Match Center

Είχε την υπεροχή, έμεινε στο μηδέν

Lamiara

Μπροστά σε περίπου 3000 κόσμο που βρέθηκε στο ΔΑΚ μετά από ένα μήνα που απουσίασε η ομάδα από την έδρα της, το συγκρότημα του Μάκη Χάβου  έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, έχασε ευκαιρίες και έμεινε στο 0-0 με την Ξάνθη.

Επιστροφή λοιπόν της ομάδας μας στην έδρα της, με τον αγωνιστικό χώρο να μην δείχνει σε καλή κατάσταση λόγω των ακραίων καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν στην περιοχή και γενικότερα σε όλη την Ελλάδα το τελευταίο διάστημα, παρά την αλλαγή του χλοοτάπητα.

Ο Μάκης Χάβος παρέταξε την ομάδα με τρεις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Παναιτωλικό. Πιο συγκεκριμένα τις θέσεις των Βασιλαντωνόπουλου και Καραμάνου πήραν οι Καραγκούνης και Δημούτσος με τον Σκόνδρα να καλύπτει τη θέση του δεξιού οπισθοφύλακα.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η Λαμία απείλησε με τον Επστάιν να σουτάρει και τον Ζίβκοβιτς να μαζεύει εύκολα. Στο 6ο λεπτό νέα καλή στιγμή για τους κυανόλευκους με τον Μπερτόλιο να ανοίγει ωραία αριστερά στον Καραγκούνη ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει όμως ο Λυσγάρας αλλοίωσε την προσπάθεια του.Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν με τον Σαρπόνγκ να κάνει την κούρσα και να σουτάρει από αριστερά με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σαράνοφ. Η Ξάνθη έφτασε κοντά στο 0-1 στο 23ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Σαρπόνγκ ο Γέντριτσεκ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ με τον Σαράνοφ να διώχνει ενστικτοδώς και τον Αναστασιάδη σε δεύτερο χρόνο να απομακρύνει τον κίνδυνο για την άμυνα της Λαμίας. Την καλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων διαδέχθηκε μία εξίσου καλή στιγμή της Λαμίας με τον Επστάιν να βλέπει απέναντι τον Μπαράλες, αυτός έκανε τη σέντρα σουτ με τους αμυντικούς της Ξάνθης να διώχνουν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 35ο λεπτό με τον Οκάν ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Καραγκούνη και σούταρε με την μπάλα να καταλήγει δοκάρι και άουτ. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι Ακρίτες χάνουν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Λυσγάρα να παίρνει κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σαρπόνγκ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Οκάν με τον Σαράνοφ με τα πόδια να διώχνει. Στη τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Καραγκούνης πήρε κεφαλιά από σέντρα του Σκόνδρα με την μπάλα να περνά λίγα χιλιοστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς,

Το ταμείο του ημιχρόνου:

Ένα καλό και ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο στο ΔΑΚ Λαμίας με την  ομάδα μας να μπαίνει με ενθουσιασμό στο παιχνίδι έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας για τα πρώτα 15 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι στη συνέχεια. Αρκετές καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες. Για την Λαμία και πάλι ο Μπερτόλιο ήταν ο μαέστρος της επίθεσης με τον Καραγκούνη να κάνει κακό παιχνίδι.

Υπεροχή, φάσεις με ήρωες τους Σαράνοφ κι Ζίβκοβιτς

Στην επανάληψη oι κυανόλευκοι μπήκαν και πάλι δυναμικά με στόχο φυσικά ένα γρήγορο γκολ. Στο 48′ ο Μπερτόλιο σούταρε και η μπάλα κατέληξε άουτ ενώ τρια λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έβγαλε ωραία σέντρα για τον Μπαράλες ο οποίος δεν πρόλαβε να μπει στη φάση. Στο 61ο λεπτό ξανά κοντά στο γκολ η Λαμία με τον Επστάιν να σεντράρει από αριστερά και τον Καραγκούνη να σουτάρει με τον Κασάδο να διώχνει σωτήρια με το κεφάλι ενώ δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Καραγκούνης με σουτ αυτή τη φορά απείλησε και τον Κασάδο και πάλι να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Στο 69ο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Δημούτσου κατέληξε κόρνερ. Η Ξάνθη άγγιξε το γκολ στο 71΄με τον Σαράνοφ να λέει διπλό όχι στον Κασάδο σε μιά φάση που ο τερματοφύλακας της ομάδας μας έδειξε τα ρεφλέξ του.  Πολλές φάσεις στη συνέχεια στην εστία των φιλοξενούμενων με την Λαμία να εντίνει την πίεση της ψάχνοντας το γκολ. Αυτό δεν ήρθε με τον Ζίβκοβιτς στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού να κάνει τρομερή επέμβαση σε σουτ του Μπλάζιτς.

