Match Center

Εκτός Κυπέλλου και τώρα…Άρης

Published

on

Η Λαμία με αλλαγές στη σύνθεσή της(11 ποδοσφαιριστών!), συμπεριλαμβανομένων των νέων μεταγραφικών αποκτημάτων, δεν παρουσίασε το καλό της πρόσωπο κι έχοντας το μυαλό στον Άρη, ηττήθηκε δίκαια με 2-0 από τον Ατρόμητο.

Η Λαμία ταξίδεψε στην πρωτεύουσα για το δεύτερο σκέλος της φάσης των 16 Κυπέλλου Ελλάδος στην ρεβάνς του 2-2 της Λαμίας, όμως, παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, έχοντας στο μυαλό της το πολύ κρίσιμο παιχνίδι της Κυριακής με αντίπαλο τον Άρη για το πρωτάθλημα.

Στο γήπεδο του Περιστερίου, η Λαμία είχε στο πλευρό της κι αρκετούς φίλους της, οι οποίοι στήριξαν την προσπάθειά της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να καθαρίσουν την πρόκριση. Αντίθετα, η Λαμία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, προσπαθούσε να βρει τα πατήματά της, καθώς αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της. Ντεμπούτο από τα κυανόλευκα έκαναν και τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας μας, Χριστοφιλέας, Ματσούκας και Ποζατζίδης.
Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο, μετουσιώθηκε σε γκολ, όταν στο 18′ ο Κατράνης έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Νταούντα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το  1-0.
Η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει, όμως, στο 23′ η προσπάθεια του Ματσούκα εξουδετερώθηκε από τον Παπαδόπουλο. Τρία λεπτά αργότερα ο Ποζατζίδης δοκίμασε ένα σκαφτό σουτ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Τσούκαλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Ατρόμητος διπλασίασε τα τέρματά του με τον Ντάουντα και πάλι, ύστερα από επέμβαση του Πίτκα σε σουτ του Πλατέλλα να σκοράρει για την ομάδα του.

Στην επανάληψη, ο Μπάμπης Τεννές ανακάτεψε την τράπουλα, ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Καραγιάννη και Βάντερσον αντί των Παπαργυρίου και Φερφελή. Η ομάδα μας προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει με την σπουδαιότερη ευκαιρία να καταγράφεται στο 72′, όταν ο Τσούκαλος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κατακόρυφα με τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 με τον Μπουλούλη να σταματάει στην γραμμή τον Ντάουντα.

Πλέον, οι κυανόλευκοι βρίσκονται εκτός συνέχειας του Κυπέλλου και στρέφουν την προσοχή τους στο Πρωτάθλημα, και το επερχόμενο παιχνίδι με τον Άρη, που ήταν κι ο πρωταρχικός στόχος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γ. Κορακάκης): Παπαδόπουλος, Λαζαρίδης, Κιβρακίδης, Κατράνης, Κοντοές, Μπρίτο (81′ Λημνιός), Ζησόπουλος, Ντάουντα, Ούμπιδες (72′ Βασιλείου), Τόνσο, Πλατέλλας (60′ Κυριακίδης)

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Χριστοφιλέας, Αυγενικού, Βαλιός, Κοτσώνης, Μπουλούλης, Ποζατζίδης (61′ Τζόκιτς), Παπαργυρίου (46′ Καραγιάννης), Ματσούκας, Τσούκαλος, Φερφελής (46′ Βάντερσον)

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.