Αυτός ήταν ο ΠΑΣ Λαμία της νέας σεζόν / Τριάρα στον Ιωνικό

Στο πλαίσιο της 5ης φιλικής αναμέτρησής του, ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε τον Ιωνικό στο ΔΑΚ Λαμίας «Αθανάσιος Διάκος».

Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΣ Λαμία σήμερα στο ΔΑΚ Λαμίας, το οποίο δυστυχώς ήταν «σκεπασμένο» από τον καπνό των πυρκαγιών σε Εύβοια και Φωκίδα.

Η ομάδα της Λαμίας εμφανίστηκε καλύτερη από ποτέ, παίζοντας το ποδόσφαιρο που πραγματικά ήθελε από την αρχή να παίξει ο Γρηγορίου, κέρδιζοντας εύκολα με 3-0 τον Ιωνικό.

Το ένα γκολ καλύτερο απ΄το άλλο πραγματικά. Την αρχή έκανε ο Τζανδάρης με ωραίο δυνατό σουτ. Σειρά πήρε ο εκπληκτικός Ρόμανιτς ο οποίος έφυγε «σφαίρα» στην αντεπίθεση κάνοντας το 2-0, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Νούνιες με ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΟΥΤ λίγο κάτω από το κέντρο.

Το ματς:

Παρόλο που στις τελευταίες του δηλώσεις στην κάμερα των εκπροσώπων του Τύπου ο Μιχάλης Γρηγορίου είχε αναφέρει πως οι αλλαγές και οι δοκιμές στα δύο τελευταία φιλικά τελειώσανε, είδαμε σήμερα τον Μαζουλουξή να ξεκινάει ως βασικός στη θέση του Τζανετόπουλου, τον Μανουσάκη στη θέση του Μανούσου αλλά και τον Νούνιες στη θέση του Ταϊρόν. Επίσης, βασικός ξεκίνησε κάτω από το τέρμα ο Σαράνοφ, ο οποίος όπως φαίνεται λογίζεται ως βασικός γκολκίπερ για φέτος.

Μαζί με τον Μαζουλουξή αγωνίστηκε ως βασικός ο Αντέτζο, ενώ στην άμυνα ήταν επίσης ο Προβυδάκης και ο Μαρτίνεθ. Στο κέντρο Γκέντσογλου και Τζανδάρης, ενώ στα άκρα οι Μανουσάκης δεξιά και Ρόμανιτς αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Καραμάνος.

Στο παιχνίδι, η ομάδα της Λαμίας από την αρχή του αγώνα πήρε τα ηνία, άλλαζε ωραία τη μπάλα και γενικά βρισκόταν συνέχει στην επίθεση. Μία από τα αριστερά με τον Μαρτίνεθ και τον Ρόμανιτς και μία από τα δεξιά με το Προβυδάκη και τον Μανουσάκη.

Στο 11΄πρώτη καλή φάση για τη Λαμία, ο Γκέντσογλου έκλεψε τη μπάλα, την έδωσε στον Προβυδάκη αυτός στον Καραμάνο ο οποίος πάσαρε με το στήθος στον Νούνιες. Ο Κοσταρικανός έβγαλε κάθετη στον Μανουσάκη, ο οποίος έκανε την πάσα αλλά το σουτ του Καραμάνου κόντραρε, ο Ρόμανιτς δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ, χάνοντας την ευκαιρία να σκοράρει.

Στην ακριβώς επόμενη φάση, ο Αοσμάν βγήκε τετ α τετ με τον Σαράνοφ, το σουτ του ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων κόντραρε την τελευταία στιγμή, παρόλο αυτά και η μπάλα είχε πορεία προς στα δίχτυα. Ο Σέρβος γκολκίπερ της Λαμίας αν και ήδη πεσμένος μπόρεσε και έσωσε την ομάδα του.

Στο 15΄δυστυχώς είχαμε την πρώτη μας αλλαγή στον αγώνα και ήταν αναγκαστική και για τη Λαμία. Ο Προβυδάκης τραυματίστηκε μετά από μοναμαχία με αντίπαλο, ζήτησε αλλαγή και ο Γρηγορίου πέρασε στον αγώνα τον Βύντρα.