Το 0-0 δεν άλλαξε, η Λαμία πήρε τον δεύτερο βαθμό της στο πρωτάθλημα και υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή τον ΌΦΗ σε ένα παιχνίδι do or die όπου θα παλέψει για το τρίποντο.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία(Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας (85′ Βασιλαντωνόπουλος) , Aναστασιάδης, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Μπερτόλιο, Καραγκούνης (73′ Καραμάνος), Επστάιν (82′ Μαστούρ), Μπαράλες

Ξάνθη(Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σουλεϊμάν (51′ Τζουρίτσκοβιτς), Μπαξεβανίδης, Κοβάσεβιτς (67′ Ντε Λούκας), Καντά (87′ Αλμέιδα), Σαρπόνγκ, Γέντρισεκ, Σιλλά, Κασάδο, Λισγάρας, Καμαρά

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε την σεζόν και τώρα….διακοπές

Απόλλων Σμύρνης και Λαμία έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή στη Super League Interwetten έπαιξαν ένα ανοικτό ματς, χωρίς άγχος, στη Ριζούπολη, με την ομάδα της Φθιώτιδας να φεύγει με το διπλό (0-1) χάρη στο τέρμα του Ρόμανιτς στο 10′. Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελαφρά Ταξιαρχία είχε την υπεροχή, ωστόσο δεν κατάφερε ποτέ να βρει την ισοφάριση. (περισσότερα…)

Αποχαιρέτησε τη σεζόν στο “Αθανάσιος Διάκος” με ήττα / ΠΑΣ Λαμία – ΟΦΗ 0-2

Lamiara

Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για φέτος η Λαμία ήταν ανώτερη του ΟΦΗ, είχε δύο δοκάρια, κατοχή και πολλές φάσεις όμως ένα γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων και άλλο ένα στο τελευταίο πεντάλεπτο, έδωσαν το τρίποντο σωτηρίας στους Κρητικούς οι οποίοι εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους.

Έτσι ξεκίνησαν το ματς οι δύο προπονητές

Ο Γρηγορίου δεν έκανε αρκετές αλλαγές και ξεκίνησε τον Επασί στο τέρμα τον Βλάχο δεξιά, τον Μαρτίνεθ αριστερά και τους Αντέτζο και Τζανετόπουλο στο κέντρο της άμυνας. Πιο μπροστά ξεκίνησε ο Γκούγκα με τον Τζανδάρης ενώ στα άκρα είχαμε τους Γκαζαριάν από τη μία και τον Ντέλετιτς από την άλλη. Μόνος του μπροστά ο Καραμάνος ενώ από πίσω του έπαιξε ο Βασιλακάκης.

Από την άλλη ο Νιόπλιας, έβαλε τον Βάτερμαν στο τέρμα, τους Βούρο, Διαμαντή και Βαφέα στην τριαδα της άμυνας, αριστερό φουλ μπακ τον Κοροβέση και δεξιά τον Μαρινάκη. Πιο μπροστά τους ο Μεγιάδο με τον Σακόρ, ενώ στα άκρα ο Κοροβέσης και ο Σαρδινερο. Στην επίθεση οι Ντε Γκουζμάν και Γιάννου.

Το ματς:

Το ματς ξεκίνησε όσο χειρότερα μπορούσε να φανταστεί ο ΠΑΣ Λαμία. Μόλις στο 5΄ο Σακόρ παίρνει την μπάλα από τον Μεγιάδο και με δυνατό σουτ την στέλνει στο βάθος των διχτύων του Επασί. Άπιαστο σουτ, καθώς και δυνατό ήταν και από καλή απόσταση αλλά και ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ ήταν ολομόναχος.

