Match Center

ΟΦΗ και Ευαγγέλου της στέρησαν το τρίποντο…

Η Λαμία σε ένα πολύ δυνατό από πλευράς συναισθημάτων και φάσεων παιχνίδι παρότι βρέθηκε να χάνει από τον ΟΦΗ με 1-0, έφτασε στην ισοφάριση και θα μπορούσε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, αν ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένη και ο Ευαγγέλου σε καλύτερη μέρα.

Αρκετός κόσμος στο ΔΑΚ

Οι συνθήκες ήταν ευνοϊκές, η τίμη των εισιτηρίων στην προπώληση οικονομική συνεπώς δεν υπήρχε δικαιολογία για να μην βρεθεί κάποιος στο γήπεδο. Περίπου 3500 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν στο ΔΑΚ δίνοντας τον παλμό  αποτελώντας ξανά τον 12ο παίκτη της ομάδας.

Έτσι έπαιξαν

Συνταγή που…αποδίδει δεν αλλάζει για αυτό ο Μάκης Χάβος παρέταξε την ομάδα χωρίς αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα σην Ξάνθη. 4-2-3-1 λοιπόν με Σαράνοφ κάτω από τα δοκάρια, Σκόνδρα, Αναστασιάδη, Αντέτζο και Βάντερσον στην τετράδα της άμυας, Μπλάζιτς και Δημούτσος στα χαφ, Μπερτόλιο σε ρόλο επιτελικού, Επστάιν αριστερά, Καραγκούνη δεξιά και στην κορυφή για ακόμη ένα παιχνίδι τον Χερόνιμο Μπαράλες.

Από την άλλη ο Νίκος Παπαδόπουλος ελέω και των αρκετών απουσιών ξεκίνησε με τον Στρέζο κάτω από τα γκολποστ, Νάστος, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης και Αργυρόπουλος στην άμυνα, Μεγιάδο και Κοροβέση στα χαφ, Νειρά Αραβίδη και Πλατέλλα πίσω από τον Πατρίκ Βυουό σε σχηματισμό 4-2-3-1.

Σκλήρο παιχνίδι από τους Κρητικούς, λιγοστές φάσεις

H Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι κυκλοφορώντας την μπάλα με στόχο να βρουν ένα γρήγορο γκολ που θα τους έλυνε τα πόδια. Στο 4′ μια καλή φάση με Μπαράλες και Αντέτζο σταμάτησε ως οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι σε δύο περιπτώσεις με τον Ποτουρίδη έπαιξαν σκληρά με τον Καραγκούνη να…την πληρώνει και στις δύο περιπτώσεις, την δεύτερη μάλιστα άσχημα, με το ΔΑΚ να παγώνει προς στιγμήν, τον Λαμιώτη μεσοεπιθετικό όμως να σηκώνεται! Στο 20ο λεπτό μια σέντρα του Πλατέλλα βρήκε το κεφάλι του Αραβίδη στο 2ο δοκάρι με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει εύκολα. Το σκληρό παιχνίδι και οι μάχες στο κέντρο έριξαν αρκετά το ρυθμό της αναμέτρησης.  Στο 32′ ένα καλά εκτελεσμένο φάουλ του Επστάιν βρήκε τον Μπαράλες στη καρδιά της περιοχής αφύλακτο, ο οποίος έκανε αδύναμη κεφαλιά και ο Στρέζος μάζεψε.Στο 39′ ακόμη μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Επστάιν να εκτελεί ένα κόρνερ από αριστερά, όμως ο Αντέτζο αρχικά με το κεφάλι και στη συνέχεια οο Δημούτσος δεν κατόρθωσαν να στείλουν την μπάλα προς τα αντίπαλα δίχτυα. Στο 42′ ένα λάθος της Λαμίας στο κέντρο λίγο έλειψε να φέρει το γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον Πλατέλλα να φεύγει μόνος αφύλακτος αριστερά και να σουτάρει με τον Σαράνοφ να του λέει ένα μεγαλοπρεπέσταατο “ΟΧΙ”.  Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ένα σουτ του Μέρια κατέληξε άουτ με το σκορ να μένει στο 0-0 σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες.

Το ταμείο του ημιχρόνου:

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες. Η Λαμία αν και μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση προσγειώθηκε απότομα από το σκληρό παιχνίδι των Κρητικών. Πολλά τα επικίνδυνα μαρκαρίισματα, μάχες σώμα με σώμα στο κέντρο και λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Μέτριο παιχνίδι και από την μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας μας. Ο Σαράνοφ κράτησε την Λαμία στο 43′ όρθια δικαιώνοντας το αρνητικό κλίμα που είχε δημιουργηθεί εις βάρος του το τελευταίο διάστημα.

