Match Center

Χόρεψε στη βροχή και αγκαλιάζει την παραμονή / Παναιτωλικός – ΠΑΣ Λαμία 0-3

Στο καλύτερο της πρώτο ημίχρονο, στην καλύτερη της φετινή εμφάνιση η Λαμία σκόρπισε στους… ανέμους τον Παναιτωλικό στο γήπεδο του διατηρώντας την διαφορά της από την τελευταία ΑΕΛ και κάνοντας ακόμη ένα άλμα παραμονής στην Super League!

Αυτός είναι ο ΠΑΣ Λαμία! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίλος Ντέλετιτς, ο ΠΑΣ Λαμία κατάφερε και έφυγε με ένα τεράστιο διπλό από το Αγρίνιο κερδίζοντας με 0-3 τον Παναιτωλικό.

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των play out ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε εκτός έδρας με τον Παναιτωλικό, τον οποίο και κέρδισε εύκολα με 0-3. Σκορ το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο κάτι που αποτελεί ρεκόρ για τη Λαμία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μίλος Ντέλετιτς ο οποίος δημιούργησε το πρώτο και τρίτο γκολ ενώ σκόραρε το δεύτερο με τον Σέρβο να πραγματοποιεί μία από τις καλύτερές του εμφανίσεις στη SuperLeague αλλά και με τη φανέλα του ΠΑΣ Λαμία.

Τα υπόλοιπα γκολ σημείωσαν ο Θοδωρής Βασιλακάκης και ο Λάζαρ Ρόμανιτς…

Πως ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε μία γνωστή ενδεκάδα, καθώς μοναδική αλλαγή σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια είναι αυτή του Βασιλακάκη στη θέση του Αραμπούλι. Πιο αναλυτικά στο τέρμα ο Επασί, αριστερά ο Μαρτίνεθ, δεξιά ο Σκόνδρας και στο κέντρο της άμυνας ο Αντέτζο και Τζανετόπουλος. Στο κέντρο οι Τζανδάρης και Μπεχαράνο ενώ στα άκρα ξεκίνησαν ο Ρόμανιτς και Ντέλετιτς. Ο Καραμάνος με τον Βασιλακάκη βρέθηκαν στην κορυφή με τον δεύτερο να παίζει ελαφρώς πιο πίσω από τον αρχηγό της Λαμίας.

Από την άλλη ο Δέλλας ξεκίνησε τον Μελίσσα στο τέρμα, τους Βάντερσον και Τσότσαλιτς στο κέντρο της άμυνας ενώ στα άκρα αυτής ξεκίνησαν οι Περέιρα και Μεντίνα. Στο κέντρο αγωνίστηκε ο Εντιγκά με τον με τον Ντίας ενώ στα άκρα ο Ντάλσιο με τον Αριγίμπι. Ο Καρέλης βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης με τον Μάζουρεκ να παίζει πίσω από αυτόν.

Το ματς

Βαρύς αγωνιστικός ο χώρος στο Αγρίνιο καθώς η βροχή που έπεφτε από το πρωί είχε γεμίσει το γήπεδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα από την αρχή του αγώνα να μην επιτρέπει στους ποδοσφαιριστές να παίξουν με κάτω τη μπάλα και δεν ευνόησε καθόλου το γρήγορο ποδόσφαιρο.

Ο Παναιτωλικός μπήκε στον αγώνα με σκοπό να κρατήσει τη μπάλα και να δημιουργήσει παιχνίδι από πίσω. Από την άλλη, η Λαμία κρατούσε τις γραμμές της ψηλά και με την πρώτη ευκαιρία, «έκλεβε» τη μπάλα και προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Ωραία συνεργασία των παικτών της Λαμίας στο 8΄με τον Ντέλετιτς να ξεπερνά το μαρκάρισμα του προσωπικού του αντιπάλου εντυπωσιακά, συνεργάστηκε με τον Καραμάνο και τον Ρόμανιτς, ο πρώτος μοίρασε ωραία στον Σκόνδρα στα δεξιά αλλά η σέντρα του τελευταίου δεν βρήκε στόχο με τον Μελίσσα να βγαίνει και να μαζεύει.

