Χωρίς κατηγορία

Ούτε Τώρα!!!

Η Λαμία ταξίδεψε στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Κισσαμικό και έχοντας ένα γεμάτο δεύτερο ημίχρονο από πλευράς ευκαιριών δεν κατάφερε ούτε τώρα να πετύχει το γκολ που ενδεχομένως να της χάριζε και το εκτός έδρας τρίποντο και έτσι έμεινε πολύ πίσω στη μάχη για είσοδο στην πρώτη 4αδα του πρωταθλήματος.

Αίσθηση προκάλεσε πάντως πριν την έναρξη της αναμέτρησης σεισμική δόνηση 4,8 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ με το επίκεντρο να προσδιορίζετε 44 χλμ. νοτιοδυτικά των Χανίων!

Στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας καθώς μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα απείλησε μόλις στο 5′ με μία εκτέλεση φάουλ του Γιαλούση να μην ανησυχεί τον Λαζαρίδη.
Η υπεροχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με τον Μιλιεβιτς να κάνει ένα δυνατό σουτ στο 13′ και τον Λαζαρίδη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.
Από αυτό το σημείο και έπειτα ο Κισσαμκός ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με στημένες φάσεις αλλά και με κόντρα επιθέσεις.
Στο 21′ ο Ν Γκουεμ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά απελπιστικά άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζόκιτς απάντησε στο σουτ του Ν Γκουεμ με τον ίδιο τρόπο για να ακολουθήσει ακόμη ένα σουτ του Μάντζη στο 32′ το οποίο δεν απείλησε τον Πίτκα.
Μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Κισσαμικός είχε δύο καλές ευκαιρίς να ανοίξει το σκορ αρχικά με το σουτ του Σελινιωτάκη να περνά λίγο άουτ και στ0 45′ με μία σέντρα-σουτ που επιχείρησε ο Βαττής, όμως ο Πίτκας βγήκε και μάζεψε εύκολα.

Στην επανάληψη ο Κισσαμικός μπήκε δυνατά και στο 47′  έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Κουρτετσιώτη να βγαίνει από θέση πλάγια αριστερά και να σουτάρει με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πίτκα.
Στο 48′ ο Καραγιάννης βγήκε στην επίθεση και έκανε μία λόμπα με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και τον βοηθό να τον υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ.
Στο 50′ ο Μπαλού έπιασε ένα σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.
Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε ένας τραυματισμός του Τζόκιτς στο δεξιό καρπό ο οποίος τον άφησε 4 λεπτά περίπου εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 65′ ο Μπαλού άφησε την θέση του στον Μπουλούλη σε μία προσπάθεια του Δημήτρη Σπανού να γεμίσει το κέντρο με έναν πιο γρήγορο και δημιουργικό ποδοσφαιριστή. Δύο λεπτά αργότερα η Λαμία χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία της μέχρι εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι με τον Μίλιεβιτς να κάνει μία κούρσα, να πατάει περιοχή και να σουτάρει με τον Λαζαρίδη να του λέει όχι.
Στο 72′ η Λαμία χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Πίντο να μην μπορεί να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Σιατραβάνη.
Δέκα λεπτά αργότερα και με αφορμή ένα κερδισμένο φάουλ για την Λαμία τα πνεύματα οξύνθηκαν ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές και τον πάγκο της Λαμίας και ο Τσουβαλτσίδης αντίκρισε την κίτρινη κάρτα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το απευθείας φάουλ του Νατσιόπουλου μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
Στο 85′ νέο φάουλ για την Λαμία με τον Γιαλούση να εκτελεί απευθείας από τα 35 μέτρα και να στέλνει την μπάλα άουτ.
Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση πέρα από ένα σουτ του Πίντο στο 90′.
Έτσι η Λαμία αποχαιρετά τις όποιες ελπίδες είχε για άνοδο στην μεγαλύτερη κατηγορία.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας την ερχόμενη Δευτέρα με αντίπαλο τον Αγροτικό Αστέρα στο ΔΑΚ, μετά από ένα περίπου μήνα απραξίας εντός Φθιώτιδας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κισσαμικός (Σ. Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Τσουβαλτσίδης, Κουρτσεσιώτης, Σελινιωτάκης, Αυγενικού(70′ Μάνιας), Ενγκουέμ, Μάντζης(62′ Μποκονγκ), Βαττής(84′ Ποσινκοβιτς), Σαπαλίδης
Λαμία (Δ. Σπανός): Πίτκας, Ντάσιος, Γιαλούσης, Ζουλιώτης, Κυριακόπουλος(78′ Παπαργυρίου), Μπαλού(65′ Μπουλούλης), Τζόκιτς, Καραγιάννης(73′ Νατσιόπουλος), Μίλιεβιτς, Σιατραβάνης, Πίντο
Γήπεδο: Μάλεμε