Δεν κατάφερε να κλέψει τον βαθμό / ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΚ 0-1

Published

on

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε στο «Αθανάσιος Διάκος» την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε, έμεινε με δέκα παίκτες, αλλά η Λαμία ήταν αυτη που δεν κατάφερε με τα λάθη της να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία.

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η άμυνα του, ο ΠΑΣ Λαμία ηττήθηκε με 0-1 σκορ από την ΑΕΚ, η οποία σκόραρε αρκετά νωρίς με τον Ανσαριφάρντ και έπειτα διαχειρίστηκε και το σκορ αλλά και το αριθμητικό της μειονέκτημα έπειτα από την απευθείας κόκκινη του Ινσούα.

Το ματς:

Με εντελώς διαφορετική ενδεκάδα τελικά, παρέταξε τη Λαμία ο Μιχάλης Γρηγορίου, σε σχέση με αυτά που είχαμε συνηθίσει. Ο Επασί ήταν κάτω από το τέρμα, μιας και ο Θεοδωρόπουλος δεν έχει αγωνιστικό ρυθμό. Η άμυνα παρέμεινε η ίδια με Αντέτζο και Τζανετόπουλο και Βλάχος από τη μία και Σκόνδρα από την άλλη.

Στο κέντρο είχαμε αλλαγές, ο Μπιάρνασον πήρε τη θέση του Τζανδάρη, ο Μπεχαράνο παρέμεινε ενώ ο Ταϊρόν ήταν στον πάγκο με τον Βασιλακάκη να αγωνίζεται βασικός. Στα εξτρέμ, αριστερά ήταν ο Ρόμανιτς, δεξιά ο Προβυδάκης και μοναδικός προωθημένος ο Καραμάνος.

Μπήκε δυνατά η Ένωση!

Δυστυχώς, ο αγώνας ξεκίνησε με γκολ για την ΑΕΚ. Ο Καρίμ Ασναριφάρντ, έπειτα από λάθος συννενόηση στην άμυνα της Λαμίας, ο Ιρανός έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

Ενώ έδειχνε η Λαμία πως θα καταφέρει να απορροφήσει το πρώτο καλό δεκάλεπτο της ΑΕΚ με πίεση σε όλο το γήπεδο, δέχθηκε το γκολ και για ακόμη μία φορά έμεινε πίσω στο σκορ.

Τα λάθη και η ασυνεννοησία στην άμυνα της Λαμίας συνεχίστηκε και στο 17΄ο Μπακάκης, βρέθηκε ολομόναχος στην μικρή περιοχή του Επασί, πλάσαρε αλλά ο Γαλλοκαμερουνέζος τερματοφύλακας του είπε «όχι» στο τετ α τετ.

Λάθη αρκετά… και αβίαστα!

Στο 20΄ο Μάνταλος από τα αριστερά κάνει ότι θέλει την άμυνα της Λαμίας, έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ήταν ο Ανσαριφάρντ με τον Σκόνδρα. Ο Ιρανός με τον αμυντικός του ΠΑΣ πήδηξαν για την κεφαλιά και από την διεκδίκηση η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Επασί.

Νέα απειλή από την ομάδα του Χιμένεθ, στο 22΄ο Τάνκοβιτς από τα αριστερά σούταρε αλλά ευτυχώς η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το πλαϊνό δίχτυ του Επασί.

Απευθείας εκτέλεση κόρνερ πήγε να βάλει ο Τάνκοβιτς στο 34΄όμως ο Επασί με γροθιές έδιωξε τον κίνδυνο. Γενικά, η Λαμία στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα δεν ήταν καθόλου απειλητική, για τον λόγο ότι έκανε αρκετά λάθη. Πάσες λάθος, μεταβιβάσεις λάθος και ακόμη και απομακρύνσεις λάθος.

Πρώτη καλή φάση για τη Λαμία μετά το 30΄, ο Προβυδάκης βρέθηκε σε θέση βολής, εκτός από την περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το σουτ ο δεξιός μπακ-χαφ αλλά η μπάλα πέρασε αουτ.

Η ανάπαυλα… με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Αντέτζο!

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λαμία να μένει πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς, να μην μπορεί να αντιδράσει αμέσως. Αντιθέτως, έκανε αρκετά λάθη, σχεδόν αβίαστα με τον Ντάνιελ Αντέτζο να είναι δυστυχώς αρνητικός πρωταγωνιστής με δύο-τρία τραγικά λάθη!

