Match Center

Έχασε τα άχαστα, έχασε και το ματς / ΑΕΚ – ΠΑΣ Λαμία 1-0

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο η Λαμία παρά τις απουσίες τις και την έλλειψη επιλογών σε συγκεκριμένες θέσεις στάθηκε στα ίσια απέναντι στην ΑΕΚ έχασε σπουδαίες ευκαιρίες να πετύχει το γκολ όμως γνώρισε την τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα με 1-0 και πλέον θέλει οπωσδήποτε το τρίποντο την ερχόμενη Κυριακή απέναντι στον Παναιτωλικό.

Η Λαμία δεν κατάφερε απέναντι στην ΑΕΚ να μετουσιώσει σε γκολ της ευκαιρίες που δημιούργησε, βρέθηκε να χάνει με 1-0 χάρη σε γκολ του Αραούχο και ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Καραμάνο ο οποίος δικαίως διαμαρτυρήθηκε!

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές σε σχέση με αυτό απέναντι στον Ολυμπιακό την περασμένη Κυριακή, ξεκινώντας τους Γκαραβέλη, Μαζουλούξη, Αντέτζο, Βύντρα, Σαραμαντά, Τζανδάρη, Νούνιες, Ελευθεριάδη, Μανούσο, Μανουσάκη και Ρόμανιτς, με τον Ελευθεριάδη και τον Μανουσάκη να εναλλάσσονται σε ρόλο δεύτερου φορ πίσω από τον Μανούσο.

Από την άλλη ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς έδωσε φανέλα βασικούς στους Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλα, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Γέβτιτς, Τσούμπερ, Αμραμπάτ και Αραούχο.

Μπήκε δυνατά η Λαμία, πήρε την κατοχή και την πρωτοβουλία η ΑΕΚ

Οι κυανόλευκοι μπήκαν επιθετικά στο παιχνίδι πιέζοντας ψηλά και στο 6΄είχαν την πρώτη τους καλή στο παιχνίδι με τον Ρόμανιτς, έπειτα από πάσα του Σαραμαντά να σουτάρει αφύλακτος από διαγώνια θέση εντός περιοχής, όμως είδε τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μανούσος έκανε κούρσα από δεξιά, έβγαλε και την σέντρα στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ ωστόσο κανείς συμπαίκτης του δεν ακολούθησε τη φάση με τη μπάλα να καταλήγει άουτ και πάλι.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 8ο λεπτό με τον Σιμάνσκι μετά από πάσα του Αραούχο να σουτάρει,  όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ από παρέμβαση του Βύντρα και στην εξέλιξη της φάσης, ο Τζαβέλας είδε τον Γκαραβέλη με την βοήθεια του Μαζουλουξή να λέει όχι στην κεφαλιά που επιχείρησε.

Στο 20′ και σε μία επικίνδυνη φάση των γηπεδούχων ο  Γκαραβέλης πρόλαβε τον Τσούμπερ στην πάσα του Αραούχο και μπλόκαρε ενώ, δέκα λεπτά αργότερα, από πολύ ωραίο πλασέ του Σιμάνσκι μετά από πάσα του Τσούμπερ, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η ΑΕΚ αύξησε περισσότερο την πίεσή της και στο 33′ έιχε την κλασσικότερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου με τον Αραούχο,ο οποίος  πέρασε τον Γκαραβέλη όμως από πλάγια θέση η ραμπόνα που έκανε έφυγε άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα δε, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσούμπερ βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρο των κυανόλευκων.

Η Λαμία κόντρα στη ροή του ματς λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 39′ με τον Βύντρα να βλέπει ωραία τον Μανούσο, αυτός έσπασε στον επερχόμενο Νούνιες ο οποίος πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μανουσάκη ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Στάνκοβιτς έστειλε την μπάλα άουτ. Η φάση ήταν σαν να μην έγινε ποτέ αφού στην αρχή της, ο Μανούσος ήταν σε θέση οφσάιντ!

H τελευταία φάση του ματς ανήκε στους γηπεδούχους, όμως ο Τσούμπερ την σπατάλησε αφού σούταρε εκτός εστίας, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα!

Είχε τις φάσεις της, δεν τις έκανε γκολ

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι βγήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ η οποία στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης είχες τρεις καλές στιγμές, με κορυφαία αυτή του 50ου λεπτού ώπου ο Αραούχο με σουτ από πλάγια θέση είδε την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ .

Η Λαμία απάντησε άμεσα χάνοντας την καλύτερη στιγμή της στο ματς στο 52′! Ο Ελευθεριάδης ανέλαβε την εκτέλεση ενός κερδισμένου κόρνερ από δεξιά, είδε ωραία τον Μανουσάκη στο πρώτο δοκάρι αφύλακτο, όμως ο εξτρέμ των κυανόλευκων, με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ προ κενής εστίας!

