Match Center

Εφιαλτικό απόγευμα στο Περιστέρι…

Πολύ κακή εμφάνιση από την ομάδα μας, η οποία γνώρισε την ήττα στο Περιστέρι με 3-0. Τα γκολ του Ατρομήτου πέτυχαν οι Ουάρντα και Μανούσος, αρκετά λάθη από την άμυνα, τίποτα αξιόλογο επιθετικά δεν έδειξε η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ. Στους 4 βαθμούς έμεινε η Λαμία, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ατρόμητος.

Ο Νταμίρ Κάναντι επέλεξε τον ίδιο σχηματισμό για την ομάδα
του Περιστερίου, δίνοντας τα γάντια στον Γιαννιώτη, βάζοντας στην άμυνα τους Κυβρακίδη,
Ρισβάνη, Χατζηϊσαία, Γιαννούλη (από δεξιά στα αριστερά).  Δίπλα στον Μάντσον, εμπιστεύτηκε τον

μην έφτανε αυτό, δευτερόλεπτα αργότερα ο Ατρόμητος έκανε το 2-0 με τον Μανούσο
μετά από ωραία ενέργεια του Ουάρντα και διαδοχικά λάθη της άμυνας. Η ομάδα μας επηρεάστηκε
εμφανώς από το γρήγορο προβάδισμα του Ατρομήτου, με τους παίκτες να μοιάζουν να
τα έχουν χαμένα. Στο 35’, μάλιστα, ο Μανούσος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του
γκολ, αφού εκμεταλλεύτηκε την λάθος εκτίμηση του Ασίγκμπα, πέρασε τον Κουκόλη
και έκανε εύκολα το 3-0, ολοκληρώνοντας ένα εφιαλτικό πρώτο μέρος για τη Λαμία.

Ισορρόπησε το παιχνίδι, δεν έδειξε διάθεση για επιθετικό παιχνίδι.

είχαν αντίκρυσμ. Ο Ατρόμητος θα μπορούσε με τον Μανούσο και τον Ντάουντα να
διευρύνει το σκορ, αλλά ο Παπαδόπουλος αντέδρασε σωστά σε όλες τις περιπτώσεις.
Το αποτέλεσμα έμεινε ως έχει, η Λαμία γνώρισε μια οδυνηρή ήττα, αλλά οφείλει να
κοιτάξει τη συνέχεια.

Συνθέσεις :

Ατρόμητος(Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης (83′ Καρασαλίδης), Ντιγκινί, Μάντσον (80′ Μπουσούλαζιτς), Βασιλακάκης, Ουάρντα (77′ Ντάουντα), Ούμπιδες, Μανούσος

Λαμία(Μπάμπης Τεννές):
Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Βουό (67′ Φράγκος), Αναστασιάσης, Κουκόλης(36′ Παντελιάδης), Ασίγκμπα, Όμο, Μπλάζιτς, Ριβέρα (52′ Αναστασόπουλος), Πίτι, Βάντερσον

Σκόρερς : Ουάρντα 27′, Μανούσος 28′,35′

Διαιτητής : Παπαπέτρου

Γήπεδο : Περιστερίου

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.

Σχόλια

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Έβγαλε αντίδραση και πέταξε τον ΠΑΟΚ εκτός διεκδίκησης τίτλου / ΠΑΣ Λαμία – ΠΑΟΚ 1-1

Πρώτος βαθμός στα play offs για τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Λαμία!

slivka lampaok

Η Λαμία έβγαλε αντίδραση, κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι τις καθυστερήσεις του ματς με το γκολ του Σλίβκα, όμως ο Κατσικογιάννης είχε διαφορετική άποχη ανακαλύπτωντας 13 λεπτά καθυστερήσεων και διαρκώς φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων και ο Σβαμπ με κεφαλιά λίγο πριν τη λήξη έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στον «δικέφαλο».

