Και του χρόνου θα ναι ωραία…

Η Λαμία στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννενα μπροστά σε περίπου 3000 φιλάθλους της και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Κέρκυρας με την ΑΕΚ έκανε τσεκ ιν στο εισιτήριο της Super League της επόμενης σεζόν.

Δια ποδός….Πίτι η Λαμία θα βρίσκεται και του χρόνου στα σαλόνια της Super League. O 37χρονος μέσος της ομάδας μας με ένα γκολ κομψοτέχνημα και μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ που έβγαλε τον Όμο τετ-α-τετ με τον Βελλίδη σφράγισε την παραμονή της ομάδας, μέσα στο γήπεδο της!

Οι κυανόλευκοι μετά την πρώτη ιστορική παρουσία τους στην Super League θα συνεχίσει και την νέα σεζόν με στόχο φυσικά να μείνει για πολλά χρόνια στην μεγαλύτερη κατηγορία της χώρας.
Έτσι ξεκίνησαν

Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε την ομάδα με συνταγή Παναιτωλικού αφού για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι παρέταξε τους ποδοσφαιριστές του με σύστημα 3-5-2. Ο Παπαδόπουλος ξεκίνησε για ακόμη ένα παιχνίδι κάτω από τα γκολποστ, με την τριάδα στην άμυνα να απαρτίζεται από τους Πριντέτα, Αναστασιάδη και Κουκόλη. Στα χαφ βρέθηκαν οι Όμο και Μπλάζιτς με τους Βασιλαντωνόπουλο και Παντελιάδη στις πτέρυγες, τον Πίτι σε ρόλο επιτελικού και τους Βάντερσον και Τσούκαλο στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε για ακόμη ένα παιχνίδι το 4-4-2 με τον Βελλίδη κάτω από τα δοκάρια, τους Μπουκουβάλα, Μιχαήλ, Τζημόπουλο και Σκόνδρα στην τετράδα της άμυνας, Λίλα και Νικολιά στα χαφ, Καρανίκα δεξιά, Βιντάλ δεξιά και τον Χέλκβιστ πίσω από τον προωθημένο Πέδρο Κόντε.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση θέλοντας να αιφνιδιάσουν τους κυανόλευκους  και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή μόλις στο 1′ με τον Καρανίκα να βγάζει μια μεγάλη σέντρα από τα δεξιά και τον Μπουκοβάλα να κάνει χλιαρό σουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Όμο αντίκρισε την κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα πάνω στον Μπουκοβάλα γεγονός που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες της εξέδρας. Στο 3′ ο Βάντερσον κέρδισε ένα φάουλ με τον Πίτι να εκτελεί και την μπάλα να περνά αρκετά άουτ.  Στο 10ο λεπτό οο Μπουλούλης έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, διήνυσε κάποια μέτρα και έκανε το σουτ το οποίο ήταν άστοχο, ωστόσο χειροκροτήθηκε για την προσπάθειά του.

Με την συμλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού ο Καρανίκας είδε ωραία τον Κόντε, αυτός έκανε την κεφαλιά η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ ωστόσο η φάση ήταν σαν μη γενόμενη αφού ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα ο Πίτι μετά από μία ατομική προσπάθεια έκανε κάτι σαν σέντρα σουτ με τον Βελλίδη να δείχνει αρχικά να αιφνιδιάζεται όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο μισάωρο ο Πέδρο Κόντε έκανε ωραία προσπάθεια, δοκίμασε κι το σουτ με τον Παπαδόπουλο ωστόσο να μπλοκάρει εύκολα. Επτά λεπτά αργότερα ο Νικολιάς επιχείρησε μια παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε πλάγιο άουτ.

Δύο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης η Λαμία γέμισε την περιοχή των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσαν όμως να απειλήσουν αισθητά, με τον Πίτι στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου να παίρνει την μπάλα λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και με ένα κατπληκτικό σουτ, να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Βελλίδη για το 1-0. Ένα γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον πάγκο αλλά και την κερκίδα, με τους φίλους της ομάδας να φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του Ισπανού μέσου.

Το ταμείο του ημιχρόνου

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε τον φιλοξενούμενο ΠΑΣ να μπαίνει πιο δυνατά στο γήπεδο θέλοντας να αιφνιδιάσει την Λαμία. Οι κυανόλευκοι βγήκαν σωστά σε όλα τα μαρκαρίσματα και ισορρόπησαν σταδιακά το παιχνίδι. Ο Μπουλούλης ανέλαβε το δύσκολο έργο να καλύψει το κενό του τραυματία Μπλάζιτς και το έκανε καλά χειροκροτούμενος αρκετές φορές για την προσπάθειά του.Οι “Hπειρώτες” ενέτειναν την πίεση τους προς την άμυνα της Λαμίας από το 20λεπτο μέχρι και το 35′ της αναμέτρησης χωρίς ωστόσο να φανούν απειλητικοί. Η Λαμία λίγο πριν την λήξη δημιούργησε απειλητικές καταστάσεις προς την εστία του Βελλίδη και εν τέλει δευτερόλεπτα πριν την λήξη με ένα καταπληκτικό σουτ του Πίτι πήρε προβάδισμα ενός τέρματος.

Δυναμικό ξεκίνημα και στην επανάληψη για τους Ηπειρώτες

Στην επανάληψη και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν στο 47′ με την κεφαλιά του Τζημόπουλου να μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Τσούκαλος πίεσε την αντίπαλη άμυνα, πήρε την μπάλα όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγα μέτρα έξω από την εστία του Βελλίδη. Στο 49ο λεπτό και πάλι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα με τον Κόντε μετά από ατομική ενέργεια να δοκιμάζει το σουτ και τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει και πάλι χωρίς πρόβλημα.Από την συγκεκριμένη φάση αποχώρησε τραυματίας ο Βιτάλι Πριντέτα ο οποίος στην προσπάθειά του να μαρκάρει τον Κόντε έπεσε στον αγωνιστικό χώρο ύστερα από στραβοπάτημα και αναγκάστηκε να βγει με το φορείο από τον αγωνιστικό χώρο. Στο 55′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι  με τον Τζημόπουλο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Καρανίκα.

Η Λαμία έφτασε στο 2-0 στο 62ο λεπτό με τον Πίτι να εκτελεί έξυπνα ένα κερδισμένο φάουλ από τα αριστερά, βρίσκοντας στο δεύτερο δοκάρι τον Όμο μόνο του, ο οποίος με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 74ο λεπτό ο Μιχαήλ πήρε μια κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ, με τον Μπούντνικ ένα λεπτό αργότερα να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει και αυτός λογαριασμό με την φανέλα της  Λαμίας αφού το πλασέ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Οι Γιαννιώτες μείωσαν στο 76′ με τον Χαλκιαδάκη να εξαπολύει ένα δυνατό μακρινό σουτ και την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Παπαδόπουλου.

Στο 84ο λεπτό οι κυανόλευκοι παραλίγο να χαρίσουν την ισοφάριση στους φιλοξενούμενους όταν Παντελιάδης και Παπαδόπουλος δεν συνεννοήθηκαν σωστά με τον πρώτο να απομακρύνει τελευταία στιγμή το κίνδυνο από την εστία της ομάδας του. Στο 88′ και πάλι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Καρανίκα να ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα και να σουτάρει με τον Παπαδόπουλο να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Με την συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Άντρονικ που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι δοκίμασε ένα σουτ το οποίο ήταν αρκετά άστοχο. Στα 5 λεπτά των καθυστερήσεων τίποτα δεν άλλαξε με το τελευταίο σφύριγμα του Διαμαντόπουλου να βρίσκει όλους τους ποδοσφαιριστές και το τεχνικό τιμ της ομάδας μας ένα κουβάρι, να αποθεώνονται στο κέντρο του γηπέδου.