Χωρίς κατηγορία

Και τώρα πιάστε την….

Αποδίδοντας τα μέγιστα για ακόμα ένα παιχνίδι η Λαμία ισοπέδωσε με 3-0 τον Πιερικό στο ΔΑΚ Λαμίας και εκμεταλλευόμενη το ρεπό του Ηρακλή βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Βόρειου Ομίλου του πρωταθλήματος της Football League…!!!

Το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ στήθηκε εξαιρετικά από το πρώτο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο και έτσι μέχρι το 30 λεπτό κατάφερε να πετύχει 3 γκολ και να βάλει γερά τα θεμέλια για μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.
Στο γήπεδο της Λαμίας βρέθηκε περίπου 2000 κόσμος στηρίζοντας για ακόμη μια φορά την τοπική ομάδα, η οποία ικανοποίησε και τον πιο απαιτητικό οπαδό της με την εμφάνιση αυτή.
Έτσι και παρά τις ελλείψεις  των Ρεπετσά-Γιενγκά  δεν απειλήθηκε λεπτό στον ματς και έτσι δόθηκε η ευκαιρία στον Μπάμπη Τεννέ να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τους Αρκούδα,Μκρτσιάν, Γεωργίου οι οποίοι πραγματοποίησαν και το ντεμπούτο τους στο πρωτάθλημα της Football League μαζί με τον Ντελέκο ο οποίος ξεκίνησε βασικός.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι οργανωμένοι φίλαθλοι της Λαμίας , ανάρτησαν πανό που έγραφε Είμαστε και εμείς Δυτικοαφρικανοί, εσείς είστε ο ιός!” παίρνωντας έτσι θέση για το σήριαλ που έχει εκτυλιχθεί το τελευταίο διάστημα με τον Τζον Καμαρά και το περιβόητο “μπλουζάκι” που φορούσε στον αγώνα με την Λάρισα!

Η Λαμία από τα πρώτα  λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της και βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση. Μόλις στο 5′ και από εξαιρετική ενέργεια του Καμαρά, ο Τσαμούρης σούταρε από πλάγια αριστερά, η μπάλα όμως έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Βασιλόγιαννης έπιασε κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Πατσογιώργος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Το 1-0 ήρθε στο 10ο λεπτό. Από κόρνερ του Βασιλόγιαννη, ο Φατιόν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα και παρά την προσπάθεια του Ντόικιτς, κατέληξε στα δίχτυα. Η πρώτη αντίδραση του Πιερικού ήρθε στο 26′, όταν ο Ελιομάρ γέμισε σε χτύπημα φάουλ, όμως ο Μπλάζιτς δεν αιφνιδιάστηκε από την κεφαλιά του Σεντεμέντε. Ωστόσο, οι “κυανόλευκοι” μόνο ταχύτητα δεν έριξαν, παρά το γρήγορο γκολ και στο 36′ έγινε και το 2-0. Ο Γκούρμα μπήκε στην περιοχή από αριστερά και ο Βασιλόγιαννης εκμεταλλευόμενος τη λάθος θέση του Πατσογιώργου με κεφαλιά έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας μας. Πριν κοπάσουν τα πανηγύρια, οι γηπεδούχοι έκαναν τυπικά διαδικασία το υπόλοιπο ματς. Ο Ντελέκος στο 38′ μπήκε στην περιοχή, γύρισε και ο Νεόφυτος με προβολή τριπλασίασε τα τέρματα της Λαμίας. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, αφού από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη στιγμή μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη και παρά την είσοδο του Λαμιώτη επιθετικού, Χρήστου Αλεξίου, για τον Πιερικό και πάλι η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο. Οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ, έχοντας το 3-0 του πρώτου μέρους, έριξαν ταχύτητα, ωστόσο και πάλι ήταν αυτοί που απειλούσαν. Στο 56ο λεπτό, ο Ζουλιώτης από πολύ πλάγια δεξιά έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ, στέλνοντας λίγο πάνω από τα δοκάρια τη μπάλα. Στο 66′ οι Κατερινιώτες προσπάθησαν να απειλήσουν με απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση, χωρίς να τα καταφέρουν όμως. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο. Στο 81′ ο Βασιλόγιαννης σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Γκούρμα μπήκε στην πορεία της μπάλας, έκανε την κεφαλιά-ψαράκι, όμως η μπάλα έφυγε έξω, παρότι ο Πατσογιώργος ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο. Δύο λεπτά αργότερα, ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του ματς, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει το πολύ καλό σουτ του Ντελέκου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς (76′ Γεωργίου), Ζουλιώτης (69′ Αρκούδας), Τσαμούρης, Λεάντρο, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Φατιόν (56′ Μκρτσιάν), Γκούρμα, Κωστόπουλος, Νεόφυτος, Ντελέκος

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Μιχάλης Ζιώγας): Πατσογιώργος, Λαμπάκης, Σεντεμέντες, Ντόικιτς, Τσιάρας, Ελιομάρ (71′ Παλιάτσος), Μανίκας, (46′ Αλεξίου), Γιαννούλης, Μυστακίδης, Μπουζούκης, (46′ Σπάσιτς), Ντόσης

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.