Ευτυχώς τα λάθη του δεν στοίχησαν στην ομάδα, όμως οι φωνές που άκουσε ο Νιγηριανός από τον Γρηγορίου ακούστηκαν μέχρι την Πλατεία Ελευθερίας.

Από το 30΄και μετά η «κυανόλευκη» ομάδα πρσπάθησε να αντιδράση, κράτησε λίγο μπάλα, όμως δεν μπόρεσε επί της ουσίας να απειλήσει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, με τον Γρηγορίου παρόλο αυτά να είναι από την αρχή πρόθυμος να πραγματοποιήσει ορισμένες κινήσεις, για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του.

Ωραία ενέργεια από τα αριστερά για την ΑΕΚ με τον Αλμπάνη, να βρίσκει χώρο μπροστά από αρκετά κορμά αντιπάλων, όμως ο Επασί μπλόκαρε εύκολα και έδωσε συνέχεια στο ματς.

Το δώρο του Ινσούα

Στο 52΄ο Ινσούα μάρκαρε αντικανονικά τον Προβυδάκη, για την ακρίβεια τον κλώτησε με τον διαιτητή Κουτσιαύτη να του βγάζει την απευθείας κόκκινη κάρτα. Επικράτησε λίγο πανικός για μερικά λεπτά, όμως από την στιγμή που τσέκαρε τη φάση και το VAR, τα πράγματα ημέρμησαν.

Από την στιγμή όπου η Λαμία έπαιζε με παίκτη περισσότερο, ο Γρηγορίου έκανε άμεσα τρεις αλλαγές αλλάζοντας το σύστημά του σε άκρως επιθετικό.

Απίστευτη, ανεπανάληπτη, κλασσική ευκαιρία για τη Λαμία στο 63΄. Ο Καραμάνος έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Αραμπούλι, ο Γεωργιανός πάτησε περιοχή αλλά αντί να σουτάρει, προχώρησε κι΄άλλο με αποτέλεσμα να τον φτάσει ο Νεντελτσεάρου, να διώξει τη μπάλα και να κρατήσει επί της ουσίας το 0-1.

Κάπου εδώ αξίζει να αναφέρουμε πως ο διαιτητής Κουτσιαύτης, αναμφισβήτητα κατάφερε με τις αποφάσεις του, να τον βρίζουν και οι δύο ομάδες.

Τραγικό λάθος του Τζανετόπουλου, ο Ολιβέιρα έκλεψε τη μπάλα πάτησε περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Επασί με διπλή προσπάθεια.

Πρώτο κόρνερ για τη Λαμία στο 74΄παρακαλώ! Το εκτέλεσε ο Ντέλετιτς, μέσα στην περιοχή η μπάλα χτύπησε δύο-τρία κεφάλια την πήρε ο Ταϊρόν αλλά ο Ισπανός έκανε φάουλ. Η ΑΕΚ απάντησε με σουτ του Γαλανόπουλου, από μακρινή απόσταση αλλά η κατάληξη της φάσης ήταν άουτ.

Τα λάθη των φιλοξενούμενων που προσπάθησε σε πρώτο χρόνο να εκμεταλλευτεί η Λαμία, σε δεύτερο χρόνο γινόταν είτε λάθος πάσα είτε γύρισμα πίσω στην άμυνα… ακόμη και στον τερματοφύλακα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει απειλητική.

Το 0-1 έμεινε έως το τέλος του αγώνα, με τη Λαμία να μην εκμεταλλεύεται ποτέ το δώρο της ΑΕΚ με την αποβολή του Ινσούα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βασιλακάκης, Μπιάρνασον, Μπεχαράνο, Βλάχος, Ρόμανιτς, Καραμάνος

Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Ζιουλης, Σαραμαντας, Τζανδάρης, Γκούγκα, Ταϊρόν, Μπουλούλης, Ντέλετιτς, Αραμπούλι

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Ινσούα, Μπακάκης, Σβάρνα, Νεντελτσεάρου, Σάκχοφ, Σιμόες, Μάνταλος, Τάνκοβιτς, Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ

Αναπληρωματικοί: Τσιντώτας, Λόπες, Λάτσι, Ραντόνια, Κρίστισιτς, Γαλανόπουλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα, Μαχαίρας