Χωρίς κατηγορία

Βούλιαξε στην Κατερίνη!!

Η Λαμία δεν εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του Ηρακλή και αφού έμεινε στο 0-0 σπατάλησε τη δυνατότητα να μειώσει την μεταξύ τους διαφορά και να αποσπαστεί από τους διώκτες της.

Η “βασίλισσα της Ρούμελης” φιλοξενήθηκε από τον Πιερικό στην Κατερίνη σε ένα ματς στο οποίο κυρίαρχο στοιχείο ήταν η βροχή και η κακή κατάσταση του γηπέδου που δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να παίξουν το ποδόσφαιρο που ήθελαν. Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.
Σημαντική ήταν η στήριξη του κόσμου της Λαμίας( περίπου 50 άτομα) , οι οποίοι αψηφώντας τις άσχημες καιρικές συνθήκες αλλά και το γιορτινό κλίμα της ημέρας βρέθηκαν στην Κατερίνη για να βοηθήσουν την ομάδα!
Τα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ήταν αναγνωριστικά με τους παίκτες και των δύο ομάδων να προσπαθούν να βρουν ρυθμό. Η πρώτη καλή στιγμή πάντως ανήκε στην ομάδα μας όταν μετά από σέντρα του Πέρες στο 8′ ο Ανρί Καμαρά πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.
Ο Πιερικός απάντησε στις φάσεις στο 25′  όταν ο Γιαννούλης μπήκε στην περιοχή , πέρασε τον Μπλάζιτς και έκανε το πλασέ με τον Λεάντρο να διώχνει τελευταία στιγμή ως”από μηχανής θεός” την μπάλα πάνω στην γραμμή! Στο 27′ άλλη μία σέντρα για την Λαμία από τον Κακαρά αυτή την φορά με τον Νεόφυτο να πιάνει την κεφαλιά  και να περνά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μουμίν έπιασε ένα κεραυνό έξω από την περιοχή με την μπάλα να “γλείφει” το δοκάρι του Παπατόλικα και να περνά μόλις άουτ. Οι γηπεδούχοι πάντως είχαν την καλύτερη στιγμή στον αγώνα με το σουτ του Μυστακίδη να περνά αουτ, με την Λαμία να απαντά στο 44′ με το σουτ του Καμαρά μετά από πάσα του Φατιόν να έχει την ίδια κατάληξη! Έτσι έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.
Στην επανάληψη τα πραγμάτα δυσκόλεψαν με την βροχή να συνεχίζει με αμείωτο ρυθμό και το γήπεδο να μετατρέπεται σε βούρκο. Η Λαμία όμως είχε και πάλι τις ευκαιρίες με τον Νεόφυτο σε δύο περιπτώσεις και συγκεκριμένα στο 51′ και στο 56′ να μην μπορεί να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα μας! Στη συνέχεια οιν δύο ομάδες αρκέστηκαν σε παιχνίδι κέντρου καθώς ουδείς είχε την διάθεση να ρισκάρει. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 75′ όπου έγινε κάτι αναμενόμενο! Ο Γκούρμα μπήκε στην μεγάλη περιοχή , ανατράπηκε καθαρά από την άμυνα των γηπεδούχων , με τον διαιτητή να δείνει συνέχεια στο παιχνίδι παρά τις έντονες αντιδράσεις των παικτών αλλά και του πάγκου της ομάδας μας. Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα μας δεν κατόρθωσε να κάνει κάτι με ένα σουτ του Ομπράντοβιτς στις καθυστερήσεις να έιναι η τελευταία φάση του ματς.
Τώρα η Λαμία κοιτά τα δύο επόμενα παιχνίδια της , αρχής γενομένης από το ματς της Τετάρτης με την Αναγέννηση Καρδίτσας, με τον κόσμο της Λαμίας να αναμένεται να δώσει βροντερό παρόν στις εξέδρες του ΔΑΚ και να βοηθήσει την ομάδα μας να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις και συνεπώς στις νίκες!
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Θωμάς Γράφας): Παπατόλικας, Λαμπάκης, Καραγιαννίδης, Καρτσάμπας, Γιαννούλης (92′ Κατσιαμήτας), Γιαννόπουλος (16′ Μπαστάνης (85′ Καρατάσιος)), Τσιάρας, Παλιάτσιος, Μυστακίδης, Ντόσης, Σταματής
ΛΑΜΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Μπλάζιτς, Φατιόν, Ζουλιώτης, Μουμίν, Νεόφυτος (78′ Χαϊκάλης), Ρεπετσάς, Λεάντρο, Γκούρμα, Ανρί Καμαρά (65′ Ομπράντοβιτς), Κακαρας, Πέρες (83′ Νικλητσιώτης)
ΓΗΠΕΔΟ: Α’ ΔΑΚ Κατερίνης.

Δείτε τα στιγμιότυπα από της αναμετρήσεις της 18ης αγωνιστικής του Βόρειου Ομίλου της Football League: