Match Center

Έ(Χ)ασε ευκαιρίες, Μπεχαράνο και Ρόμανιτς – Στις 8/5 η “φιέστα” παραμονής / Ατρόμητος – ΠΑΣ Λαμία 0-0

Published

on

Τρεις στροφές πριν από το φινάλε και με την ΑΕΛ να γνωρίζει εντός έδρας ήττα από τον ΟΦΗ στο Αλκαζάρ, η Λαμία έμεινε στο 0-0 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι αν και ήταν ανώτερη του αντιπάλου της και με αριθμητικό πλεονέκτημα, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας που την ανέβασε στους 32 βαθμούς. Γλίτωσε και μαθηματικά τις επικίνδυνες θέσεις η η ομάδα του Γρηγορίου. Στις 8/5 με τον ΟΦΗ στο “Αθανάσιος Διάκος” και τυπικά η υπόθεση παραμονή. Πιθανότατα τέλος η σεζόν για Μπεχαράνο και Ρόμανιτς που αποχώρησαν με πρόβλημα στον τετρακέφαλο.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Παντελίδης επέλεξε να ξεκίνησε τον αγώνα με τον Γιαννιώτη στο τέρμα, τον Γούτα και τον Μαυρομμάτη στο κέντρο ενώ στα άκρα ήταν ο Γκαλβάο αριστερά και ο Γκάλο δεξιά. Στο κέντρο οι Σάλομον και Ούμπιντες. Στα άκρα οι Νταβιώτης και Γιακουμάκης ενώ στην κορυφή ήταν ο Μανούσος με τον Ραμπέγιο να παίζει από πίσω του ως δεκάρι.

Από την άλλη ο Γρηγορίου, επιβεβαίωσε το ρεπορτάζ μας και επέλεξε για ακόμη μία φορά τριάδα στην άμυνα. Ο Επασί ξεκίνησε κάτω από τέρμα και η τριάδα μπροστά του αποτελούνταν από τους Βύντρα, Τζανετόπουλο και Αντέτζο. Στα χαφ ο Τζανδάρης και ο Μπεχαράνο ενώ μπροστά τους οι Ρόμανιτς Ντέλετιτς και Καραμάνος.

Το ματς

Επί της ουσίας ο Γρηγορίου τοποθέτησε τους ποδοσφαιριστές του σε σχήμα 3-4-2-1 με τους Ρόμανιτς και Ντέλετιτς να παίζουν πίσω και στα άκρα από τον μοναδικό προωθημένο Καραμάνο. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αναλάβει τον ρόλο του του «μαέστρου» στο παιχνίδι με τη Λαμία να περιμένει τις κινήσεις του αντιπάλου για να αντεπιτεθεί.

Βέβαια, όλο αυτό άλλαξε αρκετά γρήγορα με την κατοχή της μπάλας να αλλάζει αρκετά πόδια. Η γηπεδούχος ομάδα, προσπαθούσε κυρίως από τα δεξιά και με τον Γκάλο να επιτεθεί, χωρίς αποτέλεσμα καθώς η αμυντική λειτουργία του ΠΑΣ ήταν άψογη.

Στο 6΄είχαμε το πρώτο καλό σουτ στον αγώνα και ήταν για τον Ατρόμητο. Ο Γιακουμάκης από τον άξονα, κατέβασε ωραία τη μπάλα με το στήθος, έκανε απευθείας το σουτ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Επασί.

Στην αμυντική λειτουργία η Λαμία καλά τα πήγαινε, στην ανάπτυξη όμως τα χαλούσε. Αρκετά λάθη στα πρώτα λεπτά για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Γρηγορίου να φωνάζει συνεχώς για διορθωθούν τα κακώς κείμενα.

Το πρώτο 20 λεπτο πέρασε με τις δύο ομάδες να μην έχουν επί της ουσίας έστω και μία σωστά ολοκληρωμένη επίθεση, ενώ για τελική φάση δεν κάνουμε καν λόγο. Τα πολλά λάθη και οι μεταβιβάσεις στο πουθενά «χαλάσανε» τον ρυθμό αλλά και το όποιο θέαμα είδαμε στα πρώτα λεπτά του ματς. Η κατοχή της μπάλας ήταν υπέρ των γηπεδούχων με 57% έναντι 43% της Λαμίας.

Στο 23΄ο Ούμπιντες βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Επασί, ο Αργεντινός δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δεξί δοκάρι του ΠΑΣ Λαμία. Δυστυχώς, η ατυχία χτύπησε την πόρτα των «κυανόλευκων» για ακόμη μία φορά. Ο Μπεχαράνο πέρασε εκτός αγώνα λόγω προβλήματος στον οπίσθιο μηριαίο και στη θέση του πέρασε ο Γκούγκα.

