Χωρίς κατηγορία

Την αποκαθήλωσε ο “πρώην”

Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε σήμερα η Λαμία, αφού ο Απόλλων Καλαμαριάς την νίκησε με 1-0 με γκολ ενός πρώην “μπλε” , του Χρήστου Ευσταθίου και την αποκαθήλωσε από την κορυφή του ομίλου , μένοντας στους 27 βαθμούς, 2 πίσω από τον Ηρακλή ο οποίος νίκησε με 1-0 τον Αγροτικό Αστέρα.

Η Λαμία σήμερα για πολλούς έπρεπε να χάσει, καθώς δεν άρεσε που βρισκόταν στην πρώτη θέση και αήττητη και αυτό συνέβη. Η ομάδα της Καλαμαριάς κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς χρησιμοποίησε όλες της τις δυνάμεις (και όχι μόνο).

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς μπήκαν πολύ επιθετικοί στο ματς με σκοπό να πετύχουν το γρήγορο γκολ. Πολλές φάσεις για την ομάδα της Λαμίας με αξιοσημείωτες ένα σουτ του Γκούρμα στο 3′ , μία κεφαλιά του Μουμίν στο 13′ μετά από κόρνερ του Γιενκά , το τετ ατετ του Νεόφυτου στο 25 μετά από κάθετη του Ζουλιώτη με τον Βρονταρά να προλαβαίνει και με μία εισβολή του Βασιλόγιαννη στην περιοχή των γηπεδούχων, με τον άσσο της Λαμίας να βρίσκεται στο έδαφος και τον διαιτητή να δείχνει συνέχεια στον αγώνα και όχι φαουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία προσπάθησε να κάνει ότι δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο όμως συνέβη το ακριβός αντίθετο. Στο 50′ ο Αναστασίου έκανε μία κούρσα από τα δεξία  και την τρίπλα στον Λεάντρο, έβγαλε την παράλληλη σέντρα και με την αναμπουμπούλα στην άμυνα ο Ευσταθίου έβαλε την μπάλα με τυχερό τρόπο στα δίχτυα.
Μετά το γκολ η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη.
Λίγα λεπτά μετά το γκολ ο Γκούρμα έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Δήμου όμως ο ρέφερι είχε διαφορετική άποψη και αντί για πέναλτι και αποβολή έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι.
Η Λαμία συνέχισε να δημιουργεί φάσεις με τον Βρονταρά να βρίσκεται σε μεγάλο απόγευμα , ώσπου στο 80΄ ήρθε άλλη μία αμφισβητούμενη φάση. Μετά από σέντρα του Φράγκου ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά , η μπάλα ακούμπησε στο χέρι του Δήμου (δεν υπήρχε περίπτωση να βγει από το ματς ο Δημου και να δοθεί πέναλτι) όμως και πάλι ο διαιτητής συνέχισε το ματς.

Έτσι η Λαμία έκανε την πρώτη της γκέλα στο πρωτάθλημα και έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να ανέβει στην κορυφή του πίνακα και σε συνδυασμό με το ρεπό της Λαμίας στην επόμενη αγωνιστική να πάρει διαφορά ασφαλείας (αν καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΛ στην Λάρισα.)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΠΟΛΛΩΝ 1926 (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βρονταράς, Αναστασίου (56′ Παπαδόπουλος), Γαλανόπουλος, Δήμου, Ευσταθίου (71′ Βαγγελόπουλος), Καράμπελας (46′ Καπετάνος), Κουρούπης, Μπιτσάκος, Νατσιόπουλος, Παπαστεργιανός, Τσούτσης
ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης (62′ Φράγκος), Λεάντρο, Ρεπετσάς (81′ Αντωνόπουλος), Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Μουμίν, Γιενκά, Γκούρμα, Νεόφυτος (69′ Χαϊκάλης)
ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Καλαμαριάς.
Β’ιντεο με τα στιγμιότυπα του ματς σε πολύ λίγο.