Το Κάστρο ΕΠΕΣΕ…

Τελικά το κάστρο της Λαμίας αλώθηκε από την αξιόμαχη Λάρισα, η οποία πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 0-2 σε μία έδρα που δεν είχε πανηγυρίσει ποτέ τρίποντο σε επίσημη αναμέτρηση!

Η Λαμία φιλοξένησε την Λάρισα θέλοντας να διευρύνει το αήττητο σερί της των 7 αγωνιστικών, αλλά και το αήττητο της φυσικής της έδρας, όμως η Λάρισα της έβαλε στοπ.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με το αγαπημένο 4-2-3-1 του Μπάμπη Τεννέ, με  τον Παπαδόπουλο να επανέρχεται κάτω από τα γκολποστ, τους Παντελιάδη, Κουκόλη, Όμο και Ασίγκμπα στην τετράδα της άμυνας, τους Μπλάζιτς και Αναστασόπουλο στα χαφ, Καραγιάννη αριστερά, Βασιλαντωνόπουλο δεξιά, και τον Βουό λίγο πιο μπροστά από τον Πίτι.

Στις κερκίδες του ΔΑΚ  βρέθηκαν περίπου 3000 φίλοι της ομάδας μας, οι οποίοι είχαν ετοιμάσει ένα αρκετά όμορφο κορεό, με άσπρο και γαλάζιο χρώμα ενώ να σημειώσουμε πως και από πλευράς ΑΕΛ, βρέθηκαν στο γήπεδο περίπου 50 φίλοι των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι με την ώθηση του κόσμου τους μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση αναγκάζοντας την  ΑΕΛ να αγωνίζεται στο μισό γήπεδο. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ανήκε ωστόσο στην Λάρισα στο 90 λεπτό, όταν ο Αγκάνοβιτς σούταρε δυνατά με τον Παπαδόπουλο να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια. Αν και η ομάδα μας είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας τελικά η ΑΕΛ ήταν αυτή που βρήκε το γκολ στο 18΄, όταν σε μία αντεπίθεση των βυσσινί ο Αγκάνοβιτς άνοιξε ωραία στον Ντέλετιτς ο οποίος με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ, κόντρα στην ροή του παιχνιδιού. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής επιχείρησε νέο σουτ με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.  Η Λαμία έκανε αισθητή την παρουσία της στο 24′ όταν ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε το μπάσιμο από τα αριστερά, όμως προτίμησε να σουτάρει αντί να σπάσει στους αμαρκάριστους Μπλάζιτς και Αναστασόπουλο, με τον Μπόζοβιτς να μπλοκάρει εύκολα.  Το παιχνίδι απέκτησε άγριο ρυθμό με το σκηνικό να μεταφέρεται από την μια περιοχή στην άλλη. Ο Μπάμπης Τεννές ανακάτεψε την τράπουλα, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Τσούκαλο στην θέση του Παντελιάδη, μεταφέροντας τον Ασίγκμπα στα αριστερά της άμυνας και τον Βασιλανωτνόπουλο στα δεξιά. Το κλίμα στράβωσε ακόμα περισσότερο όταν οι φίλοι των φιλοξενούμενων άρχισαν να πετούν καθίσματα προς τους φίλους της Λαμίας, την ώρα που ο Κριζμάν έμπαινε από τα αριστερά μόνος στην περιοχή, με τον Παπαδόπουλο να μην μπορεί να τον καθυστερήσει και ύστερα από παράλληλη σέντρα και τον Ντέλετιτς να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα. Στο 37′ η Λαμία μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά του Όμο ύστερα από φάουλ του Καραγιάννη με τον βοηθό να τον υποδεικνύει σε θέση οφσαίντ, σε μία φάση αμφισβητούμενη, που σηκώνει πολύ συζήτηση. H Oμάδα μας απείλησε στο 1ο λεπτό των με τον Μπλάζιτς να σουτάρει και την μπάλα να σκάει, όμως ο Μπόζοβιτς την μάζεψε εύκολα.

Oι γηπεδούχοι στην επανάληψη στον αγωνιστικό χώρο με το μαχαίρι στα δόντια θέλοντας να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Αναστασόπουλος με έναν κεραυνό στο 47΄ λίγο έλειψε να μειώσει σε 1-2 όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπόζοβιτς ενώ στην επαναφορά ο Πίτι σούταρε άουτ. Στο 54΄ ο Βασιλαντωνόπουλος έβγαλε την συρτή, παράλληλη σέντρα με τον Βουό να παρεμποδίζεται από τον Ρέντζα. Στο παιχνίδι πέρασε και ο Μπουλούλης στην θέση του Αναστασόπουλου ενώ λίγα λεπτά αργότερα και ο Φράγκος μπήκε στο παιχνίδι στην θέση του Πίτι!  Στο 64′ ένα φάουλ του Μπλάζιτς πέρασε ανεκμετάλλευτο, με την Λαμία να επιχειρεί κυρίως με γεμίσματα να απειλήσει, με την άμυνα της ΑΕΛ όμως να λειτουργεί αρκετά καλά. Οι βυσσινί απείλησαν στο 77′ με τον Αγκάνοβιτς να εκτελεί απευθείας ένα κερδισμένο φάουλ, και τον πορτιέρο της ομάδας μας να μην έχει πρόβλημα. Στην κερκίδα επικρατούσε “παγωμάρα”από το σοκ που προκάλεσε η ΑΕΛ προηγούμενη με δυο γκολ, γεγονός που δεν βοήθησε την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Στο 86′ ένα ανάποδο ψαλιδάκι του Βασιλαντωνόπουλου πέρασε πολύ ψηλά άουτ, με την ομάδα μας να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ των Θεσσαλών.

Τίποτα δεν άλλαξε στο παιχνίδι με την Λαμία να κλείνει τον πρώτο γύρο με ήττα μέσα στην έδρα της, μένοντας στους 16 βαθμούς.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ:

AEΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Ντέλετιτς, Ναζλίδης, Αγκάνοβιτς, Κρίζμαν