Η Λαμία ευτυχώς αμέσως βρήκε τα πατήματά του και έφτασε στο γκολ τρεις φορές… Ο Μαρτίνεθ αρχικά απείλησε με ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Βάτερμαν ενώ μετά ακολούθησαν τα δοκάρια του Γκαζαριάν και του Τζανετόπουλου. Αμφότεροι, έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά το δοκάρι, μία το κάθετο και μία το οριζόντιο τους είπε «όχι».

Μία ακόμη τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 25΄ότα ο Μεγιάδο πέταξε την μπάλα στον Σαρδινέρο, αυτός την πάσαρε στον Γιάννου ο οποίος βρέηθε απέναντι στον Επασί, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ του είπε δύο φορές «όχι» κρατώντας το 0-1.

Η Λαμία προσπάθησε και πάλι να ανακτήσει την κατοχή της μπάλας και να ξαναπάρει τον έλεγχο του αγώνα και στο 28΄ο Ντέλετιτς μετά από προσπάθεια του Καραμάνου, έκανε ένα γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή των Κρητικών, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Σέντρα σουτ του Κοροβέση από τα αριστερά στο 33΄ο Επασί μαζεύει σταθερά. Η μπάλα άλλαζε συνεχώς πόδια στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, οι δύο ομάδες έπαιζαν αρκετά ψηλά θέλοντας να παίξουν ποδόσφαιρο και όχι να κλειστούν στα μετόπισθεν.

Απίστευτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Σαρδινέρο να σουτάρει η μπάλα να φεύγει προς τα πλάγια, εκεί όπου έτρεξε να την προλάβει ο Γιάννου. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων, έκανε το σουτ από δύσκολη θέση αλλά ο Επασί ήταν και πάλι εκεί για τον σταματήσει.

Το σκορ του αγώνα δεν άλλαξε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και το 0-1 παρέμεινε. Η Λαμία είχε τις κλασσικές ευκαιρίες, όμως ο ΟΦΗ είχε το γκολ που τον έβαλε από το πρώτο πεντάλεπτο μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του Γρηγοριου, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, προσπάθησε να αντιδράσει, εν μέρη το κατάφερε αλλά δυσκολεύοταν μπροστά από το αντίπαλο τέρμα. Η ατυχία βέβαια, στα δύο δοκάρια του Γκαζαριάν και του Τζανετόπουλου δεν επέτρεψε στην ομάδα της Φθιώτιδας, να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση.

Με τρεις αλλαγές μπήκε στην επανάληψη η Λαμία

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την Λαμία αλλαγμένη στον αγωνιστικό χώρο αφού ο Μιχάλης Γρηγορίου προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Λάζαρ Ρόμανιτς, Γκουστάβο Ταϊρόν και Ντάνι Μπεχαράνο τα τρία νέα πρόσωπα στο γήπεδο για του κυανόλεκους στις θέσεις των Γκαζαριάν, Γκούγκα και Βασιλακάκη.

H πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι στο 52′ κέρδισαν φάουλ σε εξαιρετικό σημείο από μαρκάρισμα του Αντέτζο στον Σαρδινέρο στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντε Γκουζμάν με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Η Λαμία είχε ένα 7λεπτο κυριαρχίας βομβαρδίζοντας με φάσεις την περιοχή του Βάτερμαν, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους αυτή σε κάποιο γκολ. Από την άλλη ο ΟΦΗ δυσκολευόταν να κρατήσει τη μπάλα προσπαθώντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.
Στη μοναδική αντεπίθεση με αξιώσεις ήρθε και το 0-2 για τον ΟΦΗ δια ποδός Ντε Γκουζμάν ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την μπαλία που έφτασε στα πόδια του έπειτα από αρκετές κόντρες και κρέμασε τον Επασί.
Το σκορ δεν άλλαξε με τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει το τρίποντο και την παραμονή του στην κατηγορία.

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης, Γκούγκα, Βασιλακάκης, Γκαζαριάν, Ντέλετιτς, Καραμάνος

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Σακόρ, Μαρινάκης, Βαφέας, Βούρος, Διαμαντής, Γιάννου, Σαρντινέρο, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Κοροβέσης