Κύπελλο

Ανάγκη για βαθμούς με σύμμαχο την παράδοση

Η Λαμία έρχεται αντιμέτωπη για ακόμη μια φορά με τον Παναθηναϊκό, σε μια αναμέτρηση που θα κρίνει πολλά για την μετέπειτα πορεία της ομάδας μας στην μάχη που δίνει για να φύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Λίγες μέρες μετά την νικηφόρα αναμέτρηση του Κυπέλλου, το ΔΑΚ φοράει και πάλι τα καλά του για να υποδεχτεί τους “πράσινους” σε ένα γήπεδο που δεν τους πάει καθόλου. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη θέλει την νίκη ώστε να παραμείνει εντός πεντάδας, όμως τα πολλά προβλήματα που την ταλανίζουν αλλά και η κακή παράδοση δεν είναι σύμμαχοι του Έλληνα τεχνικού.

Η ομάδα μας αυτή τη στιγμή έχει συγκεντρώσει 11 βαθμούς, ευρισκόμενη στην 14η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει συγκομιδή 23 βαθμών, σε μια ιδιαίτερη σεζόν που η αλήθεια είναι ότι κυριαρχούν ευχάριστα και αισιόδοξα συναισθήματα.

Τα πλάνα των προπονητών

Παρά την ήττα στις καθυστερήσεις από τον Άρη, η εικόνα της ομάδας μας ήταν αρκετά καλή στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, με την ήττα να έρχεται στις λεπτομέρειες. Βάζοντας αυτά τα δεδομένα, ο Μάκης Χάβος θα επιλέξει την παρακάτω σύνθεση.

Ο Σαράνοφ θα κάτσει κάτω από τα δοκάρια, με τους Βασιλαντωνόπουλο, Βάντερσον δεξιά και αριστερά αντίστοιχα και τους Πλιάτσικα, Αντέτζο κεντρικούς αμυντικούς. Στο κέντρο θα τοποθετηθούν οι Μπεχαράνο και Δημούτσος, ενώ οι Μπερτόλιο, Καραμάνος και Τομάς θα παίξουν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Χερόνιμο Μπαράλες.

Στην αντίπερα όχθη, ο Γιώργος Δώνης αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα, καθώς δεν μπορεί να υπολογίζει στους Κουρμπέλη, Ινσούα, Πούγγουρα και Κουλιμπαλί. Αυτές οι απουσίες τον αναγκάζουν να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του ως εξής.

Ο Διούδης θα υπερασπιστεί την εστία των “πρασίνων”, με τους Γιόχανσον, Κολοβέτσιο, Μαυρομάτη και Χατζηθεοδωρίδη να αποτελούν την αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων. Στο κέντρο θα επιλεχτεί το δίδυμο Κάτσε, Δώνη, ενώ αριστερά στην επίθεση θα παίξει ο Μουνιέ, δεξιά ο Χατζηγιοβάνης, με τον Μπουζούκη να έχει ρόλο δεκαριού πίσω από τον προωθημένο Μακέντα.

Υπέρ της η παράδοση

Η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό θα είναι μόλις η πέμπτη εντός έδρας στην ιστορία, με τις προηγούμενες να αφήνουν θετικό πρόσημο για τη  Λαμία. Συγκεκριμένα, η αρχή έγινε το μακρινό 1968 για το Κύπελλο με την Λαμία τότε να αντέχει για 90 λεπτά, αναγκάζοντας τους πράσινους να παίξουν στην παράταση και να επικρατήσουν τελικά με 2-1. Την περσινή σεζόν, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην  Super League, όταν ο αγώνας της όγδοης αγωνιστικής έληξε ισόπαλος 1-1. Δύο μήνες μετά, στις 21 Δεκέμβρη του 2017 ήρθε ο ιστορικός αγώνας του Κυπέλλου, στον οποίο η Λαμία ισοπέδωσε τους “πράσινους” με 4-1, καθαρίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στους “8”, ενώ πριν μόλις λίγες μέρες η ομάδα του Χάβου πήρε ελαφρύ προβάδισμα στο ΔΑΚ με 1-0. Μένει να δούμε αν η θετική εντός έδρας παράδοση θα έχει συνέχεια…

Αναλυτικά :

*Mε κλικ στις ημερομηνίες θυμηθείτε μέσα από το lamiaragate3.gr τι είχε συμβεί σε εκείνες τις αναμετρήσεις

Η ήττα στο ΟΑΚΑ

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η ομάδα μας ήταν κατώτερη των περιστάσεων, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 από την νεανική ομάδα του Παναθηναϊκού. Ο Γιάννης Μπουζούκης με δυνατό σουτ έβαλε μπροστά τους “πράσινους” στο 15o λεπτό, όμως ο Αντέτζο με κεφαλιά ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η εικόνα της Λαμίας δεν ήταν η πρέπουσα, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, και κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα με τέρμα του Εμμανουηλίδη. Προς το τέλος της αναμέτρησης, ο Κουρμπέλης ευστόχησε σε πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Θυμηθείτε εδώ την αναμέτρηση.

Τα πεπραγμένα του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την χρονιά με πολλά οικονομικά και διοικητικά προβλήματα, αναγκάζοντας τον Γιώργο Δώνη να χτίσει μια νεανική και χωρίς εμπειρίες ομάδα. Το τέλος του πρώτου γύρου δείχνει ότι έχει γίνει εξαιρετική δουλειά, με τους “πράσινους” να έχουν μαζέψει 23 βαθμούς και να βρίσκονται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Αν συνυπολογίσει κανείς και την τιμωρία των 6 βαθμών, μπορεί να συμπεράνει ότι η ομάδα του Δώνη άξιζε να είναι πολύ ψηλότερα.

Συνολικά, ο Παναθηναϊκός έχει 8 νίκες, 5 ισοπαλίες και 2 ήττες, με τα τέρματα να είναι 25 υπέρ και 14 κατά. Ο Φεντερίκο Μακέντα είναι ο πρώτος σκόρερ με 6 τέρματα, ενώ οι νεαροί Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης, Χατζηθεοδωρίδης συμβάλλουν σημαντικά στην πορεία της ομάδας.

• 23 βαθμούς σε 15 αγωνιστικές έχει συγκεντρώσει ο Παναθηναϊκός, ξεκινώντας μάλιστα με -6 λόγω τιμωρίας
  • Ο Φεντερίκο Μακέντα με 6 τέρματα είναι ο πρώτος σκόρερ των “πρασίνων”, ενώ ακολουθεί ο Γιόχανσον με 4.
  • Ο Παναθηναϊκός έχει τον μικρότερο μέσο όρο ηλικίας (23) στο Πρωτάθλημα.
  • 9.243 είναι ο μέσος όρος εισιτηρίων, με τον κόσμο του Παναθηναϊκού να αγκαλιάζει την προσπάθεια που γίνεται.