Αντέδρασε δις, πήρε τον βαθμό / ΠΑΣ Λαμία – Ατρόμητος 2-2

«Από μηχανής Θεός» ο Μπατσάνα Αραμπούλι για τον ΠΑΣ Λαμία! #slgr #lamiafc #atromitosfc #matchreport #LAMATR #slgrinterwetten

Αφού δεν κατάφερε να κερδίσει… πήρε την ισοπαλία ο ΠΑΣ Λαμία.

Ένα γκολ του Μπατσάνα Αραμπούλι στο 79΄ έσωσε τη Λαμία από την ήττα από τον Ατρόμητο με τις δύο ομάδες να μένουν τελικά στο 2-2 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της SuperLeague 1.

Δύο φορές πήρε το προβάδισμα ο Ατρόμητος με γκολ των Στρούγγη και Βασιλαντωνόπουλου όμως αρχικά ο Παπαδόπουλος έπειτα από ενέργεια του Σκόνδρα ισοφάρισε σε 1-1 με αυτογκόλ και στο 79΄ο Αραμπούλι έγραψε το τελικό 2-2.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΣ Λαμία να έχει την πρώτη τελική στο ματς, αν θεωρείται τελική η απευθείας εκτέλεση του Μπατσάνα Αραμπούλι στο φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

Οι δύο ομάδες προσπαθήσουν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους με σκοπό να δημιουργήσουν παιχνίδι, όμως μάταια καθώς τα λάθη και ειδικά στο κέντρο ήταν πολλά.

Στο 12΄η Λαμία φώναξε για πέναλτι του Παπαδόπουλο πάνω στον Ταϊρόν με τον διαιτητή Μανούχο να δείχνει να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι χωρίς να υπάρχει καμία παρέμβαση από το VAR.

Συμπληρώνοντας ένα τέταρτο αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι από τη Λαμία, παρόλο αυτά πιο απειλητική φαινόταν η γηπεδούχος ομάδα.

Διαμαρτυρίες είχαμε ξανά στο παιχνίδι από τη Λαμία προς τον Μανούχο, καθώς στο 16΄ο Ταϊρόν αφού έχει περάσει δύο αντιπάλους, δέχεται μαρκάρισμα από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στο δεξί κόρνερ που βρίσκονται πάντα οι οργανωμένοι οπαδοί του ΠΑΣ, αλλά ο Μανούχος αλλά και ο βοηθός του που βρισκόταν μπροστά στη φάση έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία στο 18΄! Ο Καραμάνος από τα δεξιά γύρισε ωραία τη μπάλα προς τη μεγάλη περιοχή του Ατρομήτου, ο Αραμπούλι πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους πήρε την κεφαλιά αλλά η κατάληξη ήταν ελάχιστα άουτ.

Στο 19΄του αγώνα είχαμε γκολ για τον Ατρόμητο. Ο Καρτάλης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Κουλούρης σηκώθηκε για κεφαλιά, ο Γκαραβέλης έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και από κοντά ο Στρούγγης την έσπρωξε στα δίχτυα. Η φάση οδηγήθηκε στο VAR για να ελεγχθεί και μετά από λίγα λεπτά κατοχυρώθηκε ως κανονικό.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ατρομήτου εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ήταν και το 5ο που δέχεται μέσα στο γήπεδό του ο ΠΑΣ Λαμία.

Ένα σουτ του Μαρτίνεθ για τη Λαμία στο 33΄του αγώνα πέρασε άουτ. Μετά το 0-1 ο ΠΑΣ ήταν αυτός που πήρε τον έλεγχο του αγώνα στα πόδια του. Βρισκόταν την περισσότερη ώρα στο μισό του Ατρομήτου, πιέζοντας είτε ψηλά είτε έχοντας τη μπάλα στα πόδια του ψάχνοντας το κενό για να απειλήσει.

Χαρακτηριστικά, η κατοχή της μπάλας στο 35΄του αγώνα ήταν 62 – 38 % υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 44΄ο Κουλούρης προσπάθησε με σουτ από μακρινή απόσταση να αιφνιδιάσει τον Γκαραβέλη, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ μπλόκαρε τη μπάλα.

