Ασύνδετη, άτολμη, άποντη! / ΑΕΚ – ΠΑΣ Λαμία 3-0

Published

on

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της SuperLeague 1 η ΑΕΚ υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΣ Λαμία.

Αλλαγές μπορεί να έκανε στο βασικό σχήμα της ομάδας ο Γιώργος Πετράκης, μετά τα πρώτα ανεπιτυχή αποτέλεσματα με Άρη και ΟΦΗ, παρόλό αυτά ο ΠΑΣ Λαμία και κόντρα στην ΑΕΚ έδειξε πως αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα, κυρίως ασυνεννοησίας!

Η ομάδα της Φθιώτιδας ηττήθηκε με 2-0 σκορ από την Ένωση και δυστυχώς δεν έδειξε το καλό της πρόσωπο.

Το ματς:

Με 3-5-2 παρουσίασε τη Λαμία σήμερα κόντρα στην ΑΕΚ, ο Γιώργος Πετράκης με τις αλλαγές να είναι ο Προβυδάκης και ο Χατζηστραβός.

Πιο δυνατά στον αγώνα μπήκε η ομάδα της ΑΕΚ και μόλις στο 1΄ κεφαλιά του Μαχαίρα λίγο πάνω από το δοκάρι του Επασί η μπάλα .

Στο 8΄ωραία συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ ο Σκόνδρας πρόλαβε τον Γκαρσία και έδιωξε τον κίνδυνο μακριά, σώζοντας την ομάδα του.

Δυστυχώς, στο 14΄η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Λιβάι Γκαρσία να χρίζεται σκόρερ. Ο Ανσαριφάρντ κατέβασε ωραία μέσα στην περιοχή του Επασί, έδωσε στον Γκαρσία και αυτός με δυνατό πλασέ σκόραρε για το 1-0 και το πρώτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Η Λαμία προσπάθησε κυρίως από τα πλάγια να απαντήσει στο γκολ της ΑΕΚ και στο 22΄ωραίο γύρισμα του Προβυδάκη, όμως ο Τσιντώτας βγήκε και μάζεψε την μπάλα.

Στο 33΄ο Σαραμαντάς έφυγε ωραία στην κόντρα από τα αριστερά, πάσαρε σωστά στον Χατζηστραβό ο οποίος ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.

Η ΑΕΚ απάντησε, με τον Μάνταλο να σουτάρει στο 37΄αλλά η μπάλα περάσε ευτυχώς άουτ, δίπλα από τα δοκάρια του Επασί.

Ο Μάνταλος λίγο αργότερα έδωσε ωραία πάσα στον Σάκχοφ μετά από κόρνερ, ο Ουκρανός εκτέλεσε απευθείας, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Κάκιστη η Λαμία στο πρώτο 45λεπτο, χωρίς δημιουργία στο παιχνίδι της, δίχως να μπορεί να κρατήσει μπάλα ενώ αρκετοί ποδοσφαιριστές κινήθηκαν κάτω από τη βάση…

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στο 1-0 με την ΑΕΚ να έχει συνολικά 9 τελικές προσπάθειες με τις 4 να βρίσκουν στόχο, ενώ οι «κυανόλευκοι» είχαν 4 τελικές με μόλις 1 στον στόχο.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με ένα σουτ του Προβυδάκη στο 47΄ με τον Τσιντώτα να μαζεύει εύκολα τη μπάλα.

Το μεγάλο πρόβλημα που φαινόταν να αντιμετωπίζει η Λαμία, από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ήταν η ασυνεννοησία μεταξύ παικτών και πάγκου.

Άλλα ζητούσε ο Πετράκης και άλλα έκαναν οι ποδοσφαιριστές. Βέβαια, μεγάλο πρόβλημα υπήρχε και στις συνεργασίες των ποδοσφαιριστών, με αρκετά λάθη να γίνονται αβίαστα.

