Match Center

Ηττήθηκε αλλά άφησε υποσχέσεις…

Στο ντεμπούτο του Μάκη Χάβου στον κυανόλευκο πάγκο η Λαμία εμφανίστηκε βελτιωμένη σε σχέση με τα δύο παιχνίδια που προηγήθηκαν στο πρωτάθλημα, είχε αρκετές ευκαιρίες όμως πλήρωσε το κακό τελευταίο οκτάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και την αποβολή του Δημούτσου νωρίς στο δεύτερο, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0.

Και λέμε για την αποβολή του Δημούτσου διότι η Λαμία παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε με τον Βάντερσον, στην πιο αξιόλογη φάση της επανάληψης να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Μέγιερι.

Λιγότεροι από 2000 οι φίλοι του αθλήματος στις εξέδρες του Περιστερίου. Με περίπου 60 φιλάθλους της στο πλευρό της ταξίδεψε η Λαμία στο Περιστέρι οι οποίοι για ένα ακόμη παιχνίδι βρέθηκαν δίπλα στην αγαπημένη τους ομάδα.

Από τους ποδοσφαιριστές που βρέθηκαν στο Περιστέρι το παρόν στον πάγκο δεν έδωσε ο Χακίμ Μαστούρ ο οποίος κόπηκε από την αποστολή και το ντεμπούτο του θα καθυστερήσει τουλάχιστον για μια αγωνιστική.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι με διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ωστόσο ανήκε στους γηπεδούχους όταν στο 11ο λεπτό κέρδισαν ένα φάουλ από αριστερά με την εκτέλεση του από τον Ουγκράι να διώχνει σωτήρια ο Βασιλαντωνόπουλος με το κεφάλι. Η Λαμία είχε καλή στιγμή στο 18′ με τον Καραγκούνη ο οποίος από καλή θέση λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή σούταρε ψηλά άουτ. Στο 22′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το 0-1 με τον Μπερτόλιο να κουβαλάει τη μπάλα και να ανοίγει ωραία δεξιά για τον αφύλακτο Βασιλαντωνόπουλο ο οποίος έκανε ωραίο σουτ και τον Καρασαλίδη να σώζει σωτήρια την εστία της ομάδας του. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ήταν σειρά των γηπεδούχων να φτάσουν κοντά στο γκολ με τον Ουγκράι (ο οποίος έκανε και το ντεμπούτο του σήμερα) να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 36ο λεπτό η Λαμία διαμαρτύρεται για εις βάρος της πέναλτι το οποίο δεν δόθηκε όταν ο Μπερτόλιο άνοιξε την μπάλα ξεπερνώντας τον Καρασαλίδη ο οποίος στην προσπάθεια του να τον σταματήσει τον σπρώχνει εντός περιοχής με τον διαιτητή Ζαχαριάδη να δείχνει παίζεται. Δύο λεπτά αργότερα ο Αναστασιάδης άφησε την θέση του στον Καρυπίδη καθώς από προηγούμενο μαρκάρισμα ένιωσε ενοχλήσεις και δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει. Στο 41ο λεπτό ο Μάντσον δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από απόσταση 40 μέτρων περίπου με τον Σαράνοφ να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ. Τελικά οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την πίεση των τελευταίων λεπτών σκοράροντας στο 43ο λεπτό με τον Ενσικουλού να βγάζει σέντρα στην καρδιά της κυανόλευκης άμυνας και τον Κουλούρη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του εξευδετερομένου Σαράνοφ.

To ταμείο του ημιχρόνου:

Η Λαμία για πρώτη φορά φέτος έπαιξε καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο από το 1ο λεπτό. Οι κυανόλευκοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου από τον Ατρόμητο και αν ήταν λίγο πιο τυχεροί θα είχαν πάρει και το προβάδισμα. Συνολικά τέσσερις τελικές είχε η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους στο τελευταίο οκτάλεπτο του πρώτου 45λέπτου και βρήκαν το γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα θα λέγαμε. Από την Λαμία ο Μπερτόλιο ήταν ο κινητήριος μοχλός της επίθεσης και σε αυτό το παιχνίδι.

