Μόνο κέρδος ο βαθμός..

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Super League, Αστέρας Τρίπολης και Λαμία μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις σε ένα παιχνίδι που…ξεχάστηκε ήδη! Στους 30 βαθμούς πλέον η Λαμία, στην 8η θέση με ένα παιχνίδι περισσότερο από την Ξάνθη που έχει 29 βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και θεάματος η Λαμία είχε την κυκλοφορία της μπάλας και τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη με το 0-0 να μην αλλάζει ως το τελευταίο σφύριγμα. Απολαυστικός και καθοριστικός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Σαράνοφ.

Κέρδος για την Λαμία οι περίπου 30 φίλοι της ομάδας που βρέθηκαν δίπλα της αψηφώντας την απόσταση.

Αγωνιστικά οι κυανόλευκοι (σήμερα φορούσαν πορτοκαλί) του Μάκη Χάβου μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 2ο λεπτό με τον Καραμάνο να σουτάρει λίγο έξω από την περιοή και την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Αθανασιάδη. Στο 13′ ένα σουτ του Μπλάζιτς δεν απείλησε ιδιαίτερα τον γκολκίπερ των Αρκάδων με τον Φερνάντεθ τρία λεπτά αργότερα να απειλεί πρώτη φορά για τους γηπεδούχους με σουτ και τον Σαράνοφ να διώχνει εντυπωσιακά. Στο 27′ ήταν η σειρά του Κώτσιρα να απειλήσει με σουτ, με τον Σαράνοφ να διώχνει και πάλι με την Λαμία να έχει μια τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο στο 35′ με ένα κερδισμένο φάουλ σε καλό σημείο, ο Τομάς όμως έκανε κακή εκτέλεση. Το 0-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι ψάχνοντας το γκολ με τον Γιώργο Παράσχο να ρίχνει στη μάχη τον Αραβιδη στη θέση του Μανία θέλοντας να φρεσκάρει την επίθεση του.

Στο 48′ ο Καραμανος έσωσε την εστία του από επικίνδυνη σέντρα του Κάλτσα με Αραβιδη να έρχεται από πίσω του, με την Λαμία να απαντά στο 63′ με τον Καραμάνο ο οποίος πήρε μια κόντρα μέσα στην περιοχή του Αστέρα, έκανε και το. Σουτ με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια…

Στο 71′ ο Μαρτίνεθ έκανε μια σέντρα από αριστερά ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφάλια στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σαράνοφ. Ο Σέρβος τερματοφύλακας μάλιστα έσωσε την εστία του στις δύο τελευταίες καλές στιγμές των γηπεδούχων, αρχικά στο σουτ του Κώτσιρα στο 90′ και στην προσπάθεια του Αραβιδη με το στήθος στην τελευταία φάση του παιχνιδιού στο 93ο λεπτό.

Το 0-0 αφήνει ικανοποιημένες τις δύο ομάδες με την Λαμία την επόμενη αγωνιστική, την 1η Απριλίου να υποδέχεται τον Πανιώνιο, τρεις μέρες πριν το πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών του Κυπέλλου με την ΑΕΚ.

OI ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος):Αθανασιάδης, Κότσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος (28′ Μαρτίνεζ), Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Φερνάντεθ, Καλστάς, Μανιάς.

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Βάντερσον, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπεχαράνο, Μπλάζιτς, Τομάς Μπερτόλιο, Καραμάνος, Μπαράλες