Match Center

Λαμιάρα με ανατροπή ξέρανε την ΑΕΛ. / Πρώτο τρίποντο για τους κυανόλευκους

Η Λαμία κόντρα στην κακοδαιμονία της, την αρνητική προϊστορία στην Λάρισα, αλλά και στην κακή της εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 και επικράτησε με 1-2 χάρη σε γκολ των Μπαράλες και Επστάιν.

Την ήθελε, την πάλεψε και την πήρε την νίκη η Λαμία στο AEL FC Arena επικρατώντας με 1-2 επί της ΑΕΛ. Ισόβαθμες πλέον οι δύο ομάδες με 6 βαθμούς.

Πλέον την επόμενη αγωνιστική οι κυανόλευκοι έχουν σπυδαία ευκαιρία με νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό στο ΔΑΚ, να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα και να ξεφύγουν από την ζώνη του υποβιβασμού.

Έτσι ξεκίνησαν

Με αρκετές αλλαγές η 11αδα από τον Μάκη Χάβο, ο οποίος παρέταξε τους κυτανόλευκους με τον Σαράνοφ κάτω από τα δοκάρια, τους Βασιλαντωνόπουλο, Αντέτζο, Πλιάτσικα και Βάντερσον στην αμυντική τετράδα, Μπλάζιτς και Σκόνδρα στα χαφ, τον Δημούτσο σε ρόλο επιτελικού και τους Επστάιν και Καραμάνο πίσω από τον Μπαράλες.

Μια 11αδα στην οποία είδαμε για πρώτη φορά τον Δημούτσο σε ρόλο επιτελικού μέσου αφού ο Μπερτόλιο δεν ήταν σε θέση να πάρει φανέλα βασικού, αφού η ίωση που τον ταλαιπωρούσε τον ανάγκασε να χάσει δύο προπονήσεις.

Από την άλλη ο Τζιανλούκα Φέστα διατήρησε το  με τους Κρίστινσον, Κόεφ , Γκόλιας, Μόρας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μπάλλας, Σαχίτι, Μπαργκάν, Πίτι, Ντέλετιτς

Μηδέν στην επίθεση και γκολ-ποίημα από τον Ντέλετιτς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Πίτι να εκτελεί ένα φάουλ από δεξιά το οποίο πέρασε πάνω από τα κεφάλια και κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Σαράνοφ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπλάζιτς βγήκε ωραία, είδε ακόμη πιο ωραία τον αφύλακτο Βασιλαντωνόπουλο από τα δεξιά όμως αυτός δοκίμασε κάτι σαν σέντρα-σουτ με την μπάλα να καταλήγει απελπιστικά άουτ. Η Λαμία προσπάθησε να απειλήσει και στο 15ο λεπτό με τον Μπαράλες να προσπαθεί να κρεμάσει τον Κρίστινσον όμως το τεχνικό πλασέ που δοκίμασε δεν απείλησε τον τερματοφύλακα των γηπεδούυχων. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπλάζιτς με ένα ανόητο φάουλ αφενός δέχθηκε την κίτρινη κάρτα και αφετέρου έδωσε την ευκαιρία στους “βυσσινί” να απειλήσουν από καλή θέση. Ο μετρ του είδους Πίτι ανέλαβε την εκτέλεσεη στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Σαράνοφ ο οποίος πετάχτηκε και έδιωξε με τις γροθιές.

Στην επόμενη φάση και πάλι οι γηπεδούχοι σε μια υποδειγματική επίθεση βγήκαν από αριστερά με τον Χούμπτσεφ να κάνει ωραία σένντρα, ο Πίτι δοκίμασε το σουτ στη κίνηση όμως η μπάλα κόντραρε στον Βάντερσον σε μία ακόμη καλή στιγμή για την ΑΕΛ.  Τελικά βρήκαν το γκολ με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού από μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ντέλετιτς ο οποίος διάνυσε το μισό γήπεδο και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σαράνοφ ο οποίος έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Επστάιν έφυγε από αριστερά, είχε τη δυνατότητα να σουτάρει όμως προσπάθησε να σπάσει την μπάλα, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Κρίστινσον. Η καλύτερη στιγμή και ουσιαστικά πρώτη αξιόλογη στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 40′ με τον Επστάιν να βγάζει καλή σέντρα από τα αριστερά και τον Βασιλαντωνόπουλο αφύλακτο στο 2ο δοκάρι να στέλνει την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Το ταμείο του ημιχρόνου:

Πολύ κακή εικόνα από τους κυανόλευκους σε αυτό το πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΛ είχε σχεδόν σε όλο το πρώτο 45λεπτο τον έλεγχο του παιχνιδιού, δημιουργώντας συνεχώς επικίνδυνες φάσεις προς την εστία του Σαράνοφ. Η μόνη ευκαιρία της Λαμίας στο παιχνίδι ήταν το 40΄όμως ο Μπαράλες δεν μπόρεσε να βάλει το κεφάλι του και ο αφύλακτος Βασιλαντωνόπουλος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Κακό ημίχρονο τόσο από τον Καραμάνο όσο και από τον Σκόνδρα στα χαφ.

Μπήκε δυνατά, πήρε κεφάλι στο σκορ και απέδρασε με το τρίποντο

Η Λαμία με το καλησπέρα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 48′ με τον Επστάιν να εκτελεί ένα κερδισμένο φάουλ από τα αριστερά, ο Δημούτσος πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Μπαράλες στη συνέχεια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον για το 1-1. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα οι κυανόλευκοι έφτασαν μια ανάσα από το 1-2 με τον Βασιλαντωνόπουλο να ανοίγει ωραία τον Καρσαμάνο, αυτός έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Επστάιν ο οποίος νικήθηκε από τον Κρίστινσον. Η ΑΕΛ προσπάθησε να πάρει εκ νέου κεφάλι στο προβάδισμα όμως η Λαμία ήταν αυτή που βρήκε το 2ο γκολ στο 65ο λεπτό με τον Βασιλαντωνόπουλο να βγάζει σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Επστάιν ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Κρίστινσον. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκόλιας από ευνοϊκή θέση δεν σημάδεψε εστία. Η Λαμία εκτός του υπέρ της 1-2 και της πίεσης της ΑΕΛ, έπρεπε να διαχειριστεί και το αριθμητικό της μειονέκτημα αφού στο 76′ ο Βάντερσον άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεση τους προς την εστία του Σαράνοφ με την αμυντική λειτουργία της ομάδας μας να λειτουργεί άψογα. Με την συμπλήρωση 90 λεπτών η ΑΕΛ κέρδισε ένα φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, το τείχος των γηπεδούχων άνοιξε και ο Σαράνοφ με γροθιές έδιωξε ακόμη έναν κίνδυνο για την εστία του.

Τι μας έμεινε

Άλλη ομάδα στην επανάληψη η Λαμία. Βρήκε το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης, πήρε και προβάδισμα με το ωραίο γκολ του Επστάιν και έφτασε δίκαια στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.  Ο Βάντερσον άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο κάτι που λίγο έλειψε α στοιχίσει στην ομάδα όμως ο Χάβος από τον πάγκο και οι ποδοσφαιριστές διαχειρίστηκαν άψογα την δύσκολη αυτή συνθήκη.

ΜVP

Αναμφίβολα ο τίτλος του MVP πάει στον Ντένις Επστάιν ο οποίος είχε την εκτέλεση του φάουλ από το οποίο προήλθε το 1-1 αλλά και το καταπληκτικό δεύτερο γκολ το οποίο έφερε τελικά την 1η νίκη στο πρωτάθλημα.