Αυτοκτόνησε, έριξε τον Λεβαδειακό και πάει στη Νίκαια για τον “τελικό” της δεκαετίας!

Έσπασαν καρδιές στην 6η αγωνιστική των πλέι-άουτ της Super League, με τον Λεβαδειακό να «αυτοκτονεί» στις καθυστερήσεις για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά από αυτό με τον Παναιτωλικό.

Οι Βοιωτοί κρατούσαν στα χέρια τους το 0-1 και πολύ σημαντικές ελπίδες παραμονής, όμως το γκολ του Ζόραν Τόσιτς στις καθυστερήσεις έκανε το 1-1, που έστειλε τον Λεβαδειακό και μαθηματικά στην Super League 2.

Η δεύτερη ομάδα που θα υποβιβαστεί θα προκύψει από την αναμέτρηση του Ιωνικού με την Λαμία. Οι Νικαιώτες σώζονται μόνο με νίκη, ενώ η Λαμία θα παίξει για δύο αποτελέσματα, σε μία τελευταία αγωνιστική, όπου όλες οι υπόλοιπες αναμετρήσεις θα είναι αδιάφορες βαθμολογικά.

Αναλυτικά η βαθμολογία των πλέι-άουτ της Super League μετά το τέλος της 6ης αγωνιστικής έχει ως εξής:

8. Λεβαδειακός 32 25 22-45

* Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο τελευταίες θέσεις των πλέι-άουτ, θα υποβιβαστού στην Super League 2.

Σε περίπτωση που προκύπτει ισοβαθμία ομάδων, τότε για τις ομάδες που ισοβαθμούν τα κριτήρια κατάταξης, κατά σειρά, είναι τα εξής:

– Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

– Τη διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

– Τη θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην Κανονική Περίοδο του Πρωταθλήματος.

Το match report

Σε ένα ματς τελικό… και με αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει ο ΠΑΣ Λαμία έμεινε στην ισοπαλία με τον Λεβαδειακό με τον διαιτητή Ευαγγέλου να έχει παίξει αρνητικό ρόλο στην αναμέτρηση.

Το ματς:

Ο Λεβαδειακός μέχρι και το 92ο κρατούσε στα χέρια του ένα υπερπολύτιμο διπλό που του έδινε το πάνω χέρι στην υπόθεση παραμονή, όμως ο Τόσιτς με γκολ μισή… παραμονή στο 93′ ισοφάρισε σε 1-1, καταδικάζοντας και στέλνοντας τους Βοιωτούς στη Super League 2.

Η Λαμία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό να ισορροπεί ωστόσο έλειψαν οι φάσεις για το πρώτο ημίωρο πλην αυτής στο 28′ για τους γηπεδούχους με τον Νούνιες να κλέβει από τον Τσάπρα, να συνδυάζεται με τον Μαρτίνεθ και να εκτελεί ωστόσο ο Γκροφ έσωσε την εστία του.

Ό,τι δεν είδαν οι φίλαθλοι στο «Αθανάσιος Διάκος» για περίπου ένα ημίχρονο, το είδαν στο τελευταίο κομμάτι φτάνοντας στο 40′ όπου ο Παζ ανέτρεψε τον Μεδίνα και ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Γκροφ έσωσε ξανά την εστία των Βοιωτών.

Οι συγκινήσεις δεν τελείωσαν εκεί και στο 45′, ο Τζανδάρης ανέτρεψε τον Γιαννιώτα με τον Νίκα να ευστοχεί με πέναλτι ένα λεπτό αργότερα νικώντας τον Κοσέλεφ για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά θέλοντας να αυξήσουν την πίεσή τους για να βρουν την ισοφάριση χάνοντας την πρώτη καλή φάση στο 55′ καθώς ο Μαρτίνεθ πλάσαρε τον Γκροφ με τον Ούγγρο ν’ αποκρούει ξανά ενώ το σύνολο του Γιάννη Πετράκη απείλησε πρώτη φορά ουσιαστικά στο 76′ όταν ο Σακό σούταρε δυνατά με το αριστερό αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι του Κοσέλεφ.

Στο τελευταίο τέταρτο, το ματς έγινε ροντέο με δυνατά μαρκαρίσματα, καθυστερήσεις και διακοπές με τους Γκροφ – Σακό των φιλοξενούμενων ν’ αντιμετωπίζουν προβλήματα και τον δεύτερο μάλιστα να γίνεται αλλαγή στην αλλαγή.

Το φινάλε ήταν δραματικό καθώς στο 90+3′ ο Τσούκαλος έκανε γύρισμα και ο Τόσιτς πλάσαρε με τη μπάλα να βρίσκει στον Λιάγκα ώστε να καταλήξει στα δίχτυα του Γκροφ για το τελικό 1-1.