Κατώτερη των περιστάσεων…

Σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της επί εποχής Χάβου, η Λαμία ήταν άτολμη, άνευρη και ακίνδυνη και ηττήθηκε δίκαια από την ΑΕΚ με  για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Aυτογκόλ από τον Αναστασιάδη στην επανεμφάνιση του σε παιχνίδι πρωταθλήματος.

Με 3 τελικές στο παιχνίδι δεν θα μπορούσε να διεκδιικήσει κάτι παραπάνω. Η Λαμία δεν εμφανίστηκε ποτέ στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και από δυο λάθη της, ήρθαν ισάριθμα γκολ για τους γηπεδούχους. Πλέον η ομάδα μας θα προσπαθήσει να επανέλθει στις καλές εμφανίσεις την ερχόμενη εβδομάδα κόντρα στον Ολυμπιακό.

Έτσι ξεκίνησαν

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις παρέταξε την ομάδα μας ο Μακης Χάβος στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, με μόνη αλλαγή αυτή του Σκόνδρα ως παρτενέρ του Μπλάζιτς στα χαφ, στη θέση του τιμωρημένου λόγω καρτών Δημούτσου. Από  εκεί και έπειτα ο Ασίγκμπα διατήρησε τη θέση του στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Βάντερσον με τους Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλο, Αντέτζο, Πλιάτσικα, Επστάιν, Μπερτόλιο, Καραμάνο και Μπαράλες να συμπληρώνουν την 11αδα. Να σημειωθεί πως ο Καραμάνος τελικά πήρε φανέλα βασικού παρότι είχε χάσει αρκετές προπονήσεις μεσοβδόμαδα.

Από την άλλη ο Μαρίνος Ουζουνίδης με τις γνωστές απουσίες επέλεξε τους Τσιντωτα, Γκάλο , Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Άλεφ, Γαλανόπουλο, Μάνταλο, Μπογιέ, Κλωναρίδη και Πόνσε σε σύστημα 4-2-3-1.

Γρήγορο γκολ, ακίνδυνη Λαμία, κατηφορικό ΟΑΚΑ

Αν και η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι η Λαμία ήταν αυτή που είχε την πρώτη καλή στιγμή και λίγο έλειψε να παγώσει το ΟΑΚΑ, με τον Μπερτόλιο ν βγάζει κάθετη στον Μπαράλες ο οποίος έφυγε μόνος από πλάγια θέση, όμως καθυστέρησε και το σουτ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Τσιντώτας. Η ΑΕΚ ωστόσο ευτύχησε να προηγηθεί από ένα τραγικό λάθος του Ασίγκμπα ο οποίος γύρισε την μπάλα στην άμυνα, ο Μάνταλος έκλεψε, έβγαλε και τη σέντρα για τον Πόνσε ο οποίος στη κίνηση έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σαράνοφ, στο 13ο λεπτό. Επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή στιγμή με τον Μάνταλο να βγάζει ωραία στην πλάτη της άμυνας τον Πόνσε ο οποίος πάτησε περιοχή, σούταρε, με τον Σαράνοφ με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει. Στο 37ο λεπτό μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Μπογιέ να περνά με περίτεχνη ενέργεια από αριστερά όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε και την παράλληλη σέντρα με τον Πόνσε αρχικά να σουτάρει και τον Σαράνοφ να κάνει σπουδαία επέμβαση και στην επαναφορά ο Γκάλο με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σαράνοφ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Σέρβος πορτιέρο έκανε και πάλι σπουδαία απόκρουση σε σουτ του Μπογέ κρατώντας αυτό το 1-0.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ βρήκε και ένα 2ο γρήγορο γκολ και πάλι από λάθος της Λαμίας. Ο Σαράνοφ έκανε άσχημο διώξιμο, ο Μπογέ έβγαλε παράλληλη σέντρα με τον Αναστασιάδη στη προσπάθεια του να διώξει να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του. Κοντά στο 3-0 η ΑΕΚ ατο 58′ με τον Κλωναρίδη να βγάζει παράλληλη σέντρα από δεξιά και τον Πόνσε να στέλνει τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα άουτ. Η Λαμία προσπάθησε να μειώσει με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού με τον Μπερτόλιο να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά με τους γηπεδούχους να χάνουν και πάλι την ευκαιρία για ένα 3ο γκολ στο 80′ όταν ο Γκάλο είδε με ωραία σέντρα τον Πόνσε στην μικρή περιοχή ο οποίος πλάσαρε με τον Σαράνοφ να διώχνει και πάλι. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπερτόλιο με ατομική ενέργεια έκανε ένα σουτ με τον Τσιντώτα να μαζεύει ενώ στο 88′ ο Σαράνοφ είπε και πάλι όχι σε εξ επαφής κεφαλιά του Οικονόμου. Ένα λεπτό αργότερα νέο δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Αλμπάνη από δεξιά να πλασάρει και την μπάλα να καταλήγει στην οριζόντια δοκό. Το 2-0 δεν άλλαξε με την Λαμία να μένει στους 11 βαθμούς δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του 1ου γύρου.

Τι μας έμεινε

Ήταν το χειρότερο παιχνίδι της Λαμίας από την ημέρα που ανέλαβε ο Μάκης Χάβος τα ηνία της. Μια Λαμία άνευρη και άτολμη η οποία δεν κατάφερε να γίνει απειλητική πλην της φάσης του 2ου λεπτού και το χαμένο τετ-α-τετ του Μπαράλες. Δύο λάθη της άμυνας έδωσαν δύο εύκολα γκολ στην ΑΕΚ (το ένα αυτογκόλ του Αναστασιάδη) η οποία ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι. Η Λαμία παρουσίασε σημάδια κόπωσης, απόρροια της υπερπροσπάθειας της προηγούμενης Δευτέρας απέναντι στον ΠΑΟΚ. Δεν μας είχε συνηθίσει σε τέτοιες εμφανίσεις η Λαμία και μοιραία αφήνει απογοητευμένους τους φιλάθλους της. Πλέον καλείται να βρει αντίδραση σε ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι που ακολουθεί, αυτό με τον Ολυμπιακό, την ερχόμενη εβδομάδα στο Γ. Καραϊσκάκης.

Καλύτερος παίκτης της Λαμίας

Στην γενικότερη μετριότητα της ομάδας μας στο σημερινό παιχνίδι οι Μπερτόλιο και Σαράνοφ ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει στο αποψινό παιχνίδι. Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός από την μία ο οποίος ήταν ο πιο δραστήριος κυανόλευκος ποδοσφαιριστής και από τα πόδια του προήλθαν οι συνολικά 3 τελικές προσπάθειες της Λαμίας. Από την άλλη ο Σέρβος κίπερ κράτησε την εστία του σε αρκετές περιπτώσεις και απέτρεψε από τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ. Ακόμη μια καλή εμφάνιση για τον πορτιέρο της ομάδας μας.

Συνθέσεις

ΑΕΚ(Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντωτας, Γκάλο , Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Άλεφ (56′ Μοράν), Γαλανόπουλος (83′ Τσόσιτς), Μάνταλος (72′ Αλμπάνης), Μπογιέ, Κλωναρίδης , Πόνσε

ΠΑΣ Λαμία(Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Πλιάτσικας (13′ Aναστασιάδης), Αντέτζο, Ασίγκμπα (73′ Παπαργυρίου), Καραμάνος, Μπλάζιτς, Μπερτόλιο, Βασιλαντωνόπουλος, Επστάιν, Μπαράλες (54′ Ρόμανιτς)