Ότι δεν κατάφερε ο Κουλούρης στο 44΄ το κατάφερε ο Σκόνδρας με τη βοήθεια του Κ. Παπαδόπουλου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μανούσος άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Ταϊρόν, ο πρώτος έβγαλε στον κενό χώρο από τα δεξιά στον Σκόνδρα, με τον μπακ της Λαμίας να πατά περιοχή να κάνει τη σέντρα-σουτ με τη μπάλα αρχικά να κοντράρει στο πόδι του Παπαδόπουλου και να καταλήγει μετέπειτα στα δίχτυα του Πίριτς.

1-1 έληξε το πρώτο ημίχρονο και η Λαμία τελικά πήρε το γκολ που άξιζε έστω και με τον τρόπο αυτό…

Η επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Λαμία να διαμαρτύρεται στο 47΄για πέναλτι πάνω στον Μανούσο από τον Γκαλβάο, όμως ο Μανούχος έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το ματς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαρτίνεθ σουτάρει από μακρινή απόσταση αλλά ο Πίριτς σώζει την ομάδα του!

Στο 50΄η ομάδα του Γιώργου Παράσχου προειδοποιεί! Σουτ του Μπεντινέλι μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γκαραβέλης. Στα επόμενα λεπτά ο Αρτόμητος ανέβασε την απόδοσή του. Χάνει κι΄άλλη ευκαιρία ο Μπεντινέλι με σουτ, όπως χαμένη ήταν και η ευκαιρία του Κουλούρη με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει το πλασέ του Έλληνα σέντερ φορ.

Στο 58΄όμως ο Βασιλαντωνόπουλός σκοράρει κόντρα στην παλιά του ομάδα και δεν πανηγύριζει! Ο Ντένιτς πάσαρε ωραία στον χώρο στα δεξιά, εκεί όπου βρισκόταν ο ποδοσφαιριστής του Ατρομήτου και πρώην της Λαμίας. Ο Σταύρος με δυνατό διαγώνιο σουτ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του για το 1-2.

Ο Γρηγορίου αμέσως μετά το γκολ προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές φέρνοντας στον αγώνα τον Ελευθεριάδη, τον Γκέντσογλου και τον Προβυδάκη, στις θέσεις των Καραμάνου, Τζανδάρη και Σκόνδρα αντίστοιχα.

Στόχος του Έλληνα προπονητή ήταν να παίξει με ακόμη πιο επιθετικούς ποδοσφαιριστές, χωρίς όμως να αλλάξει τον σχηματισμό του.

Στο 70΄ο Καρτάλης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκαραβέλη, ο οποίος έπεσε ελέγχοντας τη μπάλα που περνούσε άουτ.

Η Λαμία όμως που δεν μπορούσε απλά να χάσει αυτό το ματς, στο 79΄ισοφάρισε! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα του Ατρομήτου, με τον Αραμπούλι να σκοράρει σε κενή εστία κάνοντας το 2-2!

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος απαντά με χαμένη ευκαιρία! Απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Καστεγιάνο, που βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι αλλά αστόχησε.

Απάντηση είχε όμως και ο ΠΑΣ! Ο Μαζουλουξής, μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς στη θέση του Μανούσου, έπειτα από κόρνερ του Προβυδάκη, έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι όμως ο Πίριτς μπλόκαρε.

Στο 87΄παραλίγο αυτογκόλ για τη Λαμία. Γύρισμα του Κουλούρη από δεξιά, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι μετά από παρέμβαση αμυντικού της Λαμίας.

Ο αγώνας τελικά ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 2-2 και να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΣ Λαμία, ο Αστέρας Τρίπολης σε αγώνα που θα λάβει χώρα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» την Κυριακή 7 Νοεμβρίου στις 15:00.

Οι αρχικές συνθέσεις του αγώνα:

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Adejo, Golemic, Σκόνδρας, Martinez, Bejarano, Τζανδάρης, Καραμάνος, Tyronne, Μανούσος, Arabuli

Αναπληρωματικοί: Σαράνοφ, Ελευθεριάδης, Γκέντσογλου, Τσούκαλος, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Βύντρα

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Καστελάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Ντένιτς, Σάλομον, Μπεντινέλι, Καρτάλης, Κουλούρης

Αναπληρωματικοί: Γιαννιώτης, Μαυρομμάτης, Κιβρακίδης, Νάτσος, Μουνίθ, Κλωναρίδης, Χατζηισαΐας, Χαρίσης, Κωτσόπουλος