ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ! Η Λαμία στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας!

Δεν είναι όνειρο! Η Λαμία είναι μετά από 47 χρόνια στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας αφήνοντας εκτός συνέχειας και τον Ολυμπιακό. Αύριο θα μάθει τον επόμενο αντίπαλό της με ευχή όλων να είναι  Αστέρας, μια ομάδα στα μέτρα της Λαμίας.

Με τον Τομάς να βάζει μπροστά την Λαμία στο σκορ και τον Σαράνοφ να κάνει σπουδαία εμφάνιση, η Λαμία νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό μέσα στο Καραϊσκάκη,για πρώτη φορά στην ιστορία της και προκρίθηκε για 2η φορά στα ημιτελικά του Κυπέλλου.  Υπενθυμίζουμε πως η Λαμία άφησε εκτός θεσμού και τον Παναθηναϊκό στη φάση των “16”.

Ομάδα για μεγάλα γούστα, αυτή του Μάκη Χάβου με τους φίλους της να ζητούν και δικαιολογημένα έξοδο στην Ευρώπη. Και γιατί όχι αφού αυτή η Λαμία, η καλύτερη Λαμία της ένδοξης ιστορίας της δεν κολώνει πουθενά!

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τον Σαράνοφ κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Σκόνδρα, αριστερά τον Ασίγκμπα, ενώ στο κέντρο της άμυνας τους Πλιάτσικας και Καρυπίδη. Στον άξονα έπαιξαν οι Μπεχαράνο και Μπλάζιτς στην επιστροφή του Σέρβου στο αρχικό σχήμα, ενώ πιο μπροστά τους ο Τομάς για πρώτη φορά σε ρόλο επιτελικού. Αριστερά στην επίθεση επέλξε τον Επστάιν, δεξιά τον Ασούμπρε και στην κορυφή της επίθεσης τον Καραμάνο.

Από την άλλη ο Πέδρο Μάρτινς Φέστα επέλεξε τους Λοντίγκιν, Τσιμίκας, Κούτρης, Μιράντα, Σισέ, Νάτχο, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Γκερέρο, Μασούρα και Σολδάνο.

Φουλ επίθεση ο Ολυμπιακός, πιστή στην άμυνα η Λαμία

O Oλυμπιακός όπως αναμενόταν μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 4′ με τον Μασούρα να βγάζει μια σέντρα από αριστερά η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη. Ένα σουτ του Νάτχο δύο λεπτά αργότερα δεν ανησύχησε τον Σαράνοφ, ενώ στο 9′ η κεφαλιά του Μασούρα είχε την ίδια κατάληξη. Η Λαμία στο τέταρτο ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε να επισκέπτεται συχνά την περιοχή του Ολυμπιακού με μεγάλη προσοχή στο αμυντικό κομμάτι, με την μεγάλη φάση να λείπει στην εστία του Λοντίγκιν. Σε μια αντεπίθεση ένα σουτ του Μασούρα στο 20′ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Σαράνοφ ενώ τρία λεπτά αργότερα μια σέντρα του Κούτρη από δεξιά πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ. Στο 25′ και πάλι οι ερυθρόλευκοι απείλησαν με τον Γκερέρο αυτή τη φορά να σουτάρει και τον Σαράνοφ να μπλοκάρει εύκολα και πάλι ενώ στο 29′ ο Τσιμίκας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Ολυμπιακός στο προσκήνιο με τον Μασούρα να εκτελεί ένα κερδισμένο φάουλ και τον Μπουχαλάκη με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα πάνω στον πορτιέρο της ομάδας μας.  Στο 41′ σέντρα του Τσιμίκα με τον Μασούρα να μην μπορεί να πλασάρει ενώ στο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Μασούρας σούταρε με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Το ταμείο του ημιχρόνου

