Διπλό παραμονής για την Λαμία με 3 μπαλοθιές στο Ηράκλειο!

ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΗ νίκη από την Λαμία η οποία υπέταξε τον ΟΦΗ μέσα στο Γεντί Κουλέ, έβαλε 3 γκολ και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας, βυθίζοντας τον ΟΦΗ ακόμη χαμηλότερα.

Διπλό παραμονής από την Λαμία στο Ηράκλειο. Οι κυανόλευκοι του Μάκη Χάβου αν και κινδύνεψε στο πρώτο ημίχρονο βρήκε τις λύσεις στην επανάληψη, σκόραρε τρις και πλέον με νίκη επί της Λάρισας την ερχόμενη Κυριακή θέτει γερές βάσεις για παραμονή στην κατηγορία.

Ένα παιχνίδι βγαλμένο από τα πιο τρελά όνειρα του πιο αισιόδοξου φιλάθλου της ομάδας μας. Ένα παιχνίδι που από την αρχή ήταν τελικός για τους γηπεδούχους και για τους κυανόλευκους, μετά τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου μια σπουδαία ευκαιρία να αναρριχηθεί στην 9η θέση της βαθμολογίας ξεφεύγοντας ακόμη περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού την οποία και εκμεταλλεύτηκαν!

ETΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

Ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τον Μελίσσα κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Βασιλαντωνόπουλο, αριστερά στη θέση του τιμωρημένου Βάντερσον τον Σκόνδρα, ενώ στο κέντρο της άμυνας τους Πλιάτσικας και Αντέτζο. Στον άξονα έπαιξαν οι Μπεχαράνο και Δημούτσος ενώ πιο μπροστά τους ο Μπερτόλιο. Αριστερά στην επίθεση επέλξε τον Τομάς, δεξιά τον Καραμάνο και στην κορυφή της επίθεσης τον Τσούκαλο.

Από την άλλη ο Χάιμε Βέρα διάλεξε τους  Στρέζο, Κυριακίδη, Μιχόγεβιτς, Βαζ, Δεληγιαννίδη, Παπάζογλου, Μεγιάδο, Ναμπί, Κοροβέση, Φερέιρα και Πάρσον.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΟΦΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ…ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΛΑΜΙΑ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή στο πρώτο 10λεπτο με την Λαμία να προσπαθεί να βρει τα πατήματά της στο παιχνίδι. H πρώτη φάση στο ματς για τον ΟΦΗ με το σουτ του Βαζ να πηγαίνει στην αγκαλιά του Μελίσσα. Η Λαμία απάντησε με ένα σουτ του Μπερτόλιο στην αμέσως επόμενη φάση, από το οποίο προήλθε ένα κόρνερ για την ομάδα μας. Ο Τομάς πήρε έξυπνα την μπάλα αλλά η σέντρα του κόπηκε από το κεφάλι του Δεληγιαννίδη.

Στο 13′ ο Βαζ έκανε σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Μιχόγεβιτς, η μπάλα πέρασε άπυτ ενώ στο 18′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-0 με τον Φερέιρα να αφήνει πίσω του τον Βασιλαντωνόπουλο, βγήκε τετ α τετ με τον Μελίσσα να απομακρύνει τον κίνδυνο. Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και στο 19′ είχε δοκάρι με σουτ του Ναμπί,ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, συνέκλινε  προς το κέντρο και έκανε το σουτ με το δεξί για να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι, με τον Κοροβέση στην επαναφορά να σουτάρει πάνω στο Μελίσσα. Ένα λεπτό αργότερα νέο καλό σουτ από τον Ναμπί και πάλι ο Μελίσσας ήταν εκεί διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 27′ ήταν η σειρά της Λαμίας να απειλήσει με τον Τσούκαλο να σουτάρει και τον Στρέζο να μαζεύει εύκολα την μπάλα. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα φάουλ σε καλό σημείο στο 28′ με τον Ναμπί να το εκτελεί και την μπάλα να περνά ελάχιστα εκατοστά έξω από τη συμβολή των δοκών του Μελίσσα, ο οποίος στη συνέχεια δέχθηκε κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση από τον Ζαχαριάδη!

