Match Center

Αμόλα Καλούμπα! / ΟΦΗ – ΠΑΣ Λαμία 3-0

Published

on

Η Λαμία δεν ταξίδεψε ποτέ στην Κρήτη, ο ΟΦΗ είχε σπουδαία ευκαιρία να κάνει ένα όνειρο χρόνων πραγματικότητα και το τελικό 3-0 αφήνει ικανοποιημένους τους κρητικούς και προβληματισμένους τους κυανόλευκους οι οποίοι αγνοούν πλέον την νίκη για 9 αγωνιστικές!

Πολύ κακή η εικόνα της Λαμίας στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με ήττα από τον ΟΦΗ, ο οποίος πανηγυρίζει την πρώτη νίκη του επί της ομάδας μας στη Super League.

H Λαμία εκτός από το παιχνίδι, έχασε και το πλεονέκτημα της έδρας στα play out αφού τερμάτισε 11 με συγκομιδή 27 βαθμών.

Στα play off ο ΟΦΗ που επιστρέφει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις έπειτα από 20 χρόνια!

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Γιωργος Σίμος επέλεξε τους Σωτηρίου, Μαρινάκη, Κουτρουμπή, Γιαννούλη, Κοροβέση, Μεγιάδο, Νέιρα, Ναμπί, Τσιλιανίδη, Σεμέντο και Φιγκεϊρέντο με το αγαπημένο του 4-2-3-1. Από την άλλη ο Άκης Μάντζιος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι παρέταξε τους κυανόλευκους με σχηματισμό 4-4-2 και τους Επασί, Ασίγκμπα, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Σκόνδρα, Δημούτσο, Βασιλόγιαννη, Ρόμανιτς, Αραβίδη και Καραμάνος με τον Γάλλο κίπερ να κάνει ντεμπούτο στα κυανόλευκο το οποίο σίγουρα θα επιθυμεί να ξεχάσει γρήγορα!

Τα σώματα στη Κρήτη, το μυαλό στα….καρναβάλια!

Το παιχνίδι ξεκίνησε όσο πιο χάλια θα μπορούσε για τον ΠΑΣ Λαμία!

Ένα τραγικό λάθος ολόκληρης της άμυνας της Λαμίας έφερε τον Φιγκεϊρέδο προ κενής εστίας και με πλασέ έκανε στο 2΄το 1-0! Ο Ασίγκμπα «έχασε» τον Βραζιλιάνο φορ που του βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά πρώτα είχαν προηγηθεί τα λάθη του Βάντερσον, του Αντέτζο, του Βύντρα και του Επασί, οι οποίοι απλά παρακολουθούσαν τη μπάλα να περνάει από μπροστά τους.

Δυστυχώς, όχι μόνο δεν ξύπνησε ο ΠΑΣ μετά το γρήγορο γκολ του ΟΦΗ… αλλά δέχθηκε και δεύτερο! Στο 9΄ο Ναμπί, έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή του Επασί, ο Σκόνδρας τον «μάρκαρε με τα μάτια», έχοντας ως συνέπεια τον Άγγλο μέσο του ΟΦΗ να σουτάρει δυνατά και να πετυχαίνει το 2-0! Πολύ κακή εμφάνιση στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, η οποία δεν κατάφερνε να αλλάξει δεύτερη μπαλιά…

Όχι μόνο δεν μπορούσε να κρατήσει την κατοχή αλλά τα συνεχόμενα λάθη στο κέντρο, έφερναν τον ΟΦΗ με την πρώτη ευκαιρία στα καρέ των φιλοξενούμενων. Στο 21΄ήρθε και το τρίτο γκολ για τους Κρητικούς… Ο Σεμέντο πέρασε 3 παίκτες της Λαμίας και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Επασί ο οποίος δέχθηκε το γκολ στην κλειστή του γωνία. Ότι ήθελε έκανε στο γήπεδο η ομάδα του ΟΦΗ! Λίγα λεπτά μετά το 3-0 ο Καραμάνος χάνε τεράστια ευκαιρία για να μειώσει το σκορ, αλλά το πλασέ του προ κενής εστίας κοντράρε πάνω στον Σωτηρίου και πέρασε κόρνερ.

Ευτυχώς, το ημίχρονο τελείωσε με μόλις τρία γκολ για την ομάδα της Λαμίας η οποία πραγματικά ήταν εκτός τόπου και χρόνου…

Συμμάζεψε το κέντρο ο Μάντζιος / Έσβησε στο 3-0 το ματς

Στην επανάληψη o Άκης Μάντζιος θέλησε να μαζέψει λίγο την κατάσταση στο κέντρο περνώντας τον Μπεχαράνο στη θέση του Βασιλόγιαννη αφού οι γηπεδούχοι είχαν πάρει κατά κράτος το κέντρο. Ο ΟΦΗ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο και στο 52′ ένα δυνατό σουτ Νέιρα έδιωξε εντυπωσιακά ο Επασί με τον Γάλλο να λέει νέο διπλό όχι σε διπλή ευκαιρία των γηπεδούχων με Νέιρα και Μαρινάκη.

Στο 66′ ένα σουτ του Σεμέντο μπλόκαρε ο Επασί ενώ στο 74′ ο Τσιλιανίδης σούταρε με τον Βύντρα να βάζει την κόντρα απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την εστία της ομάδας μας.

Η Λαμία απείλησε για πρώτη φορά στο 2ο ημίχρονο στο 77′ με τον Ρόμανιτς να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια αποφεύγοντας  Κουτρουμπή και Μπράουν, έκανε και το σουτ με τον Σωτηρίου στη πρώτη (!) επέμβαση του στο παιχνίδι να διώχνει.

Στο 83′ η Λαμία λίγο έλειψε να μείνει και με 10 ποδοσφαιριστές αφού ο Αραβίδης δέχτηκε κόκκινη για μαρκάρισμα πάνω στον Μεγιάδο από τον διαιτητή Κομίνη, ο οποίος στη συνέχεια ήλεγξε ο ίδιος τη φάση στο VAR και πήρε πίσω την αποβολή δείχνοντας κίτρινη κάρτα στον 33χρονο επιθετικό.

Η τελευταία στιγμή του παιχνιδιού ανήκε στην Λαμία με τον Ρόμανιτς να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας του ΟΦΗ και να σουτάρει η μπάλα όμως κατέληξε κόρνερ από παρέμβαση του Κουτρουμπή.

Το 3-0 έμεινε μέχρι τέλος με τους κυανόλευκους να αγνοούν για 9ο παιχνίδι την νίκη!

Oι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης (72′ Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα, Ναμπί (88′ Στάικος), Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φιγκεϊρέδο (79′ Μάνος)

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Ασίγκμπα, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Σκόνδρας, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης (46′ Μπεχαράνο), Ρόμανιτς, Αραβίδης, Καραμάνος (57′ Βιγιάλμπα).

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.