Νίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει…

Σε ένα παιχνίδι από το οποίο κρατάμε τους 3 βαθμούς αλλά και το καλό πρόσωπο της ομάδας μας στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία έφτασε τελικά στην νίκη με 1-0 επί της αξιόμαχης Ζακύνθου.

Η προσέλευση του κόσμου δεν ήταν μεγάλη και αυτό λόγω της διεξαγωγής του Ράλλυ Ακρόπολης το οποίο τραβά όλα τα βλέμματα αυτό το Σαββατοκύριακο.

Πέραν τούτου όμως περίπου 1000 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν στο ΔΑΚ για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.

Τις εντυπώσεις της αναμέτρησης έκλεψαν δύο ποδοσφαιριστές, ένας για κάθε ομάδα. Από πλευράς Λαμίας ο Νατσιόπουλος ο οποίος πέτυχε ένα ακόμη καταπληκτικό γκολ στην επανεμφάνισή του μετά από πολύ καιρό στην αρχική ενδεκάδα, ενώ από πλευράς Ζακύνθου ο γκολκίπερ Παπαδόπουλος έσωσε την ομάδα του από το να δεχθεί και άλλα γκολ με σπουδαίες επεμβάσεις.

Το χειροκρότημα της κερκίδας κέρδισε και ο νεαρός άσσος της ομάδας μας Ιωάννης Παπαευθυμίου ο οποίος πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Δημήτρη Σπανό.

Επίσης και στο εξωαγωνιστικό κομμάτι κρατάμε της επανεμφάνιση των οργανωμένων της κερκίδας οι οποίοι τραγούδησαν και πάλι ύστερα από καιρό για την αγαπημένη τους ομάδα, δίνοντας παλμό στο ΔΑΚ και δείχνοντας πως τα όποια προβλήματα υπήρχαν αρχίζουν να κάμπτωνται.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τώρα η Λαμία όπως στους περισσότερους αγώνες στην έδρα της μπήκε πιο δυνατά και απείλησε αρχικά με τον Μπουλούλη να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Παπαδόπουλο να απομακρύνει. Στο 15′ και σε ένα κόρνερ για την ομάδα μας ο Ντάσιος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στην γραμμή της εστίας αλλά δεν βρέθηκε κανένα πόδι να την σπρώξει στα δίχτυα με τον Πεχλιβανόπουλο να απομακρύνει.

Η Ζάκυνθος προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με τους Ζαϊρί και Σταματή, με τους Ντάσιο και Γιαλούση όμως να τους περιορίζουν σε μεγάλο βαθμό. Και έτσι στο 22′ ήρθε το γκολ για την ομάδα μας με τον Νατσιόπουλο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας έξω από την μεγάλη περιοχή να κάνει την κοφτή ντρίπλα και να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Παπαδόπουλου. Μετά το γκολ η Λαμία είχε τις ευκαιρίες της και για άλλα γκολ όμως ο εξαιρετικός Παπαδόπουλος δεν άφηνε περιθώρια για κάποιο γκολ. Αρχικά στο 31′ ο Σιατραβάνης σούταρε με τον γκολκίπερ να διώχνει εντυπωσιακά ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Πίντο πήρε την μπάλα έκανε κοντρολ και γυριστό σουτ στην κίνηση με τον Παπαδόπουλο να δηλώνει και πάλι παρών. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο η Λαμία έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι να κάνει το 2-0 με τον Καραή να βγαίνει στην κόντρα ύστερα από καταπληκτικ΄πάσα-τακουνάκι του Πίντο, έκανε την ντρίμπλα στον τερματοφύλακα όμως καθυστέρησε αισθητά να σουτάρει και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Στην επανάληψη η Λαμία κατέβασε ταχύτητα και λίγο έλειψε να το πληρώσει στο 49′ με τον Ζαϊρί να κάνει το μπάσιμο στην περιοχή, να σουτάρει με τον Πίτκα να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση για τις δύο ομάδες αφού και οι δύο αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου. Έπρεπε να φτάσουμε στο 83′ για να δούμε μία καλή ευκαιρία για την ομάδα μας και συνάμα ακόμη μία εξαιρετική απόκρουση του Παπαδόπουλου. Συγκεκριμένα ο Σιατραβάνης έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά, “έκοψε” προς τον άξονα και σούταρε στο “Γ” του Παπαδόπουλου ο οποίος εκτινάχθηκε και έδιωξε εντυπωσιακά.
Στο 90′ και έπειτα από τις πολλές αλλαγές που δοκίμασε ο Δημήτρης Σπανός ο Ντάσιος βρέθηκε σε θέση αριστερού εξτρέμ, έκανε ωραία ντρίμπλα και μπήκε στην περιοχή, δοκίμασε ένα συρτό σουτ στην δεξιά γωνία του Παπαδόπουλου ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να διώξει με τα πόδια.

Έτσι λοιπόν το 1-0 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και η ομάδα μας πανηγύρισε ακόμη μία εντός έδρας νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Παπαργυρίου (68′ Κοτσώνης), Γιαλούσης, Ντάσιος, Σιλιγαρδάκης, Τζόκιτς, Καραγιάννης, Σιατραβάνης, Καραλής (57′ Παπαευθυμίου), Πίντο (88′ Σιλιγαρδάκης)

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Βάνια Ραντίνοβιτς): Παπαδόπουλος, Ορφανίδης, Πεχλιβανόπουλος (81′ Αντωνίου), Κυριακίδης, Τσιάμης, Καμπούρης (46′ Κρολ), Αποστόλου, Ζέλιος (73′ Κάρδαρης), Ζαϊρί, Κουρέλλας, Σταματής

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας