Match Center

Ανατροπή και “ντόρτια” για τους κυανόλευκους / ΠΑΣ Λαμία – Κηφισιά 4-1

Published

on

Έπειτα από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Κηφισιά βρήκε τον τρόπο να…ξεκλειδώσει την εστία των γηπεδούχων και να ανοίξει το σκορ.

Στο 12΄έπειτα από ζυγισμένη σέντρα του Γκόμπελιτς και κεφαλιά πάσα του Τεσέιρα, ο Λαντρ με σουτ εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Η Λαμία δεν έβγαλε πανικό μετά το γρήγορο γκολ της Κηφισιάς. Με ψυχραιμία και στρωτό ποδόσφαιρο επιχείρησε να απαντήσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 15΄ ένα καλό σουτ του Καρλίτος εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Ισοφάριση (1-1) με τον Σιμόν

Οι Φθιώτες συνδέθηκαν με τα δίχτυα στο 23΄και ισοφάρισαν το σκορ (1-1).

Μετά από φάουλ του Καρλίτος η μπάλα στρώθηκε στον Σιμόν που σούταρε κι αφού η μπάλα βρήκε ελαφρώς στον Πέιο κι άλλαξε πορεία κατέληξε στο πλεχτό.

Ανατροπή (2-1) μέσω VAR

Με το πόδι στο…γκάζι η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έβαλε ως στόχο το δεύτερο γκολ πριν το κλείσιμο του α΄ημιχρόνου και το κατάφερε στο 38΄.

Ο Ακούνια με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Μαρτίνεθ απέναντι από τον Αναγνωστόπουλο και με πλασέ ο Ισπανός μέσος βρήκε στόχο.

Το γκολ ακυρώθηκε – σε πρώτο χρόνο – ως οφσάιντ κατόπιν σχετικής υπόδειξης του βοηθού, ωστόσο το VAR είχε διαφορετική…γνώμη και το τέρμα μέτρησε δίνοντας το προβάδισμα (2-1) στη Λαμία.

Η πρώτη καλή στιγμή του β΄ημιχρόνου ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Οζέγκοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Κοσέλεφ ωστόσο το πλασέ του ήταν άσχημο και…κλότσησε έτσι την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Σούπερ γκάφα και 3-1!

Η Λαμία πέτυχε και τρίτο γκολ στο 56΄έπειτα από τρομερό λάθος των γηπεδούχων. Ο Πέιος εκτέλεσε απρόσεχτα φάουλ έξω από την περιοχή της Κηφισιάς ο Καρλίτος έκλεψε την μπάλα πάτησε περιοχή και με πλασέ εκτέλεσε τον Αναγνωστόπουλο (3-1).

Στο 78΄οι Φθιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία για τέταρτο γκολ, με τον Τσιλούλη να μην καταφέρνει να κερδίσει στο τετ α τετ τον Αναγνωστόπουλο.

To…κερασάκι ο Μάλτσι

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 87΄. Ο Τόσιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Μάλτσι με προβολή (ανάμεσα από Λαντρ και Τεσέιρα) βρήκε δίχτυα (4-1).

Με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι η Λαμία έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από τον έκτο της βαθμολογίας Αστέρα Τρίπολης που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος η Κηφισιά αγνοεί τη νίκη (μία ισοπαλία, τέσσερις ήττες) και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Νούνιες, Σολόα.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμαράλ, Τσιλούλης (91΄Τερεζίου), Τζανδάρης, Νούνιες (83΄Στάνκο), Μαρτίνεθ (69΄Τόσιτς), Ακούνια (69΄Σίντκλεϊ), Καρλίτος (83΄Μάλτσι).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας (46΄Σάντος), Γκόμπελιτς, Λαντρ, Μιλίτσεβιτς, Πέιος (61΄Σολόα), Ιπαλίμπο (81΄Ίλιεφ), Τεσέιρα, Τετέι, Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς.

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.