Τρία λεπτά αργότερα και πάλι οι κυανόλευκοι είχαν καλή στιγμή στο ματς με τον Ελευθεριάδη να υποδέχεται ωραία την κάθετη του Νούνιες, μπήκε στην περιοχή ανάμεσα σε Τζαβέλα και Χατζισαφί με τον τελευταίο να του κλέβει την μπάλα πριν κάνει το σουτ!

Στο 59ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Τσούμπερ ο οποίος με σουτ στη κίνηση δεν σημάδεψε εστία με την Λαμία δύο λεπτά μετά να φτάνει ξανά μια ανάσα από το γκολ!
Ο Ελευθεριάδης εκτέλεσε ένα κερδισμένο φάουλ, οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν με τη μπάλα να φτάνει στον Τζανδάρη ο οποίος με δυνατό σουτ είδε τον Στάνκοβιτς να εκτινάσσεται κρατώντας το μηδέν!
Η Λαμία πραγματοποίησε τριπλή αλλαγή στην επανάληψη με τον Μιχάλη Γρηγορίου να φρεσκάρει την επίθεσή του. Μανούσος, Μανουσάκης και ο άδειος από τρεξίματα Τζανδάρης πέρασαν εκτός αφήνοντας τις θέσεις τους στους Καραμάνο, Ταϊρόν και Προβυδάκη. Μάλιστα, υπήρξε και εσωτερική αλλαγή με τον Βύντρα να πηγαίνει στα στόπερ, τον Προβυδάκη στη θέση του και τον Μαζουλουξή να μετατοπίζεται στα χαφ.

Βρήκε το γκολ η ΑΕΚ με Αραούχο ,  έχασε το άχαστο ο Ρόμανιτς

Η ΑΕΚ στο 68′ πήρε κεφάλι στο σκορ. Το σκορ για την ΑΕΚ άνοιξε ο Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος με πολύ δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από ασίστ με τακουνάκι του Τάνκοβιτς, νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-0. Ένα γκολ κόντρα στη ροή του ματς θα έλεγε κανείς αφού η Λαμία ήταν η ομάδα που πίεζε στα τελευταία λεπτά και που έδιωξε το άγχος από τους παίκτες των γηπεδούχων.

Στο 79ο λεπτό η Λαμία άγγιξε ξανά το γκολ με τον Ρόμανιτς αυτή τη φορά να χάνει το άχαστο. Ο Νούνιες είδε ωραία τον Ρόμανιτς στη πλάτη της άμυνας, αυτός έκανε βγήκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι από τον Στάνκοβιτς όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Στη συνέχεια ο βοηθός Δημητριάδης σήκωσε τη σημαία του για οφσάιντ ωστόσο ο Σέρβος είχε φύγει κανονικά όπως φάνηκε και δια γυμνού οφθαλμού.

Φώναξε γα πέναλτι η Λαμία αλλά

Παρά το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ η Λαμία δεν τα παράτησε συνεχίζοντας να πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Νούνιες πάτησε περιοχή, γύρισε ωραία στον επερχόμενο Καραμάνο ο οποίος από μαρκάρισμα του Σάκχοφ βρέθηκε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι. Και η αλήθεια είναι πως το ριπλέι φαίνεται να τον δικαιώνει αφού ο φορ της Λαμίας έχει τσιμπήσει την μπάλα με τον μέσο της ΑΕΚ να του μαζεύει το πόδι.

Η αδράνεια από τα παράπονα των φιλοξενούμενων λίγο έλειψε να φέρουν δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ αλλά ο Μάνταλος από ευνοϊκή θέση αστόχησε. Ο ρέφερι Ζαμπάλας, έδειξε και κίτρινη κάρτα στον Τσούκαλο στον πάγκο για διαμαρτυρία, συμβουλεύτηκε τον VAR o οποίος δεν διαπίστωσε κάπιοια παράβαση με την αναμέτρηση να συνεχίζεται!

Το 1-0 ήταν το τελικό σκορ με την Λαμία να αδικεί τον εαυτό της στο σημερινό παιχνίδι και πλέον να χρειάζεται το τρίποντο την ερχόμενη Κυριακή απέναντι στον Παναιτωλικό.

Οι συνθέσεις:

AEK (Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν (91′ Σβάρνας), Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (64′ Σάκχοφ), Γέβτιτς (64′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Αμραμπάτ (46′ Τάνκοβιτς) Αραούχο (73′ Μάνταλος)

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαζουλούξης, Αντέτζο, Βύντρα, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (65′ Προβυδάκης), Νούνιες (88′ Μαρτίνεθ), Ελευθεριάδης (73′ Βλαχομήτρος), Μανούσος (65′ Καραμάνος), Μανουσάκης (65′ Ταϊρόν)  και Ρόμανιτς

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.