Χωρίς κατηγορία

Δεν τα κατάφερε στο Βόλο…

Σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα για το κακό ποδόσφαιρο που παίχτηκε και τον κακό αγωνιστικό ρυθμό, η Λαμία ηττήθηκε με 1-0 από τον Ολυμπιακό Βόλου αμαχητί και έχασε για ακόμη μία αγωνιστική την ευκαιρία να ξεφύγει από τους διώκτες της και να εξασφαλίσει την παρουσία της στα playoffs.

Το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη με τις πολλές απουσίες έμοιαζε σαν να μην βρέθηκε ποτέ στο γήπεδο καθώς η παρουσία των παικτών ήταν απελπιστική για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι.
Ίσως φταίνε οι απουσίες, ίσως οι πολλές προσθαφαιρέσεις στο ροστερ της ομάδας, ίσως η αλλαγή προπονητή μεσούσης της χρονιάς, πάντως είναι φανερό πλέον ότι η ομάδα διανύει μία περίοδο καμπής και πρέπει να συνέλθει γρήγορα καθώς και με τον πόλεμο κατά της ομάδας μας , ο στόχος των playoffs μοιάζει να απομακρύνεται.
Έτσι λοιπόν ο Παύλος Δερμιτζάκης καλείται να δώσει τις λύσεις που χρειάζονται και ενδεχομένως αυτές να βρίσκονται και στον πάγκο της ομάδας μας.

Το πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους πιο δραστήριους  καθώς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά σε καμία περίπτωση δεν έδειξαν απειλή προς την εστία του Μπλάζιτς.Ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην ομάδα μας όταν ο καλύτερος ποδοσφαιριστής της Λαμίας στο πρώτο ημίχρονο Ανρί Καμαρά έβγαλε την πάσα στον αμαρκάριστο Ντελέκο, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε ένα σουτ που πέραασε απελπιστικά άουτ. Στο 18′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον Νικολιά ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά ο Μπλάζιτς έδιωξε σε κόρνερ.Στο 36′ ο Νικολιάς έκάνε μία ατομική προσπάθεια ξεπερνώντας 3 αντιπάλους, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγ άουτ. Στο 41′ και σε μία φάση που συζητήθηκε ο Ρεπετσάς απομάκρυνε μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Κυζηρίδη που συμμετείχε στη φάση να τον πατά με τις τάπες στο πρόσωπο, και τον διαιτητή της αναμέτρησης να τον τιμωρεί με κίτρινα κάρτα! Έτσι έληξε και το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες αναζητούσαν κάποιο γρήγορο γκολ και αυτό ήρθε για τους γηπεδούχους στο 50′ όταν σε μία σύγχυση στην άμυνα της Λαμίας ύστερα από σουτ του Μπαντοβάλιεφ , ο Θέος έπιασε ένα ξερό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας μας.
Η Λαμία προσπάθησε να απαντήσει με τον Λεάντρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως με απομάκρυνσή του Ρίζου η μπάλα πέρασε κορνερ, ενώ στη εκτέλεση του ο Ρεπετσάς δεν έκανε καλό πλασέ και έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Πέρες πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ανρί Καμαρά για να δώσει ταχύτητα σην επίθεση , γεγονός που βοήθησε την ομάδα να πιέσει ψηλά και να προσπαθήσει να απειλήσει. Στο 62′ και μετά από μία διεκδικήσημη μπάλα ο Γιενκα στραβοπάτησε και αποτέλεσε την δεύτερη αλλαγή της ομάδας μας. Ο Παύλος Δερμιτζάκης πέρασε στην θέση του τον Χαϊκάλη θέλοντας καθαρά να πετύχει  κάποιο γκολ , αύτό όμως δεν ήρθε, παρά την πολύ μεγάλη ευκαιρία που είχε ο Χαϊκάλης με καρφωτή κεφαλιά μετά από κρνερ του Περες. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς αποτέλεσμα και ο προπονητής της ομάδας μας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Γιαννιτσάνη (ο οποίος πραγματοποίησε και το ντεμπούτο του) στη θέση του Κωστόπουλου  γεμίζοντας ακομή περισσότερο την αντίπαλη περιοχή.
Στα τελευταία λεπτά του αγώνα υπήρξε αρκετός εκνευρισμός από τις δύο πλευρές με αποτέλεσμα μετά από μια επέμβαση  του Μπλάζιτς, ο Κυζηρίδης να του ρίξει αγκωνιά και ο διαιτητής να του δείξει την άγουσα για τα αποδυτήρια.Ο αγώνας έληξε χώρις κάποια άλλη μεγάλη φάση , με την Λαμία να πρσπαθεί να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και τον Ολυμπιακό Βόλου να αμύνεται.

Έτσι ο Ολυμπιακός Βόλου πέρασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας , αφήνοντας πίσω την Ζακυνθο και πλησιάζοντας την Λαμία στο -3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ρίζος, Ζέρης, Μπουτζίκος, Μπάρμπας, Γιαλούσης, Τριανταφυλλάκος, Κυζιρίδης, Μπιτάνγκ (84′ Μακρυδημήτρης), Θέος (72′ Ρόκας), Νικολιάς, Μπαντοβάλιεφ (86′ Διαμαντόπουλος)
ΛΑΜΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Κακαράς, Ρεπετσάς, Λεάντρο, Κωστόπουλος (83′ Γιαννιτσάνης), Γιενκά (68′ Χαϊκάλης), Ντελέκος, Φατιόν, Ανρί Καμαρά (55′ Πέρες), Νεόφυτος

ΓΗΠΕΔΟ: ΕΑΚ Βόλου.