Στην επανάληψη ίδιο το σκηνικό με την Λαμία να μπαίνει πιο δυνατά και να απειλεί και τον ΟΦΗ να συνεχίζει το σκληρό του παιχνίδι. Ο Δημούτσος στο 51′ σούταρε με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μάκης Χάβος πέρασε τον Καραμάνο στη θέση του σαφώς επηρεασμένου από το τρόπο παιχνιδιού του ΟΦΗ, Καραγκούνη. Στο 58′ ο διαιτητής Ευαγγέλου σε μια πεντακάθαρη φάση που υπάρχει παράβαση του Νάστου πάνω στον Μπαράλες, δεν δίνει πέναλτι. (στην παρακάτω φώτο φαίνεται η…λαβή του Νάστου)

Σαν να μην έφτανε  αυτό, δύο λεπτά αργότερα έρχεται και το γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον Πλατέλλα σε μια περίεργη φάση να στέλνει με περιπετειώδη τρόπο τη μπάλα στα δίχτυα του Σαράνοφ. Με την είσοδο του Μαστούρ στη θέση του κακού σήμερα Μπερτόλιο, η Λαμία αύξησε την πίεση της, αφήνοντας παράλληλα πολλά κενά στην άμυνα. Σε μια αντεπίθεση του ΟΦΗ στο 74′ ο Βάντερσον γκρέμισε τον Βουό σε καλή θέση, με το φάουλ του Ντίνα να καταλήγει άουτ.

Στα τρία παίρνεις το ένα…

Το γκολ τελικά για την Λαμία ήρθε με την….τρίτη.  Αφού ο διαιτητής Ευαγγέλου σε δύο περιπτώσεις πέναλτι έδειξε “παίζεται”, στην τρίτη δεν χαρίστηκε. Ο Μαστούρ βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Νάστου, ο Μπαράλες εκτέλεσε το πέναλτι ευστοχώντας απέναντι στον Στρέζο για το 1-1. Η Λαμία συνέχισε να πιέζει με τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη, όμως το γκολ της ανατροπής να μην έρχεται. Τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων ήταν λίγα βάσει της έκβασης της αναμέτρησης, με το σκορ να μένει στο 1-1 και την Λαμία να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, ή αν θέλετε να χάνει τρεις βαθμούς.

Τι μας έμεινε

Η αντίδραση που έδειξε η ομάδα μετά το 0-1 του ΟΦΗ. Έπνιξε τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους δημιουργώντας συνεχώς φάσεις, έφτασε στην ισοφάριση όμως δεν κατόρθωσε να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή στο παιχνίδι.

ΜVP

Αναμφίβολα η είσοδος του Μαστούρ έδωσε φτερά στα πόδια της Λαμίας, ενώ ήταν αυτός που έκανε την προσπάθεια και κέρδισε το πέναλτι στο οποίο ήρθε και η ισοφάριση με τον Μπαράλες. Κράτησε μπάλα, μοίρασε παιχνίδι και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο 1-1.

Συνθέσεις

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Mάκης Χάβος)
Σαράνοφ, Σκόνδρας (61′ Βασιλαντωνόπουλος), Αναστασιάδης, Αντέτζο Βάντερσον, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Μπερτόλιο (68′ Μστούρ), Επστάιν, Καραγκούνης (55′ Καραμάνος), Μπαράλες
ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος)
Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Βουό, Πλατέλλας, Αραβίδης (60′ Ντίνας), Μιχόγεβιτς, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Νειρά (71′ Παπαστεριανός), Ποτουρίδης

Oλοκλήρωσε το πρωτάθλημα με το μυαλό στα μπαραζ / ΠΑΣ Λαμία – Ατρόμητος 0-0

Φινάλε στο φετινό πρωτάθλημα με ισοπαλία για τον ΠΑΣ Λαμία, με τους κυανόλευκους με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους να στρέφουν πλέον το βλέμμα τους στις εξελίξεις σχετικά με το θέμα των μπαράζ!

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με 10 τελικές και ένα δοκάρι για κάθε ομάδα, έλλειψε το γκολ με Λαμία και Ατρόμητο να μένουν στο 0-0.

Στο τελευταίο παιχνίδι της Λαμίας στη φετινή Super League οι κυανόλευκοι είχαν την πολυτέλεια να κάνουν ροτέισον αφού έλειπε το βαθμολογικό κίνητρο, με τον Τζανλούκα Φέστα να δίνει ανάσες σε αρκετούς ποδοσφαιριστές προχωρώντας σε συνολικά 8 αλλαγές στην αρχική 11αδα.