Ένας επιθετικός μονόλογος θα έλεγε κανείς βλέποντας αυτό το πρώτο ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν το γκολ και το αναζήτησαν σε αρκετές περιπτώσεις, η Λαμία κατέβηκε να παίξει αμυντικά και να κρατήσει το μηδέν, το οποίο και το κατάφερε. 12-0 οι τελικές και συνολική κατοχή 73-27 υπέρ των γηπεδούχων. Ένα γκολ είναι το δεύτερο ζητούμενο για τους κυανόλευκους σε συνάρτηση με το μηδέν στην άμυνα με το δεύτερο ημίχρονο να είναι πιο θεαματικό μπροστά από τις δύο εστίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κούτρη να κάνει σκληρό μαρκάρισμα στον Ασίγκμπα με τα δύο πόδια με τον διαιτητή Κομίνη να χαρίζει στη συγκεκριμένη φάση την κάρτα στον δεξιό οπισθοφύλακα του Ολυμπιακού. Στο 50′ ωραία κάθετη του Μπουχαλάκη στον Τσιμίκα, αυτός έβγαλε την συρτή παράλληλη σέντρα με τον Γκερέρο να δυσκολεύεται να πλασάρε και τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στην εκτέλεση αυτού ο Σολδάνο με κεφαλιά σημάδεψε την αγκαλιά του Σαράνοφ. Η Λαμία στο 52′ στην πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι άνοιξε και το σκορ. Ήταν στο 52ο λεπτό όταν ο Σκόνδρας έκανε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Επστάιν ο οποίος σούταρε με τον Ζοάν Τομάς να αλλάζει την πορεία της μπάλας, παίρνοντας σκορ πρόκρισης!

Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και στο 55′ είχε καλή στιγμή με τον Νάτχο να σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα, ύστερα από παρέμβαση του Ασίγκμπα να καταλήγει κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο στη συνέχεια.  Στο 62′ η Λαμία στάθηκε τυχερή αφού ο διαιτητής Κομίνης δεν είδε χέρι του Πλιάτσικα μέσα στην περιοχή από σουτ του Φορτούνη. Δύο λεπτά αργότερα ο Σαράνοφ κάνει μεγάλη απόκρουση σε απευθείας κεφαλιά του Ποντένσε από κόρνερ του  Φορτούνη, ενώ στο 68′ σε μια πανομοιότυπη φάση ήταν ο Χασάν που πήρε την κεφαλιά με τον Σαράνοφ να διώχνει και πάλι. Δύο λεπτά αργότερα νέα τεράστια επέμβαση του Σαράνοφ με το πόδι αυτή τη φορά σε πλασέ του Γκιγέρμε. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να ψάχνουν απεγνωσμένα το γκολ με την Λαμία να αντιδρά σωστά. Ο Χασάν στο 77′ χάνει τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει ύστερα από γύρισμα του Ποντένσε, στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του εξουδετερωμένου Σαράνοφ. Στο 83′ ο Φορτούνης σούταρε με τον Σαράνοφ να πραγματοποιεί ακόμη μια μεγάαλη επέμβαση. Ακόμη όμως δεν είχαμε δει τίπποτα!

Στο 85′ ο Ολυμπιακός κερδίζει πέναλτι (τραβηγμένο) από το μαρκάρισμα του Ασίγκμπα πάνω στον Φορτούνη. Ο ίδιος ανέλανβε την εκτέλεση με τον Σαράνοφ να σφραγίζει την τρομερή του σημερινή εμφάνιση, αποκρούοντας το και στέλνοντας την Λαμία ένα βήμα πιο κοντά στα ημιτελικά. Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων τίποτα δεν άλλαξε με την Λαμία να παίρνει σπουδαία πρόκριση!

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα, Μπεχαράνο (80′ Βασιλαντωνόπουλος), Μπλάζιτς (67′ Μπουλούλης), Τομάς, Επστάιν, Ασούμπρε (58′ Ρόμανιτς), Καραμάνος

Ολυμπιακός: Λοντίγκιν, Τσιμίκας, Κούτρης, Μιράντα, Σισέ, Νάτχο, Μπουχαλάκης (56′ Φορτούνης), Γκιγέρμε, Γκερέρο (56′ Ποντένσε), Μασούρα και Σολδάνο (66′ Χασάν).