Ανατροπή, τρίποντο με σωτήρα τον Μελίσσα

Ασταμάτητη. Η Λαμία τρέχει ένα σερί τριών αγώνων χωρίς απώλεια αφού πανηγύρισε μια ακόμη σπουδαία νίκη, αυτή την φορά απέναντι στον Ατρόμητο και μάλιστα με ανατροπή με τον Μελίσσα να χρεώνεται την μίση χάρη στην εξαιρετική επέμβασή του στην τελευταία φάση.

Πως να πέσει; H Λαμία έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και με κορυφαίους τους Πίτι, Μπεχαράνο και Μελίσσα νίκησε και τον Ατρόμητο και ατενίζει το μέλλον με υπέρμετρη αισιοδοξία… Την Τετάρτη υποδέχεται τον Απόλλων Σμύρνης με την ψυχολογία στα ύψη όπου το τρίποντο θα της δώσει τεράστια βαθμολογική ανάσα.

Δυνατό παρόν στις κερκίδες του ΔΑΚ από τους φιλάθλους της Λαμίας αφού στο ΔΑΚ βρέθηκε περίπου 3000 κόσμος. Ωραία ατμόσφαιρα από τους οργανωμένους της Λαμίας οι οποίοι μοίρασαν χαρτάκια, είχαν και την συνδρομή της τρομπέτας δίνοντας ρυθμό στους ποδοσφαιριστές. Αξίζει να σημειωθεί πως εκπρόσωποι των φιλάθλων στην ανάπαυλα ευχαρίστησαν τον υπεύθυνο ασφαλείας του Ατρομήτου για την άψογη φιλοξενία στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Έτσι άρχισαν

Ο Μάκης Χάβος άκουσε τις απαιτήσεις των φιλάθλων της ομάδας και έδωσε φανέλα βασικού στον Πίτι ο οποίος στην επιστροφή του στο ΔΑΚ καταχειροκροτήθηκε. Οι υπόλοιποι 10 από πλευράς Λαμίας ήταν οι Μελίσσας,
 Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Επστάιν, Τομάς, Σκόνδρας, Βάντερσον, Μπαράλες και Δημούτσος.
Από την άλλη ο Νταμίρ Κάναντι έκανε κάτι αντίστοιχο δίνοτντας φανέλα βασικού στον Ουάρντα μαζί με τους
Μέγιερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐα, Μπουσούλατζιτς, Κιβρακίδη, Μάντσον, Κουλούρη, Μπρούνο, Ρισβάνη και Ενσικουλού

Με αέρα… Κυπέλλου και Πίτι η Λαμία

Αγωνιστικά η Λαμία μπήκε με αέρα…Κυπέλλου στο παιχνίδι έχοντας αυτό τον ενθουσιασμό στο παιχνίδι της και τον αέρα που της έδιναν στα πόδια οι περίπου 35000 φίλοι της που βρέθηκαν στο ΔΑΚ.  Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν κάποιες καλές στιμές με σουτ των Τομάς και Επστάιν χωρίς όμως να είναι το κάτι ιδιαίτερο. Ο Ατρόμητος απείλησε 1η φορά στο 17′ με τον Ενσικουλού να σουτάρει πάνω στον Μελίσσα. Στην επόμενη φάση ο Μπαράλες ξεσήκωσε το ΔΑΚ αφού με έξοχο αριστερό σουτ έστειλ τη μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό γάμα της εστίας του Μέγερι. Στο 23′ και πάλι ο Μπαράλες μετά από ωραία σέντρα του Πίτι στη καρδιά της μικρής περιοχής έκανε την κεφαλιά όμως ήταν εύκολη η δουλειά του Μέγερι να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο ημίωρο νέα μεγάλη ευκαιρία για τους κυανόλευκους με τον Πίτι, ο οποίος κουβάλησε την μπάλα, έκανε και το σουτ με την μπάλα να περνά για δεύτερη φορά στο παιχνίδι ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Μέγερι. Στη φάση αυτή μάλιστα ακολουθούσε μόνος του ο Τομάς από δεξία και αν τον έβλεπε ίσως είχε προηγηθεί στο σκορ η Λαμία, όμως ο 37χρονος Ισπανός επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση. Στο 43′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με τον Ουάρντα να εκτελεί απευθείας ένα κερδισμένο φάουλ, αναγκάζοντας τον Μελίσσα να διώξει με τις γροθιές ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σκόνδρας με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Μέγερι.

Το ταμείο του ημιχρόνου

Η επιστροφή του Πίτι και ο ενθουσιασμός από τις νίκες επί του Παναθηναϊκού έδωσαν νέα πνοή στην ομάδα. Η Λαμία ήταν καλύτερη στο 1ο ημίχρονο με τον Πίτι να επιστρέφει σαν να μην έλειψε μια μέρα. Δημιούργησε φάσεις, ολοκλήρωσε και μόνος του αρκετές και άγγιξε σε 2 περιπτώσεις το γκολ.

Ολική ανατροπή και 2-1 δια χειρός Μελίσσα…

Τρομερός ρυθμός με το καλησπέρα στο 2ο ημίχρονο με τις δύο ομάδες μέσα σε 5 λεπτά να πετυχαίνουν από 1 γκολ. Ήταν ο Ατρόμητος αυτός που προηγήθηκε στο 47′ με τον Κουλούρη μετά από σέντρα του Ουάρντα σε κενή εστία να ανοίγει το σκορ. Η αντίδραση της Λαμίας ήταν άμεση με τον Τομάς στο 50′ να ισοφαρίζει το παιχνίδι.  Η Λαμία που συνέχισε να πιέζει έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή στο 76′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερτόλιο που σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Μέγερι, με τον Μπαράλες με πέναλτι που κέρδισε ο Δημούτσος ένα λεπτό αργότερα να κάνει το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στο 85′ ο Ουάρντα παραλίγο να φέρει το ματς στα ίσια με το πλασέ του από το ύψος της μεγάλη περιοχής να περνά λίγο έξω από την εστία του Μελίσσα.

Ο Ατρόμητος έψαξε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, η άμυνα της Λαμίας ήταν αδιαπέραστη, με το 2-1 να μένει ως το τέλος, με τον Μελίσσα στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης να κάνει ίσως την επέμβαση της ζωής του στο σουτ του Κουλούρη…