Στο 39′ ο ΟΦΗ χάνει το άχαστο όταν Ολιβέιρα μπήκε στην περιοχή, γύρισε προ του Μελίσσα στον αμαρκάριστο Βαζ που πλασάρει χλιαρά μπροστά στο άδειο τέρμα για να προλάβει μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Λαμίας. Η ομάδα μας στην αμέσως επόμενη φάση να απαντά στις χαμένες ευκαιρίες με τον Καραμάνο από γύρισμα του Μπερτόλιο. Στο 42′ ο Δημούτσος μόνος του από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε δυνατά με την μπάλα να κοντράρει στον Μιχόγεβιτς και να καταλήγει κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα νέα καλή στιγμή για την Λαμία με τον Μπερτόλιο να σουτάρει και τον Στρέζο να διώχνει με υπερένταση στο “Γ” της εστίας του, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Καραμάνος μόνος του έξω από την μικρή περιοχή σούταρε άουτ στην μεγαλύτερη στιγμή της Λαμίας στο παιχνίδι.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ίσως το πιο παραγωγικό ημίχρονο της φετινής Super League. 15 τελικές σε ένα ημίχρονο για τις δύο ομάδες, ένα δοκάρι και 2 κλασσικότατες ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα που δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Ο ΟΦΗ εκμεταλλευόμενος την έδρα του στο έπακρο, μπήκε στο ματς με φρενίρη ρυθμό, δημιουργώντας την μία φάση μετά την άλλη. Η Λαμία αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του και ισσορόπησε το παιχνίδι από το 35′ και μετά χάνοντας και αυτή τις δικές της ευκαιρίες στο παιχνίδι. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από Μελίσσα, Μπερτόλιο και Δημούτσο. Σε κακή μέρα Τομάς, Καραμάνος και Βασιλαντωνόπουλος με τους Ναμπί και Φερέιρα να κάνουν ότι θέλουν από τα δεξιά!

ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΑΠΟ ΤΟ 61′ Η ΛΑΜΙΑ

Στην επανάληψη ο Μάκης Χάβος προέβη σε αναγκαστική αλλαγή αφού ο Σκόνδρας που ένιωσε ενοχλήσεις πέρασε εκτός, αφήνοντας τη θέση του στον Μαρκ Ασίγκμπα. Στο 53′ ακόμη μια κλασσική στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Κοροβέση να βγάζει σέντρα στον Βαζ στο δεύτερο δοκάρι, αυτός σούταρε στη κίνηση με τη μπάλα να περνά για μια ακόμη φορά ελάχιστα άουτ. Η Λαμία απάντησε με τρομερή φάση, με τον Τσούκαλο να πατά περιοχή, έσπασε την κατάλληλη στιγμή στον αφύλαχτο Τομάς ο οποίος επέλεξε να σουτάρει με την μία, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στην αγκαλιά του Στρέζου.

H Λαμία συνέχισε να απειλεί και βρήκε το γκολ στην αμέσως επόμενη φάση με μια έμπνευση για ρεσιτάλ από τον Τάσο Καραμάνο. Καταπληκτική μπαλιά του Επστάιν για τον Καραμάνο, ο οποίος βγαίνει μόνος του απέναντι στον Στρέζο, σκάβει τη μπάλα και κρεμάει τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ για το 0-1! Σαν να μην έφτανε αυτό η Λαμία, τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε και 2ο γκολ με τον Τομάς! Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κοντράρει και φτάνει στον Ασίγκμπα που έκανε το τακουνάκι για να πλασάρει από πολύ κοντά ο Τομάς διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗ ΤΟΥΡΤΑ

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να βρει αντίδραση και να μειώσει το σκορ στο 69′ με τον Παπάζογλου να κάνει την κεφαλιά και τον Φερέιρα από κοντά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα.  Η Λαμία χτύπησε και 3η φορά στο 74′ με τον Μπερτόλιο να βάζει τέλος στη σεμνή τελετή! Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους με τον Δημούτσο να βρίσκει τον Μπερτόλιο στον κενό χώρο, να περνάει και τον Στρέζο και να στέλνει τη μπάλα εύκολα στα δίχτυα.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΣΤΟ 86′

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 86′ με τον Σακόρ μετά από κεφαλιά-πάσα του Ναμί, με κοντινό πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα.  Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης με την Λαμία να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη- μισή παραμονή στο Ηράκλειο….

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ(Xάιμε Βέρα): Στρέζος, Κυριακίδης (62′ Σακόρ), Μιχόγεβιτς, Βαζ (67′ Νέιρα), Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Μεγιάδο (75′ Κουτσιανικούλης), Ναμπί, Κοροβέσης, Φερέιρα, Πάρσον

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βασιλαντωνόπουλος, Σκόνδρας (46′ Σκόνδρας), Δημούτσος, Μπεχαράνο, Μπερτόλιο (75′ Πίτι), Τομάς, Καραμάνος, Τσούκαλος.