Κόλλησαν στο μηδέν Αιγινιακός και ΠΑΣ Λαμία

Η Λαμία φιλοξενήθηκε από τον Αιγινιακό όμως ελέω και των απουσιών δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και έμεινε στο 0-0 ξεκινώντας με το….αριστερό το πρωτάθλημα.

Περίπου 30 φίλοι της Λαμίας βρέθηκαν στο Αιγίνιο, και θα μπορούσαν να είναι περισσότεροι αν δεν ακυρωνόταν τελευταία στιγμή η προγραμματισμένη εκδρομή, για λόγους που κανείς δεν έμαθε….

Με τις γνωστές απουσίες η ομάδα μας παρατάχθηκε με τους Πίτκα κάτω από τα δοκάρια, τους Σπυρόπουλο και Παπαργυρίου στα άκρα της άμυνας, Βαλλιός και Αναστασιάδης στο κέντρο της άμυνας, πιο μπροστά οι Όμο, Μπλάζιτς και Μπουλούλης και στην τριπλέτα της επίθεσης οι Βάντερσον, Βασιλόγιαννης και Τσούκαλος σε ένα 4-3-2-1…

H ομάδα μας προσπάθησε να απειλήσει με το καλημέρα και στο 5′ μετά από φάουλ του Μπλάζιτς η κεφαλιά του Αναστασιάδη πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα η Λαμία έχασε την καλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι όταν ο Βάντερσον εκτέλεσε ένα κερδισμένο φάουλ με τον Τόλιο να απομακρύνει με υπερένταση… Και καπού εκεί άρχισε να παίρνει μπροστά η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά στο 10′ ο Ζούρκος εκτέλεσε ένα κόρνερ με τον Ζγκούρη να κάνει την κεφαλιά και τον Πίτκα να διώχνει σε κόρνερ.  Στο 33′ νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Γκούρτσα ύστερα από κόρνερ του Ζούρκου και αδράνεια της άμυνας να σουτάρει αφύλακτος από το ύψος του κόρνερ με την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πίτκα. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και ύστερα από νέα αδράνεια της άμυνας ο Φασίδης βρέθηκε μόνος στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να περνά άουτ.

Στην επανάληψη ο Μπάμπης Τεννές προσπάθησε να αλλάξει πρόσωπα και καταστάσεις περνώντας στο ματς τους Καραγιάννη και Πεταυράκη στη θέση των Τσούκαλου και Παπαργυρίου αντίστοιχα. Στο 51′ ο Όμο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Τόλιο επιχειρώντας ένα μακρινό σουτ το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Πατράλης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Πίτκας απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Γιαζιτζόγλου δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα….
Στο 66′ νέα καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Ζούρκο να εκτελεί ένα κερδισμένο φάουλ στέλνοντας την μπάλια λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τόλιου.

Ο προπονητής της ομάδας μας βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή πέρασε στο παιχνίδι τον Πατσαρούχα. Στο 80 ακόμη μια ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Ζκούρο να κάνει το γύρισμα στην περιοχή της Λαμίας και τον Πίτκα να διώχνει σε κόρνερ προ του επερχόμενου Γκούρτσα. Η Λαμία προσπάθησε να χτυπήσει στην αντεπίθεση με τον Βάντερσον στο 84′ να πατάει περιόχη,τη προσπάθειά του όμως στάματησε ο Τόλιος. Στο 90′ ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία, δεν την βρήκε κανείς και ο Τόλιος απομάκρυνε τελευταία στιγμή τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Το σκορ δεν άλλαξε στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων με την Λαμία να ξεκινά με το αριστερό το πρώταθλημα..

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Περικής Αμανατίδης): Τόλιος,Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιζτόγλου, Λιόλιος, Πασαλίδης, Πατράλης, Ζούρκος(92′ Ρατκο), Γκατσολάρι(71′ Ονουάτσι), Φασίδης(87′ Ρανγκέλοφ), Ζγκούρι, Γκούρτσας

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου (46′ Πεταυράκης), Βαλλιός, Αναστασιάδης, Όμο, Μπουλούλης(71′ Πατσαρούχας), Μπλάζτς, Βασιλόγιαννης, Βάντερσον, Τσούκαλος (46′ Καραγιάννης)

ΓΗΠΕΔΟ: Ι. Παραλυκίδης