Ακόμη ένα καλό παιχνίδι για τους Λούκας και Σιμόν στην άμυνα οι οποίοι αν και αποκτήθηκαν μόλις τον περασμένο Γενάρη έχουν δείξει ότι έχουν πλήρη επίγνωση της κατάστασης πραγματοποιώντας σοβαρές εμφανίσεις.

Το ματς:

5′ Σέντρα ακριβείας του Ρόμανιτς για τον Μπανγκουρά, με τον τελευταίο να μην καταφέρνει να απειλήσει την εστία του Μάριτς.

11′ Ο Μουνίθ εκτελεί το φάουλ, με τον Κουλούρη να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι!

14′ φάουλ Γκέντσογλου, κεφαλιά Αντέτζο μπλόκαρε ο Μάριτς

17′ Ο Έρλινγκμαρκ έδιωξε με το κεφάλι σέντρα του Μαρτίνεθ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μαρτίνεθ σούταρε εκ νέου δύο φορές μέσα από την περιοχή, ωστόσο και τα δύο σουτ κόντραραν στα σώματα.

21′ Σουτ του Κουλούρη με το δεξί, μπλόκαρε ο Γκαραβέλης σταθερά.

25′ Δοκιμάζει από μακριά το πόδι του ο Μουνίθ, μπλοκάρει χωρίς δυσκολία ο Γκαραβέλης.

28′ Σουτ του Λούκας από τα δεξιά της περιοχής, με τους γηπεδούχους να ζητάνε κόρνερ στην πρώτη μεγάλη τους ευκαιρία στον αγώνα.

37′ Πάσα-σουτ του Κουλούρη από αριστερά της περιοχής, δεν πρόλαβε ο Τζαβίδας να μπει στη φάση.

53′ Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο, με τον Κουλούρη να κάνει ένα εξαιρετικό τακουνάκι και τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι.

55′ «Άγγιξε» το 1-0 η Λαμία!  Ο Μαρτίνεθ  πήρε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μπανγκουρά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μάριτς!

62′  Γύρισμα του Μπετινέλι στην περιοχή, με τον Κουλούρη να παίρνει την μπάλα κάνοντας ένα αδύναμο πλασέ που μπλόκαρε ο Γκαραβέλης.

68′ Σουτ του Μπετινέλι από μακριά, η μπάλα έφυγε άουτ.

71′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία! Δυνατό σουτ του Σιμόν τραντάζει το δοκάρι του Μάριτς!

88′ Δυνατό σουτ του Νταβιώτη από το κέντρο της περιοχής, απέκρουσε με το στήθος ο Γκαραβέλης.

90′ Γύρισμα του Μανουσάκη στο πρώτο δοκάρι, μπλόκαρε ο Μάριτς.

Οι συνθέσεις:

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Σιμόν, Αντέτζο, Λούκας, Μαρτίνεθ, Γκέντσογλου, Τζανδάρης, Ρόμανιτς, Νούνιες, Μπανγκουρά, Αραμπούλι.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Μάριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Έρλιννγκμαρκ, Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Σάλομον, Χαρίσης, Καρτάλης, μουνίθ, Τζαβίδας, Κουλούρης.

Πήρε το “Χ” και τον καταδίκασε / Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Λαμία 0-0

Έχοντας μια εξαιρετική αμυντική λειτουργία, αλλά και ψυχραιμία καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΣ Λαμία πήρε αυτό που ήθελε από τον αγώνα με τον Απόλλωνα Σμύρνης και πλέον θα διεκδικήσει την παραμονή της στην SuperLeague 1 μέσω της διαδικασίας των μπαράζ. #slgr #lamiafc #apollonfc #playouts #slgrinterwetten #season2021_2022

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play outs της SuperLeague 1, ο Απόλλωνας Σμύρνης υποδέχθηκε στον τελικό για μία θέση στα μπαράζ τον ΠΑΣ Λαμία.

Πήρε αυτό που ήθελε ο ΠΑΣ Λαμία, “έριξε” τον Απόλλωνα Σμύρνης στη SuperLeague 2 και πλέον έχει δυο αγώνες μπαράζ για να διεκδικήσει την παραμονή της στην SuperLeague 1.

Στο σημερινό αγώνα ο ΠΑΣ παρέμεινε ψύχραιμος καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, άντεξε στην πίεση του Απόλλωνα ενώ είχε και τις ευκαιρίες για να σκοράρει και να πάρει τη νίκη.

Το γκολ μπορεί να μην ήρθε, όμως ήρθε ο πολύτιμος βαθμός ο οποίος ανέβασε τους “κυανόλευκους” στο 25 πόντους και τους έστειλε στα μπαράζ.