Στο 51΄είχαμε διπλή ανεπανάληπτη ευκαιρία της ΑΕΚ για να διπλασιάσει τα τέρματά της! Ο Μαχαίρας έκανε τρομερή προσπάθεια γύρισε τη μπάλα, αλλά εξ επαφής ο Ανσαριφάρντ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια από πλάγια θέση και ο Μάνταλος βρήκε το δοκάρι του Επασί!!!

Τυχερή η Λαμία σε αυτή τη φάση…

Τεράστια ευκαιρία λίγο πριν την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα στο ΟΑΚΑ για τη Λαμία. Γύρισμα του Καραμάνου, ο Βασιλαντωνόπουλος πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ λίγο πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του Τσιντώτα.

Αυτή είναι η πρώτη καλή ευκαιρία της Λαμίας στο ματς, μετά από 60 λεπτά αγώνα!

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, με τον Λιβάγια, που είχε περάσει στη θέση του Γκαρσία στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, να σουτάρει αλλά ο Επασί μπλόκαρε εύκολα.

Αν και προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της Λαμία, μετά το πρώτο ημίχρονο, δυστυχώς ήρθε και το δεύτερο γκολ της γηπεδούχου ομάδας.

Ο Μαχαίρας, ο οποίος ήταν απειλή σε κάθε του επίθεση για την άμυνα της Λαμίας, έστρωσε ωραία τη μπάλα στον Κρίστισιτς, με τον Σέρβο να πιάνει ένα σουτ εκτός περιοχής και αμαρκάριστος και να γράφει στο 65΄το 2-0!

Δεν φαινόταν πως μπορεί η ομάδα της Φθιώτιδας να γυρίσει κάπως προς το μέρος τον αγώνα, δεν μπορούσε να δημιουργήσει εύκολα και όταν το προσπαθούσε έβρισκε είτε τον σταθερό Τσιντώτα, είτε την οργανωμένη άμυνα της ΑΕΚ.

Η προσπάθεια της Λαμίας στα τελευταία λεπτά και μετά τις αλλαγές του Βασιλόγιαννη και του Μπιανκόνι, έφερε ορισμένες καλές επιθέσεις προς τα καρέ της ΑΕΚ.

Ο Ρόμανιτς, προσπάθησε από μακρινή απόσταση να απειλήσει και να πετύχει το 3 στα 3, όμως η ενέργειά του δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Ότι δεν πέτυχε ο Σέρβος σε αυτή τη φάση, το πέτυχε ο Ενομπακάρε, στο 85΄! Ο Αλμπάνης έκανε ωραία προσπάθεια και γύρισε την μπάλα προς την περιοχή της Λαμίας, με τον Ενομπακάρε να σκοράρει σε κενό τέρμα για το 3-0!

Ο Βασιλαντωνόπουλος, ο οποίος για πρώτη φορά βρέθηκε ως αντίπαλος κόντρα στη Λαμία, προσπάθησε να πετύχει γκολ στο 90΄όπως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Τελευταία φαση του αγώνα ένα σουτ του Βασιλόγιαννη… το οποίο πέρασε ψηλά άουτ!

Το τελικό σκορ, ήταν το 3-0 με τη Λαμία να γνωρίζει τρεις συνεχόμενες ήττες πράγμα που είχαμε να δούμε από τη σεζόν 2017-2018 η οποία και ήταν η πρώτη χρονιά του ΠΑΣ στη SuperLeague.

Πλέον, η επόμενη μάχη με τον Βόλο στο «Αθανάσιος Διάκος» μοιάζει ως τελικός για τους παίκτες του Γιώργου Πετράκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτα, Λόπες, Σβάρνα, Χνιντ, Μπακάκης, Σακχόφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Μαχαίρας, Ανσαριφάρντ, Γκαρσία.

Αναπληρωματικοί: Αθανασιάδης, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόε, Σαμπανάζοβιτς, Λιβάια, Ενομπακάρε, Αλμπάνης

ΠΑΣ Λαμία (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Νιάσε, Προβυδάκης, Χατζηστραβός, Ρόμανιτς, Καραμάνος

Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Μπάχανακ, Τζανετόπουλος, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης, Βιγιάλμπα, Μπιανκόνι, Κωστίκα, Γκούγκα