Match Center

Δεν κατάφερε να σφραγίσει την παραμονή στο Αγρίνιο η Λαμία

Η Λαμία αν και είχε την δυνατότητα να σφραγίσει από σήμερα την πραμονή της στην κατηγορία μετά την ήττα της Κέρκυρας με 3-1 από τον Αστέρα Τρίπολης δεν κατάφερε να φύγει με τον βαθμό από το Αγρίνιο, με την ομάδα μας να θέλει ακόμα έναν βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της.

Η…λαβωμένη Λαμία δεν κατάφερε να μείνει όρθια στο Αγρίνιο και γνώρισε την ήττα με 1-0 χάρη σε γκολ πέναλτι του Ντίας. Πλέον η παραμονή της ομάδας μας θα κριθεί στο σπίτι της όπου την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννενα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι επιβάλλοντας το ρυθμό τους στο παιχνίδι ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις στην εστία του Παπαδόπουλου. Η Λαμία ατύχησε να χάσει και τον Μπλάζιτς στο 28ο λεπτό με τον Μπάμπη Τεννέ να περνά στη θέση του τον Άντρονικ. Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων καταγράφηκσε στο 42′ όταν ο Μοράρ σούταρε με τον Παπαδόπουλο να του λέει όχι, με την Λαμία να απαντά στην επόμενη φάση με σουτ του Τσούκαλου. Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους όταν ο Μοράρ έκανε την ατομική προσπάθεια, πέρασε δύο ποδοσφαιριστές της Λαμίας όμως δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια του.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Τ. Δέλλα μπήκαν με την ίδια όρεξη στην αναμέτρηση ψάχνοντας το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα και πιθανότατα την νίκη σε ένα κλειστό παιχνίδι. Σε δύο περιπτώσει στο 48′ και το 53′ ο Ρόσα δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο, με τον Μπάμπη Τεννέ να γεμίζει και άλλο το κέντρο του περνώντας τον Κουτρομάνο στη θέση του Μπούντνικ. Τελικά το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε από την άσπρη βούλα στο 74ο λεπτό όταν ο Ασίγκμπα ανέτρψε τον Ντίας εντός περιοχής και ο Μοράρ ανέλαβε την εκτέλεση δεν  δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το  1-0. Η Λαμία αφυπνίστηκε από το γκολ που δέχθηκε και επιχείρησε να βγει μπροστά και να απειλήσει ωστόσο δεν το έκανε με αξιώσεις.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα είχαν και δοκάρι στο 89′ με τον Ντίας σε μία αντεπίθεση με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους γηπεδούχους  νικητές. Να σημειωθεί πως λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης ο Ασίγκμπα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Oι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Τ. Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Αργκούς, Μαρινάκης, Ρόσα, Τσοκάνης, Μοράρ, Ντίας, Ρότσα, Μάζουρεκ, Μπράβο

ΠΑΣ Λαμία (Μπ. Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Μπεν Τζεμιά, Μπλάζιτς (28′ Άντρονικ), Μπουλούλης, Ακόστα, Τσούκαλος, Βασιλαντωνόπουλος(77′ Φράγκος), Μπούντνικ

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.