Χωρίς κατηγορία

Πέταξε τους 3 βαθμούς στον Εύοσμο!!

Την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε το μεσημέρι της Παρασκευής η Λαμία από το Αγροτικό Αστέρα με σκορ 3-1. Η αναμέτρηση διεξήχθη στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του Βόρειου Ομίλου της Football League στον Εύοσμο, σε ένα πολύ κακό αγωνιστικό χώρο λόγω των ακραίων καιρικών συνθηκών.

Ο αγώνας  ξεκίνησε στις 15:00 και μαζί του και η έντονη βροχόπτωση η οποία έκανε πολύ δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών να παίξουν ποδόσφαιρο και μάλιστα στο 17′ ο αγώνας διακόπηκε λόγω έντονης χαλαζόπτωσης. Ύστερα από 10 λεπτά περίπου η αναμέτρηση ξεκίνησε εκ νέου με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πετύχουν κάποιο  γκολ. Αυτό ήρθε στο 22′ όταν μετά από σέντρα του Στεφανίδη ο Βελλίνης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γεωργίου (φέρει ευθύνη) ανοίγωντας το σκορ. Η συνέχεια ήταν κακή με λιγοστές φάσεις καθώς ο αγωνιστικός χώρος δεν προσφερόταν για κάτι παραπάνω.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία προσπάθησε να απειλήσει όμως σε μία αντεπίθεση στο 55′ ο Βελλίνης έκανε το 2-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ μετά από σέντρα του Καθάριου.
Η Λαμία και πάλι δεν έκατσε με σταυρωμένα τα χέρια και 3 λεπτά αργότερα μείωσε με ένα ξαφνικό σουτ του Χουσεϊν Μουμίν έξω από την περιοχή.
Ο αγώνας όμως έκρυβε πολλές εκπλήξεις καθώς μετά από 2 λεπτά και συγκεκριμένα στο 60′ ο διαιτητής Μπουμαρσόπουλος ανακάλυψε πέναλτι στην επέμβαση του Γεωργίου πάνω στον Καθάριο και τον έστειλε στα αποδυτήρια δείχνοντάς του την κόκκινη κάρτα. Στη θέση του τερματοφύλακα πέρασε ο Μπλάζιτς αντικαθιστώντας τον Τσαμούρη όμως δεν κατάφερε να αποκρούσει την εκτέλεση του Στεφανίδη ο οποίος έγραψε το 3-1…
Στο χρόνο που απέμεινε η Λαμία δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο γκολ και να κυνηγήσει την ισοφάριση και έτσι το σκορ έμεινε ως είχε.

Στα θετικά κρατάμε το ντεμπούτο των Ομπράντοβιτς και  Περεζ και την παρουσία του δεύτερου πού ήταν αρκετά κινητικός.
Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της Λαμίας στο πρωτάθλημα και μάλιστα επί Θεσσαλικού εδάφους, (γεγονός διόλου τυχαίο) και έτσι έμεινε στην δεύτερη θέση 6 βαθμούς πίσω από τον Ηρακλή, αφού ο δεύτερος δεν κατάφερε να νικήσει τον Πιερικό και έμεινε στο 2-2..
Αξίζει να σημειωθεί ότι και πάλι η ήττα ήρθε από κάποιον πρώην(την προηγούμενη ήταν ο Ευσταθίου του Απόλλων Καλαμαριάς, τώρα ήταν ο πρώην προπονητής της Λαμίας και νυν του Αγροτικού Αστέρα, Περικλής Αμανατίδης)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ταταρίδης, Σκλιοπίδης, Χιντζίδης, Καπίας, Ντόικιτς, Γεωργιάδης, Καθάριος (76′ Κουρέλλας), Σαμουηλίδης, Στεφανίδης, Μίλιτς (80′ Παλάσκας), Βελλίνης (84′ Θεοδωρίδης)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Γεωργίου, Ζουλιώτης, Τσαμούρης (62′ Μπλάζιτς), Ρεπετσάς, Φατιόν, Μουμίν, Κωστόπουλος (76′ Ομπράντοβιτς), Αντωνόπουλος (46′ Πέρεζ), Γιενγκά Γκούρμα, Βασιλόγιαννης

φώτο:lamia1964.gr