Λίγα λεπτά αργότερα, στην προσπάθειά του ο Γιαννιώτης να μπλοκάρει τη μπάλα έπειτα από ένα λάθος γύρισμα, έπιασε την μπάλα εκτός της περιοχής με τον Ντέλετιτς να διαμαρτύρεται. Αν και αρχικά ο Καραντώνης συνέχισε το ματς, μετά από λίγα λεπτά σταμάτησε τον αγώνα, πήγε στο VAR και έδωσε την παράβαση, αλλά και την κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Ατρομήτου.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντέλετιτς, ο οποίος σούταρε αρχικά, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος ο Σέρβος πήρε το ριμπάουντ και με φαλτσαριστό σουτ κατέληξε στα δίχτυα του Θεοδωράκη. Όμως, ο Ρόμανιτς ο οποίος ήταν σε θέση οφ-σάιντ, ήταν μπροστά από τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου με συνέπεια ο Καραντώνης να πάει στο VAR για να δει τη φάση. Μετά από λίγα λεπτά, ακύρωσε το γκολ…

Η Λαμία πλέον σε ρόλο «κυνηγού» αφού ο Ατρόμητος έπαιζε πλέον με δέκα παίκτες. Ασφυκτική η πίεση από τους φιλοξενούμενους χωρίς όμως κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Αντιθέτως, αυτός που απείλησε ήταν ο Ατρόμητος. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Γιακουμάκης ξέφυγε από τον Τζανετόπουλο, πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά εκεί ήταν ο Επασί που του είπε «όχι». Στο κόρνερ που έδωσε ο Καραντώνης, οι αμυντικοί της Λαμίας έδιωξαν τον κίνδυνο.

Το ταμείο του πρώτου ημιχρόνου

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το πρώτο 30λεπτο να «κυλάει» εντελώς ήρεμα. Όμως, στο 33΄ το παιχνίδι άλλαξε καθώς μετά το λάθος του Γιαννιώτη, άφησε την ομάδα του με 10, πιάνοντας την μπάλα εκτός της περιοχής. Ο Ντελετιτς με διπλή προσπάθεια έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ λόγω παρεμβολής του Ρόμανιτς στη φάση. Λίγο πριν το τέλος του 45λεπτου, ο Γιακουμάκης και ενώ η ομάδα αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λίγο κόντεψε να σκοράρει αλλά ο Επασί τον σταμάτησε κρατώντας το 0-0.

Μπήκαν στην επανάληψη χωρίς ρυθμό

Σπο πρώτο τέταρτο της επανάληψης οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν σε μεγάλο βαθμό αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι και χωρίς καν την δημιουργία υποψίας φάσης μπροστά από τις δύο εστίες. Ένα μαρκάρισμα του Νταβιώτη στον Προβυδάκη ανησύχησε τον πάγκο των φιλοξενούμενων με τον Ηρακλειώτη φουλ μπακ χαφ να πέφτει στο έδαφος σφαδάζοντας. Εν τέλει και με την βοήθεια του ιατρικού τιμ ο 26χρονος αμυντικός σηκώθηκε συνεχίζοντας κανονικά στο παιχνίδι.

Η έλλειψη δημιουργίας προβλήματισε τον Μιχάλη Γρηγορίου ο οποίος με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ανακάτεψε την τράπουλα θέλοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και να φτάσει στο γκολ που θα καθάριζε από σήμερα την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία. Ο Βύντρα αποχώρησε αφήνοντας την θέση του στον Βασιλακάκη πηγαίνοντας σε αλλαγή σχηματισμού από 3-4-3 σε 4-2-1-3 και τον νεοεισελθών σε ρόλο επιτελικού.

H είσοδος του Βασιλακάκη έφερε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή στην Λαμία, η οποία όσο περνούσε η ώρα πίεζε για το γκολ της νίκης – παραμονής. Κάπως έστι ήρθε και η πρώτη τελική από πλευράς Λαμίας στο 67′ με τον Μαρτίνεθ να σουτάρει από μακρινή απόσταση και την μπάλα να περνά άουτ.

Μετά τον Μπεχαράνο ο Ρόμανιτς με θέμα στον τετρακέφαλο

Ο τραυματισμός του Ντάνι Μπεχαράνο βρήκε και συνέχεια στο πρόσωπο του Λάζαρ Ρόμανιτς. Ο Σέρβος εξτρέμ, στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης αποχώρησε και αυτός τραυματίας και μάλιστα με το ίδιο πρόβλημα με τον Ντάνι. Τράβηγμα στον δεξιό τετρακέφαλο! Το πρόβλημα αυτό έφερε τον Πίτι και τον Βλάχο στον αγωνιστικό χώρο, με τον δεύτερο να περνά στη θέση του Προβυδάκη ο οποίος διάνυσε πολλά χιλιόμετρα και μάλιστα με μεγάλη ένταση, γεγονός που τον “άδειασε” από πλευράς δυνάμεων.

Στο 77′  και πάλι η Λαμία απείλησε με σουτ του Ντέλετιτς έξω από την περιοχή και δεξιά, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Θεοδωράκη ενώ στο 88′ ο Πίτι λίγο έλειψε να σκοράρει και να γράψει ιστορία ως γηραιότερος σκόρερ, όμως το σουτ που επιχείρησε είχε την ίδια κατάληξη.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, η Λαμία έφτασε στους 32 βαθμούς και στις 8/5 υποδέχεται τον ΟΦΗ όπου αναμένεται να κλειδώσει και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία σε μία διδακτική σεζόν και για τον σύλλογο,και για το πρωτάθλημα αλλά και για το ίδιο το ποδόσφαιρο!

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.