Στους “16” χωρίς να ιδρώσει η Λαμία

Στο πλαίσιο της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε σε επαναληπτικό αγώνα τον Αιολικό Μυτιλήνης. Τρεις «μπαλωθιές» έριξε ο ΠΑΣ Λαμία στον Αιολικό με τον Ανδρέα Βασιλόγιαννη και τον Ανέστη Βλαχομήτρο να δίνουν την πρόκριση στην ομάδα της Φθιώτιδας.

Μία άνετη νίκη και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος κέρδισε με τελικό σκορ 3-0 τον Αιολικό, και στον δεύτερο αγώνα του θεσμού. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Λαμία ήταν ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης, ο οποίος έβαλε δύο γκολ ενώ πάσαρε και το πρώτο γκολ του Βλαχομήτρου με τη φανέλα του ΠΑΣ.

Αρκετοί νέοι ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν σήμερα για την ομάδα του Άκη Μάντζιου με τους Κάχριμαν, Ανάκογλου, Κωστίκα και Καραγιάννη Χρ.να κάνουν  ντεμπούτο.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λαμία να μπαίνει πιο δυνατά στο ματς, έχοντας τον έλεγχο της μπάλας και κατά κύριο λόγω από τα αριστερά να προσπαθεί να επιτεθεί.
Παρόλο αυτά, πρώτη τελική στο παιχνίδι για τον Αιολικό όταν ο Κατσίκης λίγο κάτω από το κέντρο, σούταρε αλλά ο Κάχριμαν μπλόκαρε εύκολα. Ο Βασιλόγιαννης
από τα αριστερά στο 5΄έκανε ένα σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Στο 8΄ο Έλληνας εξτρέμ εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια αριστερά, το οποίο κέρδισε ο Μπάχανακ, ο Βύντρα πήρε την κεφαλιά αλλά Σφύρλας μπλόκαρε.

Το γκολ για τον ΠΑΣ φαινόταν πως θα ερχόταν νωρίς… όπως και έγινε! Στο 13΄ο Βασιλόγιαννης από τα αριστερά έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Αιολικού, ο Βλαχομήτρος πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους και έκανε με κεφαλιά το 1-0! Πρώτο γκολ για τον νεαρό επιθετικό της Λαμίας, ο οποίος γενικά είχε εξαιρετική παρουσία στο παιχνίδι! Σαν να μην έφτασε αυτό για την άμυνα του Αιολικού, ο Βασιλόγιαννης και πάλι ήταν πρωταγωνιστής και από δημιουργός έγινε σκόρερ.

Στο 16΄ο Καραγιάννης Αλ., εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, οι αμυντικοί έδιωξαν τη μπάλα εκτός της περιοχής, εκεί όμως ήταν ο Βασιλόγιαννης ο οποίος με ένα ωραίο φαλτσαριστό πλασέ έκανε το 2-0!!! Στο 36΄αρχικά ο Βασιλόγιαννης σούταρε η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μπάρκα και έπειτα κατέληξε στο δοκάρι του Σφύρλα, ενώ ο εξτρέμ της Λαμίας πήρε το ριμπάουντ, σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας του Αιολικού του είπε όχι!

Τεράστια διπλή ευκαιρία για την ομάδα του Άκη Μάντζιου να κάνει το 3-0. Ο Αιολικός, όσο η Λαμία δεν έβαζε το τρίτο γκολ, πίεζε και εκμεταλλεύοταν τα λάθη των γηπεδούχων όμως δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά έτσι ώστε να φτάσει στην περιοχή του Κάχριμαν για να απειλήσει! Και δεύτερο δοκάρι για τη Λαμία! Ο Μπάχανακ από τα αριστερά ανέβηκε όλη την πλευρά, έβγαλε την πάσα την κατάλληλη στιγμή στον Σάλιακα, ο οποίος «ζύγισε» το πόδι του, σούταρε αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και έπειτα άουτ.

Στο 40΄αυτή η φάση για τη Λαμία, όπου ήταν το δεύτερό της δοκάρι στο σημερινό παιχνίδι! Το 2-0 έμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τη Λαμία επί της ουσίας να έχει «κλειδώσει» την πρόκριση από το πρώτο τέταρτο! Ο Αιολικός στο δεύτερο ημίχρονο κράτησε τη μπάλα λίγο παραπάνω, ή έστω προσπάθησε, με τον ΠΑΣ Λαμία να πιέζει ψηλά! Στο 55΄καλή ευκαιρία για τη Λαμία από στατική φάση…

Ο Σάλιακας από τα δεξιά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τζανετόπουλος πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους και με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σφύρλα. Στο 65΄ο Βλαχομήτρος δέχθηκε μαρκάρισμα από αμυντικό με αποτέλεσμα να πέσει εντός της περιοχής του Αιολικού και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σάλιακας, ο οποίος από τα 11 βήματα αν και εκτέλεσε σωστά, κερδίθηκε από τον Σφύρλα. Μπορεί από το πέναλτι να μην κατάφερε να σκοράρει ο ΠΑΣ, αλλά σκόραρε σε επίθεση! Ο Καραγιάννης Χρ., από τα δεξιά έβγαλε ωραία σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Αιολικού, με τον πρωταγωνιστή του αγώνα Ανδρέα Βασιλόγιαννη να πετυχαίνει το 3-0 βάζοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση! Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, το 3-0 παρέμεινε έως το τέλος του αγώνα με τη Λαμία να παίρνει άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Α. Μάντζιος): Κάχριμαν, Βύντρα, Ασίγκμπα, Βασιλόγιαννης, Τζανετόπουλος, Σάλιακας, Μπάχανακ, Ράμος (52′ Μπουλούλης), Αλ. Καραγιάννης (60′ Χρ. Καραγιάννης), Ανάκογλου, Βλαχομήτρος

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Παππάς – Αντωνάκας): Σφύρλας, Αντωνάκας, Καλαφάτης, Μπάρκας (69′ Λαζαρίδης), Σεκού, Τσομπανέλλης, Κατσίκης (74′ Σπόλιαριτς), Καλόμπο, Αλαγιάννης (60′ Κόρνεφ), Παλαμουτσής, Καλαμπόκας