Χωρίς κατηγορία

Τρίσφαιρη…

Η Λαμία επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και συνάμα στις νίκες καθώς νωρίτερα σήμερα το μεσημέρι για την 11η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League επικράτησε εύκολα με 3-0 του Αχαρναϊκού.
Η ομάδα μας μετά την μη διεξαγωγή της αναμέτρησης με τον Πανσερραϊκό την προηγούμενη Κυριακή αντιμετώπισε σήμερα τον Αχαρναϊκό και έχοντας καλή εμφάνιση παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες και την κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου κατόρθωσε να επικρατήσει εύκολα με 3-0. Καραγιάννης Ντουρμισάι και Βασιλόγιαννης τα γκολ για τους κυανόλευκους οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την ισοπαλία στο παιχνίδι Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ μείωσαν την διαφορά τους από την κορυφή στους 2 βαθμούς έχονντας φυσικά ένα παιχνίδι λιγότερο.

Χωρίς εκπλήξεις η αρχική ενδεκάδα για τον Μπάμπη Τεννέ, με τον Καραγιάννη να επανέρχεται σε αυτήν, εξαργυρώνοντας ουσιαστικά την πολύ καλή παρουσία του και τα 2 γκολ στην προηγούμενη αναμέτρηση με αντίπαλο τον Αγροτικό Αστέρα.

Με την έναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους ψάχνοντας το γκολ και απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Μπλάζιτς εκτέλεσε ένα κερδισμένο φάουλ με τον Όμο να μην προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας , με αυτή να καταλήγει άουτ.  Δέκα λεπτά αργότερα ο δραστήριος Καραγιάννης έκανε ένα σουτ με την μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη ενώ στο 15′ και μετά από γύρισμα του Βάντερσον ο ίδιος ποδοσφαιριστής με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αποστολίδη για το 1-0.
Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και θα μπορούσαν να πάνε στο ημίχρονο με την διαφορά να προσδιορίζεται πάνω από 2-3 γκολ όμως οι χαμένες ευκαιρίες από τους Ντουρμισάι και Πεταυράκη (19′,25′,29′) δεν βρήκαν στόχο ενώ από την άλλη και ο Αποστολίδης με σημαντικές παρεμβάσεις κράτησε την διαφορά στο γκολ (36′,40′)
Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι στην μοναδική ευκαιρία τους στο παιχνίδι σκόραραν με τον Πλαβούκο, με το γκολ ωστόσο να ακυρώνεται ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Στην επανάληψη η Λαμία ξεκίνησε από εκεί που είχε σταματήσει και στο 50′ ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα ο Βασιλόγιανης με ωραία ενέργεια πέρασε 2 ποδοσφαιριστές, μαζί και τον Αποστολίδη και ο Ντουρμισάι προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Κάπου εκεί ο ρυθμός άρχισε να πέφτει λόγω και των αρκετών αλλαγών από τις δύο ομάδες με την Λαμία να ελέγχει πάντα τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 63′ μάλιστα και μετά από ενέργεια του Βάντερσον, ο Χριστοφιλέας τον ανέτρψε εντός περιοχής με τον διαιτητή να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Ο Βασιλόγιαννης ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αποστολίδη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο, ο Αχαρναϊκός προσπάθησε να απειλήσει χωρίς να καταφέρει κάτι το ουσιώδες, με την Λαμία να χτυπά κυρίως στη κόντρα και να χάνει αρκετές ευκαιρίες για ένα τέταρτο γκολ, με τους Φερφελή και Μπλάζιτς όμως να μην μπορούν να το πετύχουν.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας το ερχόμενο Σάββατο 21/1 στις 16:00 με αντίπαλο τον ΟΦΗ στην Κρήτη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Καραγιάννης (51’ Τζόκιτς), Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Κοτσώνης (75’ Μπουλούλης), Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Ντουρμισάι (61’ Φερφελής), Βάντερσον
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Μίλος Κόστιτς): Αποστολίδης, Σωτηράκος, Χριστοφιλέας, Καραντασιάδης (40’ Κυριαζόπουλος), Μουστάκης, Παπατόλιος, Τζέφερσον (84’ Μεγαλοοικονόμου), Σταμούλης, Ντάγκρας (58’ Ζαχαρός), Ματσούκας, Πλαβούκος

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας
Μετά την αναμέτρηση οι εκπρόσωποι της  ομάδας μας δήλωσαν:

Γ. Κόλτσης (Βοηθός Προπονητή)

«Προερχόμασταν από μια δύσκολη εβδομάδα. Από την ημέρα που χιόνισε ουσιαστικά έχουμε κάνει μια προπόνηση υπό κανονικές συνθήκες, με μια μεγάλη ταλαιπωρία στις Σέρρες και αυτό ήταν που μας προβλημάτιζε λίγο στο πως θα εμφανιστούμε σήμερα στον αγωνιστικό χώρο.
Τα παιδιά όμως μπήκαν από την αρχή πάρα πολύ δυνατά και νομίζω πως το πρώτο ημίχρονο ήταν από τα καλύτερά μας. Δημιουργήσαμε πάρα πολλές ευκαιρίες και πάρα πολλές προϋποθέσεις για γκολ. Καταφέραμε και σκοράραμε μόλις ένα γκολ στο πρώτο μέρος, όμως η νίκη είναι πέρα για πέρα δίκαιη. Στο δεύτερο ημίχρονο τα παιδιά πάλι είχαν καλή απόδοση και νομίζω πως το αποτέλεσμα είναι πέρα για πέρα δίκαιο επάναντι σε μια ομάδα που φέτος είναι καλή, προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο και της εύχομαι καλή συνέχεια και να λυθούν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει.
Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και από εμάς και από τα παιδιά ώστε σε κάθε παιχνίδι να είμαστε έτοιμοι, να έχουμε ξεκουραστεί από το προηγούμενο, για να αντιμετωπίσουμε αυτό το δύσκολο πρόγραμμα. Πιστεύω θα τα καταφέρουμε
Έχω πει και σε προηγούμενη συνέντευξη πως η μεταγραφική περίοδος είναι δύσκολη, είναι δύσκολο να βρεις καλούς παίκτες αυτή την περίοδο, θα κοιτάξουμε και αν βρούμε κάτι καλό να βοηθήσουμε τα παιδιά που έχουμε στην ομάδα, γιατί έχουμε καλή ομάδα, θα πάρουμε παίκτες. Αν είναι να πάρουμε παίκτες για να πάρουμε, τότε δεν θα πάρουμε. Πιστεύω ότι θα γίνει κίνηση».

Για την ισοπαλία στο Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ:
«Νομίζω ότι όταν παίζουν δυο ομάδες που διεκδικούν την άνοδο τότε η ισοπαλία είναι το καλύτερο αποτέλεσμα».

Α.Αναστασιάδης (ποδοσφαιριστής ΠΑΣ Λαμία)
«Συμφωνώ σε αυτά που είπε ο προπονητής. Ήταν δύσκολη εβδομάδα, αλλά νομίζω αξίζουν συγχαρητήρια, όχι μόνο στους ποδοσφαιριστές της Λαμίας, αλλά και σε αυτούς του Αχαρναϊκού γιατί σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο βγήκαν οι δυο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο και νομίζω ότι η Λαμία ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι και πήρε μια δύσκολη νίκη, πολύ σημαντική. Ερχεται να μας δώσει καλή ψυχολογία για τα παιχνίδια που ακολουθούν. Εύχομαι όλα τα παιδιά να είναι γερά και να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε σε όλα αυτά τα συνεχόμενα παιχνίδια που έρχονται».