Λίγο πριν σημειώσουμε τα 30 λεπτά του αγώνα, η Λαμία έφτασε στη σημαντικότερη φάση της. Ο Ρόμανιτς, από τα αριστερά πέρασε τον Μπάσα, έβγαλε τη σέντρα στο πίσω δοκάρι, εκεί που ήταν ο Μανουσάκης. Ο επιθετικός του ΠΑΣ δεν κατάφερε να σουτάρει σε πρώτο χρονο, πάσαρε στο Γκέντσογλου που ήταν ολομόναχος αλλά το πλασέ του τελευταίου κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 29΄η Λαμία έφτασε στο γκολ!

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκέντσογλου από τα αριστερά, η μπάλα παραμένει για αρκετή ώρα στην περιοχή του Χουτεσιώτη, το πρώτο σουτ του Τζανδάρη κόντραρε αλλά η μπάλα επέστρεψε στον μέσο του ΠΑΣ, αλλά στη δεύτερή του προσπάθεια σούταρε σωστά κάνοντας το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Τζανδάρης απείλησε ξανά, όμως το σουτ του Έλληνα ποδοσφαιριστή κόντραρε σε αμυντικούς με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει.

Στο 35΄ο πολύ καλός Ρόμανιτς, πέρασε άνετα από τα αριστερά τους προσωπικούς του αντιπάλους,, βρέθηκε απέναντι στον Χουτεσιώτη αλλά την τελευταία στιγμή η προσπάθειά του ανακόπηκε. Στη συνέχεια της φάσης, ο Γκέντσογλου βρέθηκε εκτός της περιοχής με τη μπάλα στα πόδια, αλλά το σουτ του διώχθηκε από τους αμυντικούς του Ιωνικού.

Δύο λεπτά μετά ο Γκέντσογλου απειλεί και πάλι! Ο Ρόμανιτς έβγαλε ωραία πάσα στον Μαρτίνεθ από τα αριστερά, αυτός πάσαρε αμέσως στην περιοχή του Ιωνικού, όμως οι αμυντικοί αρχικά απομάκρυναν όχι τόσο καλά παρόλο αυτά. Ο Γκέντσογλου έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε για να απομακρύνει ο Χουτεσιώτης.

Εκπληκτική πάσα του Αντέτζο στον Ρόμανιτς στην πλάτη της άμυνας του Ιωνικού, ο Σέρβος πέρασε σαν άνεμος το μαρκάρισμα στου Βαφέα, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Μανουσάκη, ο οποίος για λίγο δεν πρόλαβε τον Χουτεσιώτη στο τετ α τετ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λαμία να είναι σαφώς καλύτερη από τον Ιωνικό, να έχει και το σκορ υπέρ του. Κατοχή της μπάλας υπέρ του ΠΑΣ, τις περισσότερες τελικές η ομάδα του Ιωνικού και γενικά είδαμε ένα από τα καλύτερα πρώτα ημίχρονα της Λαμίας στα καλοκαιρινά φιλικά.

Με μία τεράστια ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Λαμία! Ο Γκέντσογλου εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο Βύντρα στα δεξιά και λίγο πιο κάτω από κέντρο, στέλνοντας τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου. Εκεί βρισκόταν ο Μαζουλουξής, ο οποίος έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιωνικού.

«Πέταγε φωτιές» ο Ρόμανιτς!

Στο 49΄ο Καραμάνος παίζει το 1-2 με τον Ρόμανιτς, ο Σέρβος διέσχισε το μισό γήπεδο περνώντας όλους τους αντιπάλους του και στο τετ α τετ με τον Αναγνωστόπουλο δεν αστόχησε για το 2-0. Καταπληκτικός ο Σερβος σε ένα ακόμη ματς.

Τεράστια ευκαιρία και για τον Μανουσάκη να σημειώσει γκολ. Ο Μαρτίνεθ από τα αριστερά έβγαλε μία σέντρα στο πίσω δοκάρι, βρίσκοντας τον Κρητικό επιθετικό, του οποίου η κεφαλιά όμως πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

Απειλεί ξανά η Λαμία και πάλι με τον Μανουσάκη! Ο Γκέντσογλου σε ακόμη μία κάθετη πάσα, ο Μανουσάκης έφυγε σαν σφαίρα στην αντιπίθεση, πάτησε περιοχή αλλά το σουτ επιχείρησε κατέληξε άουτ. Τρεις οι τελικές του Μανουσάκη στο παιχνίδι έως τώρα.