Με αρκετές αλλαγές παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ, με τους Σοάρες και Σάστρε στα άκρα της άμυνας, τον Μιχαηλίδη δίπλα στον Κεντζιόρα, τους Σβαμπ και Οζντόεφ στα χαφ, μπροστά τους ο Μάρκος Αντόνιο, στις πλευρές Κωνσταντέλιας και Ντεσπόντοφ και στην κορυφή ο Σαμάτα.

Από την άλλη η Λαμία, είχε στην επίθεση τους Μάλτσι, Τσιλούλη και Μαρτίνεθ στην επίθεση, με τον Σλίβκα πίσω τους.

Νωθρός στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ, με τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας να αμύνονται καλά στο δικό τους μισό, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να αναπτυχθούν και να τρέξουν στο χώρο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 7′ με το σουτ του Μάρκος Αντόνιο να σταματά στον Κοσέλεφ. Η Λαμία έκανε προσπάθειες για να χτυπήσει στον κενό χώρο, χωρίς όμως να βρει κάποια μεγάλη στιγμή, ενώ στο 29ό λεπτό της αναμέτρησης, με τον Σάστρε να κάνει τη σέντρα και την κεφαλιά του Οζντόεφ να περνά λίγο άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε και η μεγάλη φάση για τη Λαμία, με τον Μαρτίνεθ να εκτελεί από πλάγια θέση εντός περιοχής, στέλντονας την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Κοτάρσκι.

O Σλίβκα σκόραρε στο τέλος του ημιχρόνου

Στο 40ό λεπτό η Λαμία έβγαλε αντεπίθεση, με τον Σλίβκα να δίνει στον Μάλτσι, τον επιθετικό των γηπεδούχων όμως να μην κάνει καλό κοντρόλ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κεντζιόρα έκανε την κεφαλιά με τον Κοσέλεφ να διώχνει με δυσκολία.

Τελικά η Λαμία κρατούσε το καλύτερο για το τέλος, με τους παίκτες του Βόκολου να πιέζουν την άμυνα του ΠΑΟΚ, τον Σιμόν να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Μάλτσι να στρώνει εξαιρετικά με το στήθος για τον Σλίβκα, με τον Λιθουανό να εκτελεί τον Κοτάρσκι για το 1-0 στο 45+5′.

Πιο επιθετικός ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος, προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για ένα γρήγορο γκολ, χωρίς όμως να έχει τη μεγάλη φάση στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του, με τον Τόμας στο 59′ να πιάνει μια κεφαλιά, με την μπάλα να περνά άουτ.

Ο «δικέφαλος» έγινε ακόμη πιο επιθετικός, όμως του έλειπε η ποιοτική τελική προσπάθεια, αφού σε δύο περιπτώσεις οι Μπάμπα και Ντεσπόντοφ δεν εκτέλεσαν.

Λυτρωτής Σβαμπ με τις ευλογίες του Κατσικογιάννη

Ο ΠΑΟΚ πίεζε ως το τέλος, ο Κατσικογιάννης άφησε με παίκτη λιγότερο την Λαμία ανακαλύπτοντας συνεχώς φάουλ υπερ των φιλοξενούμενων προκαλώντας την έκρηξη της κερκίδας και τελικά η ομάδα του Λουτσέσκου κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά του Σβαμπ, στο 100ο λεπτό της αναμέτρησης!

Έτσι ο ΠΑΟΚ έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας

ΠΑΣ Λαμία: Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ(76′ Αμαράλ), Κορνέζος(46′ Στάνκο), Γιαννούτσος, Σιμόν, Νούνιες, Τζανδάρης, Κοντονίκος(69′ Τόσιτς), Μαρτίνεθ, Μάλτσι, Σλίβκα(86′ Τερεζίου).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες(57′ Μπάμπα), Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε(70′ Όττο), Σβαμπ, Οζντόεφ(75′ Μουργκ), Κωνσταντέλιας(57′ Τάισον), Ντεσπόντοφ, Μάρκος Αντόνιο, Σαμάτα(57′ Τόμας).