικά τον Βελλίδη.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με το 2-0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και τους κυανόλευκους να υποδέχονται την επόμενη αγωνιστική τον Παναιτωλικό με μόνο στόχο τη νίκη.

Οι συνθέσεις

Oλυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Μπα, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Σουντανί, Βαλμπουενά, Ποντένσε, Ελ Αραμπί

ΠΑΣ Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Πλιάτσικας (43′ Τζανετόπουλος), Αντέτζο, Βύντρα, Βάντερσον, Σάλιακας(60′ Τουράμ), Δημούτσος, Μπεχαράνο, Σκόνδρας, Καραμάνος, Ρόμανιτς (75′ Μπουλούλης)