Απίστευτη μπαλιά του Νούνιες στο 60΄, έβγαλε τον Μανουσάκη και πάλι ολομόναχο, παρόλο αυτά ο εξτρέμ της Λαμίας αστόχησε… Ένα λεπτό μετά, Νούνιες και Ρόμανιτς συνδυάστηκαν, με τον Σέρβο να πλασάρει έξω από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

«Σφυροκοπούσε» κανονικά την άμυνα του Ιωνικού ο ΠΑΣ Λαμία!

Ο Γκέντσογλου έβγαλε μία ακόμη καταπληκτική κάθετη πάσα στον Καραμάνο, ο οποίος «έσπασε» το οφσάιντ των αντιπάλων, έφτασε απέναντι στον Αναγνωστόπουλο, ο οποιος με τα πόδια έσωσε την ομάδα του!

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο

Στο 67΄ο Τζανδάρης έδωσε τη μπάλα στον Νούνιες, ο οποίος λίγο κάτω από το κέντρο του γηπέδου ΕΠΙΑΣΕ ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΟΥΤ στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Αναγνωστόπουλου, ο οποιος πραγματικά δεν είδε ΤΙΠΟΤΑ! Το σκορ έγραψε 3-0!

Αυτό ήταν το γκολ που επί της ουσίας μα συστήνεται ο Κοστορικανός… Πραγματικά απίστευτο γκολ, το οποίο έρχεται μέσα από μία πολύ καλή και σταθερή εμφάνιση.

Ο Ιωνικός μετά το 3-0 προσπάθησε να απαντήσει. Αρχικά ο Σαράνοφ είπε όχι στο σουτ του Μάναλη, ενώ λίγο αργότερα ο Μπουένο προσπάθησε να απειλήσει αλλά και πάλι η άμυνα των «κυανόλευκων» τον σταμάτησε.

Σέντρα του Καμπράλ στο 72΄, η μπάλα πέρασε απ΄όλη την άμυνα, στο δεύτερο δοκάρι ήταν ο Ντελγκάδο τον οποίο όμως πρόλαβε ο Αντέτζο…  Τα πέντε λεπτά πίεσης των φιλοξενούμενων ολοκληρώθηκαν και η Λαμία βγήκε ξανά στην αντεπίθεση με τον Ελευθεριάδη να σουτάρει αλλά η μπάλα κόνταρε.

Στο επόμενο λεπτό, ο Μάναλης μέσα στη μεγάλη περιοχή της Λαμίας, γύρισε ωραία με τον Αντέτζο στην πλάτη του, σούταρε αλλά ο Σαράνοφ έδιωξε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Φάουλ του Ταϊρόν από τα αριστερά, ο Τρούμπουλος πήρε την κεφαλιά για να μπλοκάρει δύσκολα τη μπάλα ο Ρόκου, ο τρίτος τερματοφύλακας του Ιωνικού. Λίγα λεπτά μετά, ο Σαραμαντάς απειλεί, με σουτ από τα πλάγια, αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας έδιωξε τη μπάλα και τον κίνδυνο.

Λάθος του Τρούμπουλου στο κέντρο του γηπέδου, ο Λενίς έφυγε στην κόντρα, πάτησε περιοχή αλλά το σουτ έδιωξε ο Βύντρα…

Το 3-0 παρέμεινε έως το τέλος του αγώνα, με τη Λαμία να παίρνει μία δίκαιη μέσα από μία εξαιρετική εμφάνιση και στα δύο ημίχρονα. Κατώτερος των περιστάσεων ο Ιωνικός,ο οποίος αν και ενισχύθηκε σημαντικά στην μεταγραφική περιοδο του καλοκαιριού, δεν έχει «δέσει» ακόμη σαν ομάδα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Γκέντσογλου, Τζανδάρης, Ρόμανιτς, Μανουσάκης, Καραμάνος, Νούνιες, Μαρτίνεθ

Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Τρόπουλος, Βύντρα, Σαραμαντάς, Μαργαρίτης, Τρούμπουλος, Τζανετόπουλος, Ταϊρόν, Ελευθεριάδης, Βλαχομήτρος, Νικολόπουλος, Κωστίκα, Τσούκαλος

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Βαφέας, Λέιτε, Ρομαό, Μπάσα, Ματσούκας, Μαχαίρας, Αοσμάν, Ροτζέριο Τουράμ

Αναπληρωματικοί: Αναγνωστόπουλος, Ρόκου, Ντελγκάδο, Μουστάκης, Κιάκος, Τσιριγώτης, Γκουτσούλιας, Ντάλσιο, Πογκοσιάν, Καμπράλ, Λένις, Μπονέτι, Μπουένο, Μάναλης