Σέντρα του Μεδίνα δύο λεπτά αργότερα, η μπάλα πήγε στο πίσω δοκάρι όπου ήταν Καρέλης, όμως η κεφαλιά του ευτυχώς χτύπησε στο πίσω μέρος του κεφαλιού του Σκόνδρα και απομακρύνθηκε η μπάλα. Η φάση αυτή ξεκίνησε έπειτα από το λάθος του Τζανετόπουλου, όπου έδωσε τη δυνατότητα στον Καρέλη να κλέψει τη μπάλα και να την μοιράσει στα άκρα.

Αν και το γήπεδο ήταν ακατάλληλο… οι δύο ομάδες προσπαθήσουν να παίξουν κυρίως από τα πλάγια με τους τέσσερις μπακ να έχουν ιδιαίτερο ρόλο στην ανάπτυξη των ομάδων. Στο 21΄ο Ντάλσιο συνέκλινε από τα δεξιά προς το κέντρο, δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Επασί μπλόκαρε εύκολα.

Αντεπίθεση… και γκολ!

Αναφέραμε προηγουμένως πως η Λαμία έμενε πίσω και περίμενε έχοντας ψηλά τις γραμμές της, έτσι ώστε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Σε μία τέτοια φάση, ο Ντέλετιτς έφυγε από τα δεξιά σε μία γρήγορη αντεπίθεση, προσπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Βασιλακάκη ο οποίος ανήμερα της ονομαστικής του εορτής πέτυχε μία γκολάρα με κεφαλιά κάνοντας το 0-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό η Λαμία «χτύπησε» και δεύτερη φορά! Ο Ρόμανιτς έδωσε ωραία αριστερά τη μπάλα στον Καραμάνο, ο οποίος είχε τραβηχτεί στα άκρα, με τον αρχηγό της Λαμίας να βγάζει εξαιρετική σέντρα στο κέντρο της άμυνας του Παναιτωλικού. Εκεί βρέθηκε ο Ντέλετιτς ο οποίος με προβολή έβαλε το δεύτερο γκολ της Λαμίας γράφοντας το 0-2.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας οι οποίοι μέσα από δύο εξαιρετικές συνεργασίες έφτασαν στα δύο γκολ.

Δυστυχώς στο 34΄είχαμε έναν βίαιο τραυματισμό του Τζανδάρη από τον Ντίας με τον αρχηγό του Παναιτωλικού να χτυπάει με λάκτισμα παγκρατίου στο κεφάλι τον μέσο της Λαμίας, ο οποίος έπεσε στο έδαφος σχεδόν αναίσθητος. Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο επέστρεψε όμως λίγα λεπτά μετά για να συνεχίσει κανονικά τον αγώνα. Ο διαιτητής, στη φάση αυτή έδειξε μόλις κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων, χωρίς το VAR να παρεμβαίνει για να του αλλάξει την άποψη και να τον αποβάλλει.

Ο Παναιτωλικός βάραγε… και ο Ρόμανιτς σκόραρε!

Τη στιγμή όπου οι παίκτες του Παναιτωλικού έπαιζαν πολύ σκληρά, η Λαμία χρειάστηκε άλλη μία αντεπίθεση για να σκοράρει και τρίτο τέρμα. Ο κορυφαίος του αγώνα Μίλος Ντέλετιτς, έβγαλε απίστευτη κάθετη πάσα στον Ρόμανιτς, ο οποίος έφυγε στην κόντρα, βρέθηκε απέναντι στον Μελίσσα και δεν αστόχησε για το 0-3.

Πρώτη φορά η Λαμία στην παρουσία της στην SuperLeague κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο! Πραγματικά απίστευτη ευστοχία σήμερα για τον ΠΑΣ, έχοντας σε εξαιρετική φόρμα τον Ντέλετιτς. Ο Σέρβος, δημιούργησε το πρώτο και το τρίτο γκολ ενώ σκόραρε το δεύτερο.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ Λαμία να πετυχαίνει τρία τέρματα, να παίρνει το προβάδισμα και θέτει γερές βάσεις για να φύγει για πρώτη φορά με το διπλό από τον Αγρίνιο. Ένα ενδιαφέρον χαρακτηριστικό το οποίο αξίζει να κρατήσει από το πρώτο 45λεπτο είναι το 4 στα 3 της Λαμίας. Η ομάδα του Γρηγορίου είχε συνολικά 4 τελικές προσπάθειες και τις 3 κατάφερε και τις έκανε γκολ…

Το δεύτερο μέρος

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ δυνατά και στο 45΄ο Βέργος απείλησε με κεφαλιά μέσα από την περιοχή του Επασί, όμως ο Γάλλος τερματοφύλακας έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα σε κόρνερ, κρατώντας το 0-3.

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Αριγίμπι να παίρνει την πάσα του Καρέλη μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά το πλασέ του Αμερικανού πέρασε ευτυχώς ελάχιστα άουτ εκτός από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Επασί.

Η Λαμία προσπάθησε να απαντήσει στις δύο ευκαιρίες του Παναιτωλικού, με τον Σκόνδρα να δοκιμάζει μία κάθετη πάσα προς τον Καραμάνο, όμως δεν βρήκε στόχο με τον Μελίσσα να βγαίνει και να μαζεύει έγκαιρα. Ένα σουτ του Βέργου στο 58΄μέσα από την περιοχή της Λαμίας, δεν απείλησε τον Επασί ο οποίος είχε προετοιμαστεί και περίμενε στη γωνία του για μπλοκάρει τη μπάλα.

Με σέντρες και γενικά ψηλές μπαλιές προσπαθούσε ο Παναιτωλικός να απειλήσει τη Λαμία, πράγμα που ήταν αρκετά εύκολα να αντιμετωπιστεί από τους φιλοξενούμενους. Είτε ο Επασί με τις εξόδους του, είτε ο Αντέτζο με τον Τζανετόπουλο με τις επεμβάσεις τους απομάκρυναν εύκολα κάθε κίνδυνο για την άμυνα της Λαμίας.

Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο, στο 69΄όταν ο Τζανδάρης από πλάγια θέση έγινε κάτοχος της μπάλας, με τον Έλληνα μέσο να δοκιμάζει το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Ένα σουτ του Ταχάρ στο 82΄εκτός της περιοχής πέρασε αρκετά άουτ. Το παιχνίδι αν και διαμορφώθηκε το σκορ του από πολύ νωρίς είχε πάρει το δρόμο του. Οι παίκτες του Δέλλα όσο και να προσπαθούσαν δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά και το τελικό σκορ ήταν το 0-3.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Αριγίμπι απειλεί και πάλι με σουτ εκτός της περιοχής, αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ… Ένα ακόμη σουτ, αυτή τη φορά του Τσόσαλιτς και πάλι άουτ η μπάλα. Η Λαμία απάντησε με τον Ντέλετιτς όμως να αστοχεί. Ο Βέργος λίγο πριν το τέλος έχασε τεράστια ευκαιρία από φάση τετ α τετ όμως το δοκάρι του Επασί του είπε όχι…

Οι παίκτες του Δέλλα όσο και να προσπαθούσαν δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά και το τελικό σκορ ήταν το 0-3.

Τεράστιο διπλό για τον ΠΑΣ Λαμία ο οποίος όχι μόνο έκανε πρεμιέρα με το δεξί αλλά το πραγματοποίησε έπειτα από ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και τρεις γκολάρες. Και τώρα αρχίζει το καλό!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Βάντερσον, Μεντίνα, Περέιρα, Τσότσαλιτς, Εντινγκά, Ντάλσιο, Ντίας, Μάζουρεκ, Αριγίμπι, Καρέλης.

Αναπληρωματικοί: Κνετ, Αζάντι, Μαλής, Ταχάρ, Τσιγγάρας, Βέργος, Αρσούρα, Γιάκολις, Μεντόσα

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Βασιλακάκης, Καραμάνος

Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Τζέιμς, Βλάχος, Σαραμαντάς, Γκούγκα, Μπουλούλης, Μπιάρνασον, Χατζηστραβός

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.