Μοιράστηκαν εντυπώσεις, αποβολές και βαθμούς…

Σε ένα παιχνίδι που Λαμία και Αστέρας ήθελαν τη νίκη, για διαφορετικούς λόγους η κάθε ομάδα, τελικά ο ένας βαθμός ήταν το κέρδος και για τους δύο.

Ένα παιχνίδι στο οποίο αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Βρέσκας, ο οποίος άφησε τους κυανόλευκους με παίκτη λιγότερο από το ημίωρο, ενώ είχε δυο τρεις αφορμές να αφήσει με 10 και τον Αστέρα, όμως χαρίστηκε στον Ιγκλέσιας. Απέβαλε στο 93′ τον Τσιλιανίδη με 2η κίτρινη κάρτα.

Περίπου 2000 φίλοι της Λαμίας βρέθηκαν στο ΔΑΚ για να υποστηρίξουν την ομάδα τους, ενώ αξίζει να αναφερθούμε και στην παρουσία περίπου 20 φίλων των Αρκάδων, οι οποίοι ταξίδεψαν στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας για την ομάδα τους.

Με πίνακα ξανά!

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε όλους όσους βρέθηκαν στο ΔΑΚ Λαμίας σήμερα. Και αυτό διότι προς έκπληξη όλων επαναλειτούργησε μετά από  περίπου 5 μήνες ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου. Διευκολύνοντας ακόμη περισσότερο τόσο τους δημοσιογράφους όσο και τον φίλαθλο κόσμο της ομάδας!

Έτσι ξεκίνησαν

Χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα ο Μάκης Χάβος κατάρτισε την 11αδα του δίχως αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι των Ιωαννίνων, πέραν του τραυματία Σαράνοφ, τον οποίο αντικατέστησε ο Μελίσσας. Βασιλαντωνόπουλος,Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Σκόνδρας, Δημούτσος, Μπερτόλιο, Καραμάνος, Επστάιν, Μπαράλες οι υπόλοιποι 10 του Μάκη Χάβου.

Από την άλλη ο Αστέρας του Σάββα Παντελίδη παρατάχθηκε με τους  Παπαδόπουλο, Τριανταφυλλόπουλο, Κυριακόπουλο, Kώτσιρα, Oρτέγκα, Πασαλίδη, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τόνσο, Μανιά, Καλτσά, στην επιστροφή των Παπαδόπουλου και Κυριακόπουλου στο γήπεδο που αγωνίστηκαν στο παρελθόν.

Μόλις στο 1ο λεπτό η Λαμία προσπάθησε να αιφνιδιάσει με τον Δημούτσο να βρίσκει κάθετα τον Επστάιν ο οποίος δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Παπαδόπουλο ο οποίος μπλόκαρε. Στο 5ο λεπτό η Λαμία και πάλι στο προσκήνιο μπήκε στην περιοχή των Αρκάδων με τον Πλιάτσικα να βγάζει σέντρα στον Μπαράλες ο οποίος με το κεφάλι και υπό την πίεση του Τριανταφυλλόπουλου δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνος. Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι οι γηπεδούχοι απώλεσαν μια μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με τον Μπερτόλιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ να στέλνει την μπάλα εκατοστά δεξιά από την εστία του Παπαδόπουλου.
H πρώτη καλή στιγμή των Αρκάδων ήρθε με την συμπλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού, με τον Κυριακόπουλο να σουτάρει από 25 μέτρα περίπου και την μπάλα να κοντράρει στον Πλιάτσικα και να καταλήγει κόρνερ. Έξι λεπτά μετά και πάλι ο Αστέρας στο προσκήνιο με τον Τόνσο αυτή τη φορά να σουτάρει από λίγο πιο μακρινή απόσταση στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Μόλις το ρολόι έδειξε το 30ο λεπτό του παιχνιδιού η Λαμία έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βάντερσον με 2η κίτρινη κάρτα. Να σημειωθεί πως την 1η κίτρινη την δέχθηκε τρία λεπτά νωρίτερα. Από το φάουλ πάντως που εκτελέσθηκε λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, ήρθε κόρνερ έπειτα από απόκρουση του Μελίσσα στο δεξί “Γ” της εστίας του, με τον Μανιά στην εξέλιξη της φάσης με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα άουτ. Πάντως να σημειώσουμε πως ο διαιτητής Βρέσκας θα μπορούσε να εξαντλήσει την αυστηρότητά του αποβάλλοντας τον Ιγκλέσιας για σκληρό φάουλ πάνω στον Μπαράλες.

Δύο λεπτά μετά η Λαμία άγγιξε την ισοφάριση με τον Σκόνδρα να σουτάρει σημαδεύοντας την συμβολή των δοκών του Παπαδόπουλου ο οποίος εκτινάχθηκε αλλά δεν ακούμπησε την μπάλα. To ημίχρονο έληξε χωρίς άλλη φάση με το 0-0 να παραμένει…

Ανακοίνωση στο ημίχρονο

Με πολλά παράπονα βρήκε το ημίχρονο την διοίκηση του ΠΑΣ Λαμία, λόγω της αποβολής του Βάντερσον αλλά και της ανοχής του διαιτητή Βρέσκα στο σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, εκδίδοντας ανακοίνωση η οποία ανέφερε: “Κύριοι της ΚΕΔ, φέρτε ξένους… να τελειώνουμε επιτέλους!”

Μάλιστα κατά την έξοδο των διαιτητών προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ο Π.Παπαϊωάννου τα είπε στα…γαλλικά με το διαιτητικό τρίο, όπως μπορείτε να δείτε και στην παρακάτω εικόνα.

Κακό δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό καθώς έλειψε η μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Νίκο Μελίσσα να κρατά όρθια την ομάδα του σε δύο περιπτώσεις. Στο 50′ ένα σουτ του Μανιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδιωξε με γροθιές ο Μελίσσας ενώ στο 54′ το απευθείας φάουλ του Τσιλιανίδη κατέληξε κόρνερ. Η Λαμία προσπάθησε να βγει μπροστά και να απειλήσει, το ίδιο έκανε και ο Αστέρας με την μεγάλη φάση να λείπει για το παιχνίδι. Στο 75′ ο Μελίσσας είπε δύο μεγαλοπρεπέστατα όχι, αρχικά στην κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου και στη συνέχεια σε σουτ του Καλτσά.

Η Λαμία έχασε καλή ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στο 80′ με τον Μπαράλες με κεφαλιά από φάουλ του Μπερτόλιο να σημαδεύει εκτός εστίας. Τα τελευταία λεπτά πέρασαν με τον Αστέρα να επιχειρεί να κλέψει το τρίποντο χωρίς να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βρέσκας άφησε και τους Αρκάδες με παίκτη λιγότερο, αφού απέβαλε τον Τσιλιανίδη.

Το 0-0 ήταν και το τελικό σκορ,το οποίο μάλλον ικανοποιημένους αφήνει τους γηπεδούχους έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.