Είχε την υπεροχή, έμεινε στο μηδέν

Μπροστά σε περίπου 3000 κόσμο που βρέθηκε στο ΔΑΚ μετά από ένα μήνα που απουσίασε η ομάδα από την έδρα της, το συγκρότημα του Μάκη Χάβου  έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, έχασε ευκαιρίες και έμεινε στο 0-0 με την Ξάνθη.

Επιστροφή λοιπόν της ομάδας μας στην έδρα της, με τον αγωνιστικό χώρο να μην δείχνει σε καλή κατάσταση λόγω των ακραίων καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν στην περιοχή και γενικότερα σε όλη την Ελλάδα το τελευταίο διάστημα, παρά την αλλαγή του χλοοτάπητα.

Ο Μάκης Χάβος παρέταξε την ομάδα με τρεις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Παναιτωλικό. Πιο συγκεκριμένα τις θέσεις των Βασιλαντωνόπουλου και Καραμάνου πήραν οι Καραγκούνης και Δημούτσος με τον Σκόνδρα να καλύπτει τη θέση του δεξιού οπισθοφύλακα.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η Λαμία απείλησε με τον Επστάιν να σουτάρει και τον Ζίβκοβιτς να μαζεύει εύκολα. Στο 6ο λεπτό νέα καλή στιγμή για τους κυανόλευκους με τον Μπερτόλιο να ανοίγει ωραία αριστερά στον Καραγκούνη ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει όμως ο Λυσγάρας αλλοίωσε την προσπάθεια του.Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν με τον Σαρπόνγκ να κάνει την κούρσα και να σουτάρει από αριστερά με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σαράνοφ. Η Ξάνθη έφτασε κοντά στο 0-1 στο 23ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Σαρπόνγκ ο Γέντριτσεκ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ με τον Σαράνοφ να διώχνει ενστικτοδώς και τον Αναστασιάδη σε δεύτερο χρόνο να απομακρύνει τον κίνδυνο για την άμυνα της Λαμίας. Την καλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων διαδέχθηκε μία εξίσου καλή στιγμή της Λαμίας με τον Επστάιν να βλέπει απέναντι τον Μπαράλες, αυτός έκανε τη σέντρα σουτ με τους αμυντικούς της Ξάνθης να διώχνουν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 35ο λεπτό με τον Οκάν ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Καραγκούνη και σούταρε με την μπάλα να καταλήγει δοκάρι και άουτ. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι Ακρίτες χάνουν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Λυσγάρα να παίρνει κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σαρπόνγκ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Οκάν με τον Σαράνοφ με τα πόδια να διώχνει. Στη τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Καραγκούνης πήρε κεφαλιά από σέντρα του Σκόνδρα με την μπάλα να περνά λίγα χιλιοστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς,

Το ταμείο του ημιχρόνου:

Ένα καλό και ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο στο ΔΑΚ Λαμίας με την  ομάδα μας να μπαίνει με ενθουσιασμό στο παιχνίδι έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας για τα πρώτα 15 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι στη συνέχεια. Αρκετές καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες. Για την Λαμία και πάλι ο Μπερτόλιο ήταν ο μαέστρος της επίθεσης με τον Καραγκούνη να κάνει κακό παιχνίδι.

Υπεροχή, φάσεις με ήρωες τους Σαράνοφ κι Ζίβκοβιτς

Στην επανάληψη oι κυανόλευκοι μπήκαν και πάλι δυναμικά με στόχο φυσικά ένα γρήγορο γκολ. Στο 48′ ο Μπερτόλιο σούταρε και η μπάλα κατέληξε άουτ ενώ τρια λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έβγαλε ωραία σέντρα για τον Μπαράλες ο οποίος δεν πρόλαβε να μπει στη φάση. Στο 61ο λεπτό ξανά κοντά στο γκολ η Λαμία με τον Επστάιν να σεντράρει από αριστερά και τον Καραγκούνη να σουτάρει με τον Κασάδο να διώχνει σωτήρια με το κεφάλι ενώ δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Καραγκούνης με σουτ αυτή τη φορά απείλησε και τον Κασάδο και πάλι να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Στο 69ο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Δημούτσου κατέληξε κόρνερ. Η Ξάνθη άγγιξε το γκολ στο 71΄με τον Σαράνοφ να λέει διπλό όχι στον Κασάδο σε μιά φάση που ο τερματοφύλακας της ομάδας μας έδειξε τα ρεφλέξ του.  Πολλές φάσεις στη συνέχεια στην εστία των φιλοξενούμενων με την Λαμία να εντίνει την πίεση της ψάχνοντας το γκολ. Αυτό δεν ήρθε με τον Ζίβκοβιτς στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού να κάνει τρομερή επέμβαση σε σουτ του Μπλάζιτς.

Το 0-0 δεν άλλαξε, η Λαμία πήρε τον δεύτερο βαθμό της στο πρωτάθλημα και υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή τον ΌΦΗ σε ένα παιχνίδι do or die όπου θα παλέψει για το τρίποντο.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία(Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας (85′ Βασιλαντωνόπουλος) , Aναστασιάδης, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Μπερτόλιο, Καραγκούνης (73′ Καραμάνος), Επστάιν (82′ Μαστούρ), Μπαράλες

Ξάνθη(Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σουλεϊμάν (51′ Τζουρίτσκοβιτς), Μπαξεβανίδης, Κοβάσεβιτς (67′ Ντε Λούκας), Καντά (87′ Αλμέιδα), Σαρπόνγκ, Γέντρισεκ, Σιλλά, Κασάδο, Λισγάρας, Καμαρά