Χόρεψε στο χιόνι και είναι αγκαλιά με τους “8”

Η Λαμία σε ένα παιχνίδι βγαλμένο από τα βάθη της…Ρωσίας λόγω του ψύχους και του χιονιού έκανε περίπατο απέναντι στον Παναθηναϊκό , επικρατώντας με 4-1 και παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδος.

Περίπου 600 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν στο ΔΑΚ Λαμίας προκειμένου να παρακολουθήσουν την δύσκολη αυτή αναμέτρηση και λόγω του αντιπάλου αλλά και λόγω των καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν στην Φθιωτική πρωτεύουσα και δυσχέραιναν την έναρξη της αναμέτρησης. Μεταξύ αυτών και περίπου 40 φίλοι των φιλοξενούμενων.

Οι δύο ομάδες εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο με τον διαιτητή Αρετόπουλο να κάνει αυτοψία στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να δει την κατάστασή του. Αφου λοιπόν έσκασε την μπάλα και στις δύο πλευρές του γηπέδου έδειξε την σέντρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλά λάθη και δυνατές κόντρες από τις δύο ομάδες αφού η μπάλα “κολλούσε” στον αγωνιστικό χώρο.

Η Λαμία άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′ με τον Πίτι ύστερα από σέντρα σουτ του Βασιλαντωνόπουλου με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των περίπου 600 ηρωϊκών φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ισοφάριση όμως οι προσπάθειες του Βιγιαφάνες στο 13′ να γυρίσει παράλληλα στην εστία δεν είχαν τύχει ενώ τρία λεπτά αργότερα μια κεφαλιά δεν απείλησε τον Μελίσσα ο οποίος μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια.  Στο 17 και πάλι ο Παναθηναϊκός απείλησε με τον Τζανδάρη να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και την μπάλα να περνά αρκετά άουτ ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Βουό έκανε ωραία προσποίηση όμως το σουτ που επιχείρησε βρήκε στα σώματα. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Πίτι έκανε μια σέντρα από τα δεξιά με του αμυντικούς του Παναθηναϊκού να απομακρύνουν ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Πίσπας δεν μπόρεσε να φέρει την μπάλα μπροστά του αφού ο Ασίγκμπα πρόλαβε και έκοψε. Στο 37′ ο Κουλιμπαλί ξεπέρασε το εμπόδιο του Παντελιάδη και έβγαλε την σέντρα με τον Κουκόλη να διώχνει σε κόρνερ από το οποίο προήλθε η μεγαλύτερη φάση του τριφυλλιού  με τον Λούντ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα. Στο 42΄ ο Παντελιάδης έγραψε και το 2-0 όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά έπιασε και το δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στο βάθος των διχτύων του ανύμπορου να αντιδράσει Διούδη. Σαν να μην έφτανε αυτό η Λαμία πέτυχε και τρίτο γκολ σε μία ανυποψίαστη φάση με τον Πίτι να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα και την Λαμία να είναι μια οπτασία μέσα στο χιονισμένο ΔΑΚ!

Στην επανάληψη ο Μαρίνος Ουζουνίδης όντας φανερά απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του έκανε διπλή αλλαγή περνώντας τους Μολίνς και Δώνη στη θέση των Πίσπα και Αυλωνίτη αντίστοιχα. Στο 51′ μια σέντρα του Λουντ μάζεψε εύκολα ο Διούδης ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Βουό συνεργάστηκε ωραία με τον Πίτι όμως ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ από ευνοϊκή θέση. Στο 54′ ο Κουρμπέλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, κακώς όπως έδειξε το ριπλέι.. Ο Μπάμπης Τεννές έριξε στο παιχνίδι τον Μπουλούλη αντί του Καραγιάννη…Στο 60′ ο Άλτμαν σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής με τον Μελίσσα να μπλοκάρει ενώ στο 62′ ο Βουό καθυστέρησε κρατώντας την μπάλα υπερβολικά και έχασε την ευκαιρία να κάνει το 4-0. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Βουό ξεπέρασε με όμορφη ατομική ενέργεια τρεις αντιπάλους του, όμως δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση όπως θα ήθελε.  O Mαρίνος Ουζουνίδης έκλεισε τις αλλαγές του ρίχνοντας στην μάχη τον Μουνιέ στην θέση του Άλτμαν την ίδια ώρα που ο Τεννές πέρασε στο παιχνίδι τον Μπλάζιτς στη θέση του Αναστασόπουλου. Στο τελευταίο 20λεπτο η εικόνα του παιχνιδιού είχε μεταφερθεί στο μισό του γηπέδου και στην περιοχή της Λαμίας με τον Παναθηναϊκό να δημιουργεί συνεχείς κινδύνους για την άμυνα της ομάδας μας, χωρίς να απειλεί ουσιαστικά την εστία του Μελίσσα.  Στο 80′ η Λαμία έφτασε ξανά μια ανάσα από το 4-0 με τον Πίτι να πιάνει ένα φαλτσαριστό σουτ και την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό πιο μετά νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Τσούκαλο από θέση τετ-α-τετ να μην μπορεί να νικήσει τον Διούδη. Ότι δεν έκανε η Λαμία δις, το έπραξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μολίνς στο 83′ να πλασάρει τον Μελίσσα που ήταν εκτός θέσης.  Στο παιχνίδι πέρασε και ο Πατσαρούχας στη θέση του Βουό ο οποίος είχε και μια καλή στιγμή στο 88′ όμως το πλασέ του δε ήταν δυνατό.  Τελικά η Λαμία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη αφού ο Μπλάζιτς μπούκαρε στην περιοχή από τα αριστερά, ξεπέρασε και τους δύο αντιπάλους του  και με άψογο πλασέ έγραψε το 4-1. Ένα λεπτό αργότερα νέα τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά με τον Ινσουά να σουτάρει άουτ από καλή θέση. Το παιχνίδι δεν επιφύλασσε άλλες εκπλήξεις με την Λαμία να αποχαιρετά την χρονιά με μια εμφατική εμφάνιση και νίκη-μισή πρόκριση απέναντι στον Παναθηναϊκό!

Μια νίκη που γράφεται με χρυσά γράμματα στην ιστορία της ομάδας!