“Χορταστικό” το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με αρκετές ευκαιρίες και δοκάρι για τον Βιτλή του Απόλλωνα αλλά και αρκετές τελικές για τους φιλοξενούμενους. Έπεσε αρκετά ο ρυθμός του δεύτερου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να παραμένουν σε 90 λεπτά αγώνα στο 0-0.

Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς αύριο. Χωρίς καν σήμερα για τον Απόλλωνα. Οδηγός μπορούσε να είναι μόνο ο τρόπος με τον οποίο πάλεψε στα πλέι οφ για εκείνο που έμοιαζε σχεδόν ακατόρθωτο και το έφτασε την προηγούμενη αγωνιστική να μοιάζει πιθανό. Ο κακός συνδυασμός αποτελεσμάτων, ο χείριστος συνδυασμός αποτελεσμάτων, τον έφερε σήμερα με την πλάτη στον τοίχο, τη θηλιά στο λαιμό και το πιστόλι στον κρόταφο. Όλα την ίδια στιγμή. Μπήκε γνωρίζοντας τη δυσκολία. Ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς, πιο κινητικός και πιο απειλητικός από τη νωθρή Λαμία, ωστόσο μόνο με μια κεφαλιά του Ιωαννίδη… κούνησε τον Σαράνοφ.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβαίνουν μετά το δεκάλεπτο να απειλούν κυρίως στις στημένες φάσεις και να ψάχνουν το γκολ που ουσιαστικά θα χώριζε την ήρα από το στάχυ και θα «έκλεινε» την υπόθεση τελευταία θέση της βαθμολογίας και μαθηματικά. Είχαν καλές φάσεις, όμως ο Απόλλων είχε τις μεγαλύτερες. Η πρώτη στο 26ο λεπτό με τον μεν Σλίβκα να σημειώνεται σε θέση οφσάιντ, αλλά ήταν μια φάση που θα είχε πολλή συζήτηση σε περίπτωση που η μπάλα είχε καταλήξει στα δίχτυα. Η δεύτερη και ακόμα μεγαλύτερη με κεφαλιά του Βιτλή έπειτα από ωραία σέντρα του Μαρτίνεζ και τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι της Λαμίας.

Οι κεφαλιές συνέχισαν να είναι και στο δεύτερο ημίχρονο ο βασικός τρόπος ολοκλήρωσης των επιθετικών προσπαθειών του Απόλλωνα. Προσπάθειες, οι οποίες εντείνονταν όσο περνούσε ο χρόνος, όμως ο Ντάουντα σε δύο περιπτώσεις έστειλε από πλεονεκτική θέση τη μπάλα άουτ. Ο χρόνος ξεκάθαρα δε θα κυλούσε υπέρ των γηπεδούχων, με τα πόδια να γίνονται όλο και πιο βαριά όσο περνάει ο χρόνος και την απογοήτευση να κυριαρχεί της ελπίδας, απέναντι εξάλλου σε έναν προπονητή που ήξερε πολύ καλά πώς να τους αντιμετωπίσει. Ο Τζιανλούκα Φέστα με διπλή θητεία στη Ριζούπολη ανέλαβε τη Λαμία στο έσχατο κομμάτι της σεζόν και κατόρθωσε σε πρώτη φάση να τη διατηρήσει μακριά από την τελευταία θέση, ενώ απομένει ο αγώνας μπαράζ με τον ηττημένο του Βέροια-Λεβαδειακός για να καταφέρει η Λαμία να είναι και την επόμενη σεζόν στη Super League.

Οι φιλοξενούμενοι, που φέτος δεν κέρδισαν τον Απόλλωνα σε τρία ματς, κατόρθωσαν να πάρουν τον «χρυσό» βαθμό της ισοπαλίας, παρότι καρδιοχτύπησαν στο φινάλε του αγώνα. Πρώτα στο 86’, όταν είδαν το πλασέ του αμαρκάριστου Τσιλούλη να φεύγει άουτ και δύο λεπτά μετά με το καλό σουτ του Γιαννιώτα, το οποίο έβγαλε ο Σαράνοφ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Τεννές): Σόρτσαν, Μπαξεβανίδης (58’ Φερνάντες), Ντομίνγκες, Ρόγκνε (46’ Τσίμπσαχ), Ντεντάκης, Βιτλής, Σλίβκα (79’ Τσιλούλης), Κάστρο, Μαρτίνες, Ντάουντα, Ιωαννίδης (73’ Γιαννιώτας).

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Τζάνδάρης, Μανούσος (84’ Αραμπούλι), Ντελ Πίνο (66’ Νούνιες), Καραμάνος (70’ Ρόμανιτς), Σίμον, Μπεχαράνο, Λούκας.