Στοίχισε η αποβολή…

Στην επανάληψη και στο 49′ ένα σουτ του Μπαράλες μέσα από την περιοχή δεν είχε τύχη με τους κυανόλευκους να μένουν με 10 ποδοσφαιριστές με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού λόγω αποβολής του Δημούτσου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μάντσον.  Μια αποβολή που όπως αποδείχθηκε αργότερα κόστισε στην ομάδα καθώς της στέρησε το δικαίωμα να πιέσει επί ίσοις όροις τον Ατρόμητο για να φτάσει στην ισοφάριση. Πέντε λεπτά αργότερα η Λαμία βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση με τον Μπερτόλιο να κάνει το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα πόδια του Επστάιν (είχε περάσει νωρίτερα στη θέση του Καραγκούνη) ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει τον Μέγιερι με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να του λέει όχι!  Έπρεπε να φτάσουμε στο 75ο λεπτό για να δούμε ακόμη μια καλή φάση για την Λαμία με τον Μπερτόλιο να εκτελεί ένα φάουλ και τον Μπαράλες με το κεφάλι να δυσκολεύει τον Μέγιερι ο οποίος έπεσε στην δεξιά ρίζα του δοκαριού του για να διώξει σε κόρνερ. Ο Ατρόμητος έφτασε μια ανάσα από το 2-0 με τον Ενσικουλού να ανοίγει στον Ούμπιδες ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ και τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι χάνουν νέα μεγάλη ευκαιρία αυτή τη φορά με τον Ενσικουλού να σουτάρει από θέση τετ-α-τετ και τον Σαράνοφ να του μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Η Λαμία παίζοντας το τελευταίο της χαρτί βγήκε μπροστά τα τελευταία λεπτά και έφτασε λίγα εκατοστά από την ισοφάριση αλλά η εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον σταμάτησε στην συμβολή των δοκών του Μέγιερι…Τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν διαδικαστικού χαρκτήρα με το 1-0 να μένει μέχρι τελευταίό λεπτό

Οι συνθέσεις:
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Σάκιτς, Γιαννούλης, Χατζηϊσαΐας, Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Μάντσον (71′ Ούμπιδες), Βασιλακάκης (78′ Κωτσόπουλος), Ουγκράϊ (59′ Μπουσούλαζιτς) , Ενσικουλού, Κουλούρης

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης (39΄ Καρυπίδης, Αντέτζο, Βάντερσον, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Μπερτόλιο, Καραμάνος (70′ Σκόνδρας), Καραγκούνης (62′ Επστάιν), Μπαράλες.

Μοιρασιά στη Ριζούπολη με κοινό κέρδος τον βαθμό / Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Λαμία 0-0

APOLLAM

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της SuperLeague 1 ο ΠΑΣ Λαμία φιλοξενήθηκε στο γήπεδο «Γεώργιος Καμάρας» από τον Απόλλων Σμύρνης.

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε στο «Γεώργιος Καμάρας» με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης με τον οποίο και αναδείχθηκε ισόπαλος με 0-0 σκορ.

Έναν σημαντικό βαθμό πήρε η ομάδα του ΠΑΣ Λαμία στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο είχε ορισμένες καλές ευκαιρίες παρόλο αυτά το δεύτερο 45λεπτο κύλισε αργά και βασανιστικά και χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο.

Αξίζει βέβαια να αναφέρουμε τις επιστροφές του Λάζαρ Ρόμανιτς και Κρίστοφερ Νούνιες μετά από 1 μήνα απουσίας!

Το ματς:

Δυναμικά στον αγώνα μπήκε η ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος στο 5΄έχασε τεράστια ευκαιρία. Έβγαλε ο Γκαραβέλης την κεφαλιά του Άλβες, από κοντά στη συνέχεια αστόχησε ο Ιωαννίδης. Πρώτη μεγάλη τελική προσπάθεια στο ματς και ήταν για τους γηπεδούχους.

Πίεση ψηλά απο τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Φέστα να ζητάει από τους παίκτες του να μην σταματήσουν να πιέζουν τους αντίπαλους αμυντικούς της Λαμίας. Από την άλλη ο ΠΑΣ, με 3-4-3 για πρώτη φορά φέτος, προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα, να επιβάλλει τον ρυθμό του αλλά μάταια για τα πρώτα δέκα λεπτά τουλάχιστον.

Πρώτη καλή φάση για τη Λαμία στο 18΄όταν ο Προβυδάκης από τα δεξιά έβγαλε ωραία σέντρα προς το πίσω δοκάρι, εκεί όπου βρέθηκε ο Ελευθεριάδης. Ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία στο 24΄του αγώνα. Ο Προβυδάκης ανέλαβε να εκτελέσει το φάουλ που κέρδισε η Λαμία λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Απόλλωνα. Ο ακραίος αμυντικός από την Κρήτη εκτέλεσε εξαιρετικά για να στείλει τη μπάλα παρόλο αυτά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κότσαρη. Άτυχος ο Προβυδάκης σε αυτή τη φάση.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Φαν Λα Πάρα ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή του Τσιλούλη στο ματς, έκανε ένα σουτ από μακρινή απόσταση, ο Γκαραβέλης παρόλο αυτά έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Ντεντάκης, αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έδιωξαν μακριά τον κίνδυνο.

Στο 37΄ο Ταϊρόν εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Μαζουλουξής πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Λίγο πριν ολοκληρώσουμε το 45 λεπτό του αγώνα, ο Λισγάρας έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 1-0. Ο Ντεντάκης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο αρχηγός του Απόλλωνα έκανε το γυριστό αλλά ο Γκαραβέλης εκτινάχθηκε στο αριστερό του δοκάρι και έδιωξε μακριά τον κίνδυνο.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τη Λαμία να κάνει το 0-1! Ο Ταϊρόν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε άψογα τον Αραμπούλι με κάθετη πάσα, ο Γεωργιανός προχώρησε τόσο όσο έπρεπε, σούταρε αλλά αρχικά ο Κότσαρης με ασταθή απόκρουση και έπειτα ο Μπρούνο Άλβες έδιωξαν τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Κάστρο βρήκε χώρο, δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 55΄του αγώνα αυτή η φάση.

Η Λαμία, απάντησε στο σουτ του μέσου των γηπεδούχων με ένα σουτ του Ελευθεριάδη και αυτό από μακρινή απόσταση και μάλιστα είχε και την ίδια κατάληξη με αυτό του Κάστρο… ψηλά άουτ.

Από χλυαρό έως βαρετό θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κάποιος τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς από τις λίγες αλλά καλές ευκαιρίες του πρώτου 45λεπτου, περάσαμε στα αρκετά λάθη και των δύο ομάδων και στις λιγοστές έως ανύπαρκτες τελικές ευκαιρίες.

Στο 65΄του αγώνα ο Γρηγορίου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Λάζαρ Ρόμανιτς με τον Σέρβο εξτρέμ να παίρνει χρόνο συμμετοχής μετά από αρκετές ημέρες απουσίες λόγω τραυματισμού.

Μάλιστα, ο Ρόμανιτς είχε και ένα σουτ στο παιχνίδι, στο 79΄του αγώνα, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Λίγο νωρίτερα στον είχε περάσει και ο Νούνιες στη θέση του Ταϊρόν μετά από 1 μήνα απουσίας!

Ο Φαν Λα Πάρα έπεσε στη μεγάλη περιοχή στο 84΄ ζητώντας πέναλτι από μαρκάρισμα του Μαρτίνεθ, όμως ο Σιδηρόπουλος έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το ματς, όμως δεν έδεινε κίτρινη κάρτα στον επιθετικό του Απόλλωνα για θέατρο.

Το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος του αγώνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό αλλά σε καμία περίπτωση τις εντυπώσεις…

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Απόλλωνας Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Λισγάρας, Τουτουαρίμα, Μπρούνο Άλβες, Φατιόν, Παμλίδης, Κάστρο, Ιωαννίδης, Σλίβκα, Τσιλούλης

Αναπληρωματικοί: Κυρίτσης, Βιτλής,Μαρτίνες, Παπαγεωργίου, Ματέι, Κραγιόπουλος, Φαν Λα Πάρα, Ντάουντα

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Adejo, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Martinez, Προβυδάκης, Bejarano, Γκέντσογλου, Ελευθεριάδης, Tyronne, Arabuli

Αναπληρωματικοί: Σαράνοφ, Γκόλεμιτς, Νούνιες, Ρόμανιτς, Σαραμαντάς, Σκόνδρας, Τσούκαλος, Βύντρα, Βλαχομήτρος

Ήττα με ανατροπή από αχρείαστο πέναλτι / ΠΑΣ Λαμία – Παναθηναϊκός 1-3

Από τα χαμόγελα και την ικανοποίηση του πρώτου ημιχρόνου… στην απογοήτευση του δευτέρου. Ο ΠΑΣ Λαμία δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα έναντι του Παναθηναϊκού, χάνοντας με 1-3.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο τον Παναθηναϊκό από τον οποίο και ηττήθηκε με 1-3 σκορ.

Ο Αραμπούλι σκόραρε για τον ΠΑΣ Λαμία, ενώ για τον Παναθηναϊκό δίχτυα βρήκαν οι Λούντγκβιστ, Μακέντα με πέναλτι και Μαουρίτσιο λίγο αργότερα.

Το ματς:

Με ένα εντελώς αμυντικό σχήμα, ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε τον ΠΑΣ Λαμία στον σημερινό αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Τριάδα στην άμυνα ενώ ο Ταϊρόν κάθισε στον πάγκο για να πάρει τη θέση του ο Τζανδάρης με τον Γκέντσογλου και τον Μπεχαράνο.

Στα πρώτα λεπτά του ματς, ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς βέβαια να έχει απειλητικές τάσεις. Από το 7΄και μετά άρχισε η φιλοξενούμενη ομάδα να απειλεί την άμυνα της Λαμίας, η οποία δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερο πρόβλημα.

Δέκα λεπτά πέρασαν στο Πανθεσαλλικό με τις δύο ομάδες να μην έχουν δημιουργήσει ούτε μία τελική φάση. Ο μεν Παναθηναϊκός είχε μία φλύαρη κατοχή, ο δε ΠΑΣ περίμενε τις επιθέσεις των «πρασίνων» για να τις αναχαιτίσει.

Ένα φάουλ στο 11΄με τον Βιγιφάνιες να εκτελεί με γέμισμα, η άμυνα της Λαμίας και πιο συγκεκριμένα ο Αντέτζο έδιωξε αρχικά με κεφαλιά ενώ ο Μαρτίνεθ μετέπειτα έδιωξε μακριά τη μπάλα.

Photo Credits: SuperLeague 1 / Reporter Images

Ένα λεπτό αργότερα, ο Χούανκαρ από τα αριστερά προσπάθησε να βρει τον Καρλίτος στο πίσω δοκάρι της Λαμίας με μία ψηλοκρεμαστή σέντρα, όμως ο Γκαραβέλης βγήκε και μπλόκαρε με άλμα τη μπάλα αρκετά εύκολα.

Δυστυχώς, σε ένα ακόμη ματς η Λαμία και ο Γρηγορίου αναγκάζονται να αλλάξουν τα σχέδιά τους. Ο Τζανδάρης, στο 18΄αποχώρησε ως αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του πήρε ο Ταϊρόν και όπως είναι λογικό το πλάνο του Έλληνα τεχνικού άλλαξε καθώς μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικούς ποδοσφαιριστές όσο αφορά το στυλ τους και τα φυσικά τους προσόντα.

Στο 20΄ ο Βιγιαφάνιες προσπάθησε με κάθετη πάσα να βρει τον Καρλίτος, όμως ο Τζανετόπουλος με ωραίο τάκλιν ανέκοψε την προσπάθεια του Αργεντινού ποδοσφαιριστή, αποκρύνοντας προς στιγμήν τον κίνδυνο.

Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι στο 25΄και ήταν για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιτάλ, δοκίμασε το πόδι του από πλεονεκτική θέση, όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σωτήρια τη μπάλα, κρατώντας το 0-0. Λίγα δεύτερα μετά, ο Καρλίτος έπεσε στον αγωνιστικό χωρίς να τον μαρκάρει αντίπαλος. Τελικά, ο Ισπανός σέντερ φορ αποχώρησε καθώς είχε μυϊκό πρόβλημα και ο Μακέντα πέρασε στη θέση του.

Η πρώτη τελική ευκαιρία για τη Λαμία ήρθε λίγο πριν ολοκληρώσουμε το πρώτο μισάωρο του αγώνα. Ο Αραμπούλι δοκίμασε το πόδι, η μπάλα κόντραρε στον Βέλεθ ενώ το «ριμπάουντ» πήρε ο Ταϊρόν ο οποίος αν και γλίστρησε σούταρε για να μπλοκάρει τη μπάλα ο Μπρινιόλι.

Photo Credits: Yannis Simopoulos / ΠΑΕ ΠΑΣ Λαμία

Στο 33΄ωραία ανάπτυξη του Παναθηναϊκού, σούταρε από μακριά ο Βιτάλ, αλλά και πάλι μπλόκαρε ο Γκαραβέλης, ο οποίος σε έναν ακόμη αγώνα ήταν εξαιρετικός.

Ο Παναθηναϊκός απειλούσε αλλά η Λαμία σκόραρε!

Μία δύο καλές ευκαιρίες των «πρασίνων» δεν κατέληξαν σε γκολ. Σε γκολ όμως κατέληξε η εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Μανούσου από τα αριστερά και η κεφαλιά «οβίδα» του Αραμπούλι! Στο 35΄λοιπόν, στην πρώτη κλασσική ευκαιρία στο παιχνίδι, η Λαμία άνοιξε το σκορ με τον Γεωργιανό σέντερ φορ να βρίσκει δίχτυα!

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο και στις καθυστερήσεις του 45λεπτου, ο Χούνκναρ μετά από ωραία συνεργασία με τον Λούντκβιστ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στα δύο λεπτά καθυστερήσεις που έδειξε ο τέταρτος διαιτητής δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο, εκτός από ένα κόρνερ των φιλοξενούμενων, το οποίο και δεν εκμεταλλεύτηκαν. Το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε έτσι όπως άρχισε και το πρώτο. Η ομάδα του Παναθηναϊκού είχε την κατοχή της μπάλας, έκανε το παιχνίδι του, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο όσο αφορά στο να απειλήσει τη Λαμία.

Στο 47΄ο Μακέντα έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από προσπάθεια του Λούντγκβιστ αλλά ο Ιταλός σέντερ φορ δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο άφαντος μέχρι το 55΄Λούκας Βιγιαφάνιες, έκανε μία πολύ ωραία ενέργεια, πλάσαρε στον Λούντγκβιστ λίγο έξω από την περιοχή του Γκαραβέλη, με τον μέσος του Παναθηναϊκού να σουτάρει για το 1-1. Δυστυχώς, η άμυνα του ΠΑΣ δεν άντεξε στην πίεση και δέχθηκε το γκολ…

Στο 58΄ ο Χατζηγιοβάνης σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Γκαραβέλης του είπε «όχι» μπλοκάροντας τη μπάλα. Ένα φάουλ και ένα κόρνερ του Προβυδάκη ήταν οι πρώτες ευκαιρίες του ΠΑΣ Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 61΄ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 1-2 αλλά ο Βιτάλ στην αντεπίθεση της ομάδας του, άργησε τόσο όσο χρειαζόταν ο Προβυδάκης για να γυρίσει και να τον «κόψει» με ένα αποτελεσματικό τάκλιν.

Απίστευτη πάσα του Γκέντσογλου πίσω από κέντρο προς τον Αραμπούλι, με τον Έλληνα μέσο να βγάζει επί της ουσίας τον Γεωργιανό σε θέση πλάγια τετ α τετ. Ο Αραμπούλι σούταρε με το εξωτερικό μέρος του ποδιού του αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 70΄ο Γρηγορίου έκανε την δεύτερή του αλλαγή και πέρασε στο παιχνίδι τον Τσούκαλο, ο οποίος πέρασε στη θέση του σκόρερ Αραμπούλι. Στο παιχνίδι λίγο αργότερα πέρασε και ο Σκόνδρας, ο οποίος πήρε τη θέση του Μπεχαράνο. Ο Βολιβιανός, λίγα λεπτά νωρίτερα είχε δείξει πως αντιμετωπίζει πρόβλημα χωρίς βέβαια να φαίνεται πως είναι κάτι σοβαρό.

Καλή ευκαιρία για τη Λαμία στο 73΄με τον Μανούσο να δοκιμάζει το πόδι του αλλά και τα αντανακλαστικά του Μπρινιόλι, ο οποίος κατάφερε και μπλόκαρε τη μπάλα. Λίγο αργότερα, ο Χουάνκαρ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε στην περιοχή της Λαμίας, σούταρε αλλά ο Αντέτζο πρόλαβε και έβαλε το πόδι του, αλλοίωσε την πορεία της μπάλας, η οποία έφτασε χωρίς πρόβλημα στα χέρια του Γκαραβέλη.

Καταπληκτική επέμβαση του Γκαραβέλη στο 82΄του αγώνα! Ο Παλάσιος βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε απο καλή θέση, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Λαμία μπλόκαρε κρατώντας το 1-1. Στο 84΄ οΤζανετόπουλος ανέτρεψε τον Μαουρίσιο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Η φάση πήγε στο VAR και επιβεβαιώσε την απόφαση του διαιτητή.

Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-2….

Τραγική εξέλιξη για την ομάδα της Λαμίας, η οποία βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο να κερδίζει με 1-0 και στην επανάληψη και μέσα σε 25 λεπτά έφτασε να χάνει με 1-2. Σα να μην έφτανε αυτό και λίγα λεπτά μετά το γκολ του Μακέντα, ο Μαουρίτσιο σε μία κόντρα επίθεση των «πρασίνων» έγραψε το 1-3.

«Τραγωδία» για τον ΠΑΣ Λαμία δυστυχώς…

Στα 4 λεπτά καθυστερήσεων του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, η Λαμία για ακόμη μία φορά δεν καταφέρνει να πάρει νίκη εντός έδρας… έστω και αν έπαιζε στο Πανθεσσαλικό για τους γνωστούς λόγους.

Οι αρχικές ενδεκάδες του αγώνα:

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαρτίνεθ, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Γκέντσογλου, Μανούσος, Αραμπούλι

Αναπληρωματικοί: Σαράνοφ, Ελευθεριάδης, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Σκόνδρας, Τσούκαλος, Ταϊρόν, Βύντρα, Βλαχομήτρος

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Λούντγκβιστ, Χατζηγιοβάνης, Καρλίτος, Βιτάλ, Βιγιαφάνιες

Αναπληρωματικοί: Διούδης, Αλεξανδρόπουλος, Μακέντα, Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες, Αϊτόρ, Σιδεράς, Παλάσιος, Μαουρίτσιο