Χωρίς κατηγορία

Το κάστρο ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ….

Η Λαμία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, έδειξε διάθεση και ψυχή και στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, κρατώντας το “Κάστρο της” όρθιο…

Το κάστρο δεν πέφτει με τίποτα. Η Λαμία βρέθηκε να ηττάται με 0-2 όμως με τον Ακόστα αλλά και τον Βουό στη τελευταία φάση του παιχνιδιού έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Με τερματοφύλακα τον Παντελιάδη ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η ομάδα μας.

Αρκετός κόσμος για ακόμη ένα παιχνίδι στο ΔΑΚ Λαμίας, αλλά και περίπου 80 φίλοι των φιλοξενούμενων οι οποίοι ταξίδεψαν από το Αγρίνιο για να εμψυχώσουν την ομάδα τους.

Επιστροφή και του Λουίτζι Τσενάμο στο ΔΑΚ, εκεί όπου πέρυσι έζησε μεγάλες στιγμές πανηγυρίζοντας την άνοδο στην μέγαλη κατηγορία. Αποθεώθηκε και κατά το ζέσταμα αλλά και κατά το άκουσμα του ονόματός του από τα μεγάφωνα του γηπέδου.

Για την ομάδα μας η αρχική 11αδα δεν συμπεριλάμβανε τον Ανέστη Αναστασιάδη ο οποίος προτιμήθηκε να προφυλαχτεί. Αναλυτικά η ομάδα μας παρατάχθηκε με τον Παπαδόπουλο κάτω από τα γκολποστ, τους Παντελιάδη, Κουκόλη, Ασίγμπα και  Κουτρομάνο από αριστερά προς τα δεξιά, Όμο και Μπλάζιτς στα χάφ, Ακόστα αριστερά, Βασιλαντωνόπουλο δεξιά, λίγο πιο μπορστά σε ρόλο επιτελικού τον Πίτι και στην κορυφή τον Κόστα Βάντερσον.

Η ομάδα ξεκίνησε την αναμέτρηση πιέζοντας σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Μάλιστα στο 6ο λεπτό ο Βάντερσον κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο, ανέλαβε και την εκτέλεση με την μπάλα να χτυπά πάνω στα σώματα. Oι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ σε μία ανυποψίαστη στιγμή στο 12′ όταν ο Mαρινάκης επιχείρησε μια σέντρα-σουτ από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Ασίγκμπα και κατέληξε στο δοκάρι, εκεί όπου ο Ρόσα με άδειο τέρμα έστειλε την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν από το εις βάρος τους σκορ και προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να φτάσουν στην ισοφάριση. Και θα μπορούσαν να το πράξουν στο 23′ αν ο Ακόστα βρισκόταν στην πορεία της μπάλας, ύστερα από το σουτ του Βασιλαντωνόπουλου. Η πίεση συνεχίστηκε όμως ο Παναιτωλικός σε μία υποδειγματική αντεπίθεση έκανε το 0-2 με τον Ντίαζ. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα και από το 0-3 με τον Μοράρ να κάνει ότι θέλει την άμυνα της ομάδας μας και τον Παπαδόπουλο να διώχνει, προκαλώντας μάλιστα την έκρηξη του τερματοφύλακά μας… Ο Μπάμπης Τεννές πέρασε στο παιχνίδι τον Αναστασόπουλο στη θέση του Κουτρομάνου, περνώντας τον Ασίγκμπα στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Όμο παρτενέρ του Κουκόλη..Ένα φάουλ του Πίτι δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικό για την αντίπαλη άμυνα. Στο 38′ τρεις ποδοσφαιριστές της Λαμίας βρέθηκαν στην μικρή περιοχή του Παναιτωλικού χωρίς κανείς να μπορέσει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον προπονητή της ομάδας μας να ρίχνει την μάχη και τον Βουό στη θέση του Κουκόλη. Αυτή τη φορά ο Βασιλαντωνόπουλος γύρισε στα δεξιά της άμυνας με τον Ασίγκμπα και τον Όμο να βρίσκονται στο κέντρο της άμυνας… Ένα σουτ του Μπλάζιτς στο 43′ δεν απείλησε τον Τσενάμο, Στα δύο λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι με τον Παναιτωλικό να πηγαίνει στα αποδυτήρια του ΔΑΚ με ένα υπερπολύτιμο 0-2.

Στην επανάληψη, το σκηνικό ίδιο με τις μάχες να είναι πιο σκληρές στο χορτάρι και την Λαμία να ψάχνει το γκολ. Ο Πίτι στο 49′ εκτέλεσε ένα φάουλ με την μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ. Στο 57′ ο Μάζουρεκ γύρισε επικίνδυνα στο ύψος της περιοχής του Παπαδόπουλο με τον Ασίγκμπα να διώχνει.  Τρία λεπτά αργότερα καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Μάζουρεκ να σουτάρει και την μπάλα να περνά άουτ. Ο Καραγιάννης πήρε την θέση του Πίτι ο οποίος δεν μπορούσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, με τον Μπάμπη Τεννέ να κλείνει έτσι τις αλλαγές του.  Ο Μάζουρεκ στο 69′ σούταρε πάνω στον Παπαδόπουλο με την Λαμία τελικά να μειώνει σε 1-2 χάρη σε γκολ του Ακόστα ύστερα από πανέξυπνη σκαφτή πάσα του Καραγιάννη. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά όχι μόνο στα πόδια των ποδοσφαιριστών, αλλά και στην καρδιά της κερκίδας η οποία αφυπνίστηκε ενθαρρύνοντας τους ποδοσφαιριστές μας . Δυο λεπτά αργότερα ο Καραγιάννης έκανε ότι ήθελε την άμυνα των φιλοξενούμενων, έβγαλε και την παράλληλη σέντρα με τον Μόρα να διώχνει. Στο 73′ ο Βάντερσον ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ από ευνοϊκή θέση, σούταρε όμως συρτά με τον Ντίαζ να διώχνει. Η Λαμία είχε πλέον το μομέντουμ του αγώνα αλλά και την κατοχή, παλεύοντας να φτάσει στην ισοφάριση. Τα τελευταία λεπτά της συνάντησης δραματικά με τους Μπλάζιτς και Καραγιάννη να μην μπορούν να κάνουν το 2-2 στο 85′ ύστερα από φάση διαρκείας. Στο 90′ ο Μπλάζιτς σούταρε άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ 2 λεπτά αργότερα ο Βουό δεν κατάφερε να βάλει πλάτη και να σουτάρει στην αντίπαλη εστία. Στη προτελευταία φάση του παιχνιδιού ο Ακόστα από πλευράς Λαμίας και ο Μπεχαράνο για τον Παναιτωλικό αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη ενώ λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού ο Βάντερσον από ένα κόρνερ έφρε την μπάλα στο πρώτο δοκάρι, ο Μπλάζιτς σούταρε προς την εστία και ο Βουό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς αφού κόσμος, παίκτες και προπονητές έγιναν ένα. Μάλιστα ο κος Νεοφυτιάδης πριν δείξει τη σέντρα απέβαλε με κόκκινη κάρτα τον Νίκο Παπαδόπουλο, με τον Παντελιάδη να παίρνει την φανέλα του.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΣ Λαμία (Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Κουκόλης, Παντελιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι, Βάντερσον, Ακόστα, Κουτρομάνος

Παναιτωλικός (Χάβος): Τσέναμο, Μιχάι, Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Ρόσα, Ντίας, Μάζουρεκ, Ρότσαμ Μαρινάκης